Gazetemiz sadece ve sadece Türkiye Basın Konseyi'ne üyedir

Abant (Barış Gölü)

Abant (Barış Gölü)
  26 Şubat 2020

  ABANT (Barış Gölü) Gözbebeğimiz gölün isminin anlamı nedir? Bu ...

       ABANT (Barış Gölü) 

        Gözbebeğimiz gölün isminin anlamı nedir? Bu ismi ne zaman almıştır? Araştırılması gerekir. Dünyadaki 3-4 cins alabalığın bir tanesinin adı da “Abant Alası”dır. Endemiktir. 

        Yıl 1963… Yer Koru Oteli. (Bugüne kadar 2 defa yıkılıp yeniden yapıldı). O zamanki adıyla Turizm Bakanlığı yeni kurulmuştu. İlk bakan Nurettin Ardıçoğlu’dur. Abant Oteli, Emniyet Moteli ve Koru Oteli ile Bolu, iç turizmin önemli merkeziydi.  

        Bakan Bolu’ya gelmiş; milletvekili, vali, belediye başkanı ve turizmin öncüsü Koru Otel’in sahibi Mazhar Murtazaoğlu ile yemekli bir sohbet toplantısı yapıldı. Söz Abant’a geldi ve buranın “DÜNYA BARIŞ GÖLÜ” olması fikri ortaya atıldı. “Yurtta barış, dünyada barış” sloganı ile bu konuda çalışma yapılma fikri uygun görüldü. 

        Göl kenarındaki boş bir alanda her biri 200 m2 olan parseller oluşturulmalı ve bunlar dünya devletlerine tahsis edilmeli idi. Devletler kendilerini ifade edecek bir unsur ile o arazide tanıtacaklardı. Proje o tarihte Bolu’nun tek gazetesi (Turgut Çulha’nın) tarafından da yazıldı.  

        Konu sahipsiz ve sistemsiz ele alındığından, lafta kaldı, sonra da unutuldu, gitti. Fikir güzel mi idi? Gerçekleşince ortaya ne gibi neticeler çıkardı? Bolu’nun kazancı ne olurdu? Çok yönlü araştırmayı gerektirir.  

        Şimdilerde çok ziyaretçisi var. Yol boyu iyi tesisler yanında denetimsiz olanlar da var. Güzergâh da başlı başına harika!  

         "Abant Barış Gölü" projesi unutuldu ama, M. Kemal Atatürk’ün “Yurtta barış, cihanda barış” politikası her zamankinden daha önemli ve geçerli. 

        Belgin Özer 

           İktisatçı 

  • Bolulu1 Mart 2020 . 11:53

   Köprü rumuzlu okur arkadaş yorum sanki biraz alaycı olmuş ama unutmayalımki öldüğümüzde bizlerin namazını o alaycı tavır kullandığınız okullardan mezun olan hocalar yıkayıp kefenleyip tine o okullardan mezun olan hocalar cenaze namazını kıldırıp defnediyorlar
  • Murat GÜCÜM28 Şubat 2020 . 09:47

   Kaleminize sağlık.
  • Köprü 26 Şubat 2020 . 16:42

   Ne gerek var abant'tan dünya devletlerine parsel vermeye ne gerek var dünya devletleri ile entegre olmaya açalım imamhatip okullarını dindar nesil yetiştirelim açalım kuran kurslarını herkes kuran kurslarına bir tuğla koysun cennetten bir ev versinler...

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak