Gazetemiz sadece ve sadece Türkiye Basın Konseyi'ne üyedir

Akşemseddin Hz. vefatının 561. Yılında İstanbul Tuzla'da anıldı

Akşemseddin Hz. vefatının 561. Yılında İstanbul Tuzla'da anıldı
  19 Şubat 2020

  AKŞEMSEDDİN HZ. VEFATININ 561.YILINDA İSTANBUL TUZLA'DA ANILDI Akşemseddin Hz.'nin vefatının ...

  AKŞEMSEDDİN HZ. VEFATININ 561.YILINDA İSTANBUL TUZLA'DA ANILDI

       Akşemseddin Hz.'nin vefatının 561. Yıl dönümünde İstanbul Göynüklüler derneğinin düzenlemiş olduğu panelde, panelist olarak İstinye üniversitesinden Prof. Dr. Mustafa Koç, Sakarya Üniversitesinden Prof. Dr. Haşim şahin, Göynük Halk Eğitim Müdürlüğü'nden İbrahim Kesgin katıldılar.
       Programa Bolu/Göynük Bölücekova köyünden Mustafa Günkaya tarafından Kur’an-ı Kerim okunarak başlandı.
        Programın açılış konuşmasında İstanbul Göynükler Dernek Başkanı Recep Demir günün anlamı, önemini ve konuşmacıları tanıtan bir selamlaşma konuşmasının devamında, evladı Fatiha’n ve Akşemseddin hazretlerinin torunları olarak onların izinden gitmek, onların bıraktığı eserlere sahip çıkmak, korumak ve gelecek nesillere aktarmak zorundayız. Bu zorunluluk bize bu paneli yapmaya ve İstanbul’un fiziki fethinin yanında manevi fethinin ne denli önemli olduğunu gelecek nesillere aktarılması gerektiğini, İstanbul’un fethinin kutlamalarının çok daha büyük bir organizasyonla Göynük’ten başlatılması için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.
         Ardından söz alan Göynük belediye başkanı Ahmet Çankaya Akşemseddin Hazretleri ile birlikte manevi dünyamıza değer katan Bıçakçı Ömer Dede, Debbağ Dede, Hacı Bayram Veli hazretleri ve tüm velilerin Anadolu coğrafyamıza katmış olduğu değerlerden bahsetti.
         Daha sonra kendisi de Göynük’lü olan Ak Parti MKYK üyesi Tuğba Işık Ercan hanımefendi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını ileterek konuşmasına başladı. Göynük’ün mihmandarı Akşemseddin hazretlerinin yüzyıllar öncesinden hem Göynük’e hem İstanbul’a hemde İslam Alemine ışık tuttuğunu, gönül dünyamızı zenginleştirdiğini, bu tür programların çoğalarak artması gerektiğini ve bu tür organizasyonlarda tüm desteklerini vereceklerini alınacak kararlara ellerinden geleni yapacaklarını belirtikten sonra Panele başlandı.
         İlk konuşmacı İbrahim Keskin bey, Akşemseddin hazretlerinin hayatı ile ilgili bilgi ve menkıbelerle hayatından örnekler vererek konuşmasına sürdürdü, yazmış olduğu kitaptan alıntılar yaptı.
          Prof. Dr. Haşim Şahin ise Akşemseddin hazretleri ile Fatih Sultan Mehmet han arasındaki bağın ne kadar kuvvetli olduğunu, İstanbul’un fethi ile ilgili önemli detaylar verdiği gibi Bayramilik tarikatı ve kolları ile ilgili detaylı bilgi verdi.
          Daha sonra Prof. Dr. Mustafa Koç bey çok yakın zamanda Akşemseddin hazretlerinin 1963 yılında kaybolan Tac-ı Şerifini bulmak için harcadığı çabayı ve bu süreçteki yaşananları detaylı bir şekilde anlattı. Ayrıca panelin sonunda Akşemseddin hazretlerine ait onun kullandığı eşyaları, kitapları ve hayatı ile ilgili olarak Göynük'te bir müze kurulması noktasında temennilerini dile getirdi. Bu temenni ile ilgili olarak Ak Parti MKYK üyesi Tuğba Işık Ercan hanımefendi, Göynük Belediye başkanı Ahmet Çankaya ve İstanbul Göynükler Dernek Başkanı Recep Demir ellerinden geleni yapacaklarını ifade ettiler.
          Tuzla belediye başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın destekleriyle İstanbul Tuzla’da yapılan panele çok sayıda Göynük’ten misafir ile göynük belediye meclis üyeleri, Göynük kamu kurumları müdürleri, İstanbul Bolulular Platformu üyeleri, Tuzla Bolulular Dernek Başkanı Mustafa Keskin, Ümraniye Bolulular Dernek Başkanı Ramazan Çetinkaya, Gebze Göynüklüler Dernek Başkanı Saadettin Atalay, YEPAD Dernek Başkanı Sadullah Önal ve bu derneklerin yönetimleri, İstanbul’da yaşayan çok sayıda Bolulu ve Göynüklü hemşehrilerimiz katıldı.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak