Gazetemiz sadece ve sadece Türkiye Basın Konseyi'ne üyedir

 -ZİÇEV- 

 -ZİÇEV- 
  14 Şubat 2020

  Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma VAKFI -ZİÇEV- Yurdumuzun sağlam ...

  Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma VAKFI 

             -ZİÇEV- 

      Yurdumuzun sağlam yapısının iki önemli unsurundan biri; ailelerin çocuklarına verdikleri önem, diğeri Sivil Toplum Kuruluşlarıdır (STK) diye düşünürüm. 

       Bolu’da 1000 kadar STK var, tabii o kadar da konu ve lider. Bu durum sevindiricidir, önemlidir ve irdelenmesi gerekir.  

       Yaşlılar evi ile zihinsel yetersiz çocuklar eğitimi ticari konu olmamalıdır. 

       Yukarıdaki değerlendirmelerden yola çıktığımızda, karşımıza ZİÇEV çıkıyor. Milli Eğitim Bakanlığı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün gözde kuruluşu. Bu kuruluşa yapılan bağışlar vergiden muaftır. Vakfın bağış toplamak yetkisi vardır.  

        Halen biri yatılı, 15 ilde okulu ve 1500 talebesi vardır. 270 personel ile hizmet veren ZİÇEV’in kurucu başkanı Makbule Ölçen, bugünkü Genel Başkanı Ülay Karakoç’tur. 

        Bolu Şubesi 2003 yılında Nebahat Özer önderliğinde kurulmuştur. 124 engelli çocuk talebesi olan okulun bugünkü başkanı Züriye Doğanüz’dür. Kurucu Yönetim Kurulu Üyeleri: 

  Perran Albayrak, Melâhat Elçik, İrfan Karagüllü, Figen Şimşek, Halil Kaya, Necla Ersoy, Nurettin Savaş, Esma Yerlikaya, Güler Erbilen’dir. 

        Bugünkü yönetimde görev yapanlar; Macide Aycan, Neslihan Demirel Uğurlu, Zühal Çetin, Nihat Çalışkan’dır.  

       Dağkent’te kendi arazisindeki binasında hizmet vermektedir. Bu iş ilk günden beri bütün Bolu’luların Vali ve Belediye Başkanlarının birbiri ile yarışırcasına yaptıkları yardımlarla gerçekleşmiştir. 

        Halkın desteği ile kurulan önder ve örnek kuruluş STK’dır. Bolu’daki okul, Vakfın örnek kuruluşudur. 

        Bu duruma örnek, şeffaf bir yönetim ile ulaşılmış ve sürdürülmektedir. 

        Güçlü kadrosu ile tam gün grup eğitimi yanında 06 yaş ve yaşlılar dahil 5 çeşit eğitim yapılmaktadır. Eğitime aileler de aktif olarak katılmaktadır. 

        Sporda Hikmet Manaz yönetiminde yurt çapında üstün başarılar elde edilmiştir. 

       Bu önemli ve zor başarılara giden yolda çok sıkıntılı günler de olmuştur. Ancak; toplumumuz bu çocuk ve ailelerin hepimize emanet ve kutsal olduğunun farkındadır. Maddi unsurlar yanında “SEVGİ”nin önemi büyüktür. 

        Bolu halkı, bütünü ile bu oluşumun yanında yer aldı ve almaktadır. 

        Hizmet ve yardım etmiş vefat etmiş olanlara rahmet dilerken, halen hizmet veren ve yardım edenlere sevgi ve saygılar… 

        Belgin ÖZER 

            İktisatçı 

  • Ūlay Karakoc16 Şubat 2020 . 21:06

   Bolu ZÍÇEV Bolu'lu hayır severlerin,Bolu ili Kamu kuruluşları ve Bolu Belediyesinin destekleriyle zihinsel engelli bireylere layık oldukları seviyede hizmet vermeye devam edecektir.
  • Zuriye Doganuz16 Şubat 2020 . 14:12

   Ozer Ailesine yazacagim yorumlar herhalde bu sayfalara sigmaz.Calismalarimizi Bolu halkinin anlayacagi sekilde yazman ayri bir guzel.Sana ne kadar tesekkur etsek az.Aile olarak memleketimize cok hizmetiniz var.Maddi manevi yapilan bu hizmetler hic bir zaman goz ardi edilemez.Aklina kalemine saglik canim kardesim.Bol saglikli gunler sizlerin olsun.
  • Murat PEÇENEK15 Şubat 2020 . 15:01

   ZİÇEV başta sizin Annenizin ve şahsınızın ; Gönül verenlerin özverileriyle bugünlere kadar gelmiş ve gelmeye de devam edecektir.Ne kadar tşk etsek azdır.Allah razı olsun EMEĞİ GEÇEN HERKESTEN..
  • Hamdi Dağ/Ankara15 Şubat 2020 . 13:02

   Bu çalışmaları çok önemli model görüyor kuranları halen başarılı yönetenleri tebrik ediyor destekliyoruz alıkışlıyoruz.Bu vakıf ve dernekler gerçekten önemli ve toplum için neticeleri itibariylede faydalı işlerdir.Ülkemizde pek çok vakıf stk var.Onlarda bu faaliyetleri örnek almalı ve rotalarını gözden geçirerek toplumumuza fayda sağlamaya çalışmalıdırlar.Yani sürdürülebilir çalışmalarla uygulamalarla yollarına şeffaf bir şekilde devam etmelidir

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak