BolununSesi, Bolu Halkı'nın vicdanının sesidir

Felaket tellallarına kim dur diyecek !  

Felaket tellallarına kim dur diyecek !  
  26 Ocak 2020

  Felaket tellallarına kim dur diyecek ! Gazetecilik, sorumluluk isteyen ...

        Felaket tellallarına kim dur diyecek !      

         Gazetecilik, sorumluluk isteyen ciddi bir iştir. Deprem bilimcileri tarafından bile kayda değer bulunmayan 2 büyüklüğünde küçük depremler, felaket tellallığına çıkmış sözde gazeteciler tarafından velveleye verilerek haber yapılıyor.  Ne idüğü belirsiz falcıların ağzına bakılarak halkta panik ve infial yaratacak haberler gırla gidiyor. Bunlara müdahale etmesi gereken İlimizin Mülki Amiri Sayın Valimiz'den ise bir ses çıkmıyor! Neyse ki Jeoloji Mühendisleri Odası Bolu İl Temsilcisi Atilla Yılmaz çıkıp; “Bilimsel hiçbir çalışması olmayan insanların, sanki yarın Bolu’da deprem olacakmış gibi iddialarına sevgili Bolu halkımızın itibar etmemesini ve müsterih olmasını önemle arz ediyoruz” diyebiliyor.

         Ülkemizde Elazığ ve Malatya bölgesinde büyük bir deprem meydana gelmiş, bölgede peş peşe yüzlerce deprem yaşanıyor. Bütün Türkiye buraya kilitlenmiş durumda iken, bizim Bolu'da gazeteci olarak geçinen birileri tam bir sorumsuzluk örneği sergiliyorlar. Bolu'da hiç mi hiç hissedilmeyen 2 büyüklüğündeki her zaman her yerde olağan kabul edilen bir depremi, "Bolu'da sallanıyor" gibi başlıkla "Haber(!)" diye verebiliyor. Üstüne üstlük hiçbir bilimsel ve akademik kariyeri olmayan Tayvanlı bir falcının lafına bakarak, "Bolu'da deprem uyarısı" şeklinde başlık atabiliyor. Sorumsuz basın organları bu denli sallama haberler yaparak halkta infial yaracak haberlere imza atarken, İlin Mülki Amiri olarak Sayın Valimizin bunlara bir durun bakalım demesi gerekmiyor mu?

         Jeoloji Mühendisleri Odası Bolu İl Temsilcisi Atilla Yılmaz Gazetemize yaptığı açıklamada; “Bilimsel hiçbir çalışması olmayan insanların, sanki yarın Bolu’da deprem olacakmış gibi iddialarına sevgili Bolu halkımızın itibar etmemesini ve müsterih olmasını önemle arz ediyoruz” dedi.

           Atilla Yılmaz’ın Bolu ve deprem konusundaki açıklaması şöyle;

          “Kendini Tayvanlı deprem uzmanı Dyson Lin olarak tanıtan bir twitter hesabından Bolu-Mudurnu’dan büyük sinyal aldığını, burada deprem beklediğini ifade eden paylaşımı sonrası Bolu’da yaşayan halkımız korku ve paniğe kapılmıştır.
  Tayvanlı sözde uzman Dyson’ın Bolu veya Türkiye’de hiçbir fay çalışması olmamasına rağmen, sanki yarın Bolu’da deprem olacakmış gibi iddialarına sevgili Bolu halkımızın itibar etmemesini ve müsterih olmasını önemle arz ediyoruz.

         Ancak bu demek olmuyor ki Bolu’da deprem beklemiyoruz, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odamız tarafından Türkiye Diri Fay Haritası baz alınarak yapılan incelemede, aşağıda Jeoloji Mühendisleri odasının Elazığ depremi sonrası yaptığı açıklamada risk taşıyan kentlerle birlikte Bolu’muzun da deprem üretme potansiyeli yüksek aktif fayların geçtiği hatlar üzerinde olduğu açıkça belirtilmiştir. 

         12 Kasım 1999 depreminin acıları hafızalarımızdan henüz silinmemişken, memleketimizde ardı ardına yaşanan depremler bizleri korkuya sevk etmek yerine deprem afetinden korunmaya yönelik önlemler almaya teşvik etmelidir. 
          Depremin afete dönüşmesini engellemek için, Zemin etütlere önem verilmesi, kamuda Jeoloji mühendislerinin istihdam edilmesi, yapı denetimlerin güçlendirilmesi, Bolu fay haritasının hazırlanıp, fayın tespit edildiği bölgelerin imara kapatılması varsa bu hat üzerinde ki binaların acil kentsel dönüşümle yıkılmasıdır.

          “Aksaray, Bolu, Sakarya, Yalova, Bursa, Balıkesir, Manisa, İzmir, Aydın, Denizli, Erzurum, Kahramanmaraş, Hatay, Hakkari, Muğla, Eskişehir, Kütahya, Bingöl” gibi 18 ilimizin merkez yerleşim birimleri ile yine içinde son depremi yaşadığımız 80’ini aşkın ilçe merkezinin ve ilk belirlemelere göre 502 köyümüzün deprem üretme potansiyeli yüksek aktif fayların geçtiği hatlar üzerine doğrudan oturduğu vurgulanarak, fay hatları üzerindeki alanların yapılaşmaya kapatılarak, bu yerleşimlerde öncelikli olmak üzere kentsel dönüşümün uygulamalarının başlaması gerektiğini belirttik.
           Tüm uyarılarımızın ve önerilerimizin dikkate alınmadığını son yaşanan depremin ortaya çıkardığı olumsuz bu tablo ile maalesef bir kez daha gördük. Haklı olmayı değil bu acıları yaşamamayı tercih ederdik. Ancak, doğa kaynaklı olayların afete dönüşmesinde tıpkı eğitim sisteminde yaşanan olumsuzluklarda olduğu gibi yanlış ve yanlı uygulamaların ve siyasi bir irade eksikliğinin acı sonuçlarını yaşamaya devam ediyoruz.
  Depremde ortaya çıkan bu olumsuz tablo afet zararlarının doğrudan belirleyicisi olan, düşük standartlarda, sağlıksız ve yasa dışı bir yapılaşma, ranta dayalı hızlı ve düşük nitelikli kentleşme, bilimsel normlara dayalı olmayan arazi kullanım ve yer seçimi kararları, etüt, proje ve yapı üretim süreçlerindeki denetimsizlik ve özellikle tüm bu olumsuzlukları giderecek yasal düzenleme ve idari yapılanmaya ilişkin bütünlüklü bir çalışma olmayışının sonucunda ortaya çıkmıştır.

                         Jeoloji Mühendisleri Odası İl Temsilcisi Atilla YILMAZ”

  • vatandaş27 Ocak 2020 . 19:05

   Yazı gųzel ama dinleyen kim,felaketten ibret alan kim,felaketi ranta çevirme peşinde olanlarda ve rant ićin Allahtan korkmayanlardan memleketimizi,milletimizi Allah korusun.
  • ppolat26 Ocak 2020 . 21:39

   Deprem askeri darbe.sonra yeniden deprem.Bunlardan kurtuluş yok
  • Süha Alparslan 26 Ocak 2020 . 13:55

   İşte bu kadar... Sağol Atilla Bey sağol Kamuran Bey. Havuz gazetecilerinın bilim yerine mistik düşüncelere ınanmaları ,şarlatanlara inanmaları içinde bulundukları siyasi görüslerle ılıntılıdır. Maalesef, maalesef kere maalesef toplumda prim almaya ve bazı mihraklar tarafından beslenmeye devam ediyorlar Yazık çok yazık...

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak