BolununSesi, Bolu Halkı'nın vicdanının sesidir

"Güney Çevre Yolu Bolu'ya büyük zarar verir"

"Güney Çevre Yolu Bolu'ya büyük zarar verir"
  22 Ocak 2020

  "Güney Çevre Yolu Bolu'ya zarar verir" Bolu Platformu öncülüğünde ...

        "Güney Çevre Yolu Bolu'ya zarar verir"    

          Bolu Platformu öncülüğünde 48 Sivil Toplum Kuruluşu tarafından Bolu Güney Çevre Yolu ile ilgili basın açıklaması yapıldı. Basın toplantısında açıklamalarda bulunan Bolu Platformu Başkanı Orhan Uçar, “Umarım, Bolu’nun geleceği için hayati önem taşıyan bu konunun muhatapları Boluluların sesine kulak verir ve bu yanlışlığı kısa sürede düzeltirler” dedi.

        Turizm Otelcilik Meslek Lisesi Restoranında düzenlenen ortak basın açıklamasına STK temsilcileri de katıldı. 48 STK’nın destek verdiği konu ile ilgili ilk olarak Bolu Platformu Başkanı Orhan Uçar konuştu. Uçar, “Bugün Bolu için ve Bolulular için buradayız. Gelecek nesillerimiz için buradayız, bireysel ve toplumsal sorumluluklarımız için buradayız. Biliyoruz ki; kamu otoritesi bizlere hizmet için var. Bugün biz de, burada hatalı gördüğümüz bir kamu uygulamasının düzeltilmesi ve taleplerimizin yetkilerimize iletilmesi için buradayız. Umarım, Bolu’nun geleceği için hayati önem taşıyan bu konunun muhatapları Boluluların sesine kulak verir ve bu yanlışlığı kısa sürede düzeltirler. Uzunca süredir, muhtarlarımızla, sivil toplum kuruluşlarımızla çevre yolu ile ilgili çok boyutlu değerlendirmeler yaptık, değerli çalışmalarda bulunduk” dedi.

        Daha sonra Bolu Platformu Hukuk Kurulu Üyesi Avukat Zuhal Demirci, güzergâhın iptali ile ilgili gerekçelerini sıraladı. Demirci yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; “Bolu Platformu koordinatörlüğü ile yaklaşık 50 STK ve bölge muhtarlarının katılımıyla, çevre yolu projesinin mevcut güzergâhının iptali için bir çalışma grubu/alt platform oluşturduk. Amacımız, yaşadığımız şehrin doğal ve beşeri varlıklarını koruyarak, sahip çıkarak ve mümkün olduğunca daha da katkı sağlayarak; gelecek nesillerimize yaşanabilir bir şehir mirası bırakmak.

           Güney Çevre Yolu mevcut devam eden proje ile yapılırsa, şehrimiz için telafisi zor, hatta imkansız denebilecek olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Sorumluluk makamında olan yetkililerimize sesleniyoruz! Bu yol-duvar, yapıldığında: Yaklaşık 100 hektar tarım alanı yok olacak! İlerleyen yıllarda şehrimizin ortası olabilecek bir güzergâha; 12 metreye varan yükseklikte ve 70 metre genişliğinde bir duvar inşa etmiş olacağız. Üstelik bu duvar, toprak dolgu malzeme ile yapılıyor ve geçişler, altlarda oluşturulacak bir nevi dehlizlerden olacak! Çevre yolu, bazı köylerin ortasından geçmekte ve köyleri ikiye bölmektedir. Yakın köylerdeki yaşamı da olumsuz yönde etkileyecektir. Turizm sektörünü Bolu’nun gelecek vizyonunda en önemli yere koyuyoruz ve bu amaçla her fırsatta ve her ortamda çalışmalar yapılıyor. Şehrimizin özellikle turizm ile ilgili geleceği; güneye doğru kaplıcalarımız, göllerimiz, dağlarımız ve yaylalarımız aksında gelişecektir. Yapılmak istenen Güney Çevre Yolu; tam da bu tabii güzellikler ve varlıklarla buluşmak için şehrimize gelen yerli ve yabancı misafirlerimize kötü bir sürpriz olacaktır. Hava kirliliği oluşturacaktır. Görüntü kirliliği oluşturacaktır. Ses kirliliği oluşturacaktır. Bolu’nun güney bölgesi, tüm fonksiyonları ile olumsuz yönde değişecektir.”

         “Kuzeyde otoyola paralel yapılabilir”

          Demirci açıklamasının devamında, çevre yolunun Bolu için bir ihtiyaç olduğunu ancak farklı bir güzergahta inşa edilmesi gerektiğini vurguladı. Demirci şöyle devam etti; “Ulaşım master planı ile birlikte çevre yolunun, Bolu için elbette ki bir ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz ve mümkün olan en kısa sürede de yapılmasını istiyoruz.

          Mevcut yol; iyi niyetlerle ve şehrimizin uzun vadeli ulaşım ihtiyaçları göz önünde bulundurularak projelendirilmiş olabilir. Ancak, proje aşamasında sadece ulaşım açısından bakıldığı ve başka açılardan değerlendirilmediği görülüyor. Ya da tercih, sadece ulaşım yönünde olmuştur. Şehrimize fazla zarar vermeden, söz konusu ulaşım ihtiyacımız farklı alternatiflerle de projelendirilebilir. Örneğin, Otoyolun Bolu doğu-batı arası ücretsiz kullandırılarak bu ihtiyaç kısa vadede görülebilir. Uzun vadede kuzeyde, otoyola paralel bir güzergahta çevre yolu inşa edilebilir. Böylelikle yeni bir görüntü, hava ve ses kirliliği oluşturmadan mevcut otoyol aksında bu yol projelendirilerek yapılabilir.”

        “Projenin iptali için dava açıldı”

         Projenin iptali için dava açıldığını ve iptal için imza kampanyası başlattıklarını kaydeden Demirci, “Bolu İdare Mahkemesi’ne, projenin iptali için dava açıldı. Kamu yararından çok, mevcut güzergahı ile kamu için zarar oluşturacağı yönünde değerlendirdiğimiz çevre yolu projesinin, yasal süreç sonucunda da iptal edileceğini ümit ediyoruz. T.C. Bolu Valiliği Emniyet Müdürlüğü’nün 17.01.2020 tarih ve 47388285-10167-63191-42 sayılı evrakı ile imza kampanyası izni alınmıştır. Tüm halkımızdan, mevcut proje ile çevre yolu yapımının iptali için açılan imza kampanyamıza destek bekliyoruz. Talebimizin yazılı olduğu dilekçe ile birlikte imza dokümanı ilgili kurumlara iletilecektir.

  İzin evrakı ile imza kampanyasının yer ve zamanı: 13 Ocak 2020 – 12 Mart 2020 Saat: 10:00 – 18:00 arası, Belediye Meydanı, Kent Meydanı, Highway AVM, 14 Burda AVM” dedi.

        “Bir an önce iptal edilmesini ve ayrı güzergahtan yapılmasını istiyoruz”

         Demirci son olarak, Bolu Platformu ve 48 STK adına taleplerini iletti. Demirci, “Netice itibariyle şu ana kadar yapılan Güney Çevre Yolu’nun Mudurnu yolu ile kesiştiği noktaya kadar; kent içi bulvar haline getirilmesi ve zemin kotuna düşürülmesi, diğer kısımlarının da iptal edilmesini Bölge halkı ve Bolulular adına yetkililerimizden talep ediyoruz. Yerel ve merkezi idarelerimizin ve kamu yöneticilerimizin, kamunun menfaati yönünde çalıştıkları veya çalışması gerekliliği hepimizin malumu. Zaman zaman hatalı uygulamalar olabilir. Biz, bu çevre yolu güzergâhının da çok boyutlu olarak ve yeterince araştırılmadan, Bolu’ya fayda ve zararlarının çok fazla mütalaa edilmeden projelendirildiğini ve neticede hatalı bir uygulama olduğunu düşünüyoruz. Bu hatalı uygulamanın bir an önce iptal edilmesini ve ihtiyaç olan çevre yolunun doğru bir güzergâhtan yapılmasını istiyoruz. Bolu halkı, bu yol güzergâhını istemiyor; Bolu’ya, Bolululara ve Bolu’nun geleceğine zarar vereceğini düşünüyor! Halkın bu isteğini ve değerlendirmelerini siz değerli basınımız vasıtasıyla sorumluluk makamında olan yetkililerimize iletiyoruz."

        Basın bildirisine imza koyan STK'lar;

       1 Kent Konseyi     2  Abant İzzet Baysal Üniversitesi Öğretim Elemanları Derneği               3 Atatürkçü Düşünce Derneği Bolu Şubesi   4 Batı Karadeniz Turizm Hizmetleri Birliği Derneği    5  Bolu Barosu    6  Cumhuriyet Kadınları Derneği Bolu Şubesi   7  Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Bolu Şubesi      8  Doğa Turizm Derneği           9 Demirciler Nalburcular  Esnaf Ve Sanatkarlar Odası      10 Doğayı Ve Hayvanları Seven Sevdiren Derneği    11 Elektrik Mühendisleri Odası İl Temsilciliği    12 Türkiye Emekli  Subaylar Derneği Bolu Şubesi      13 Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği      14 Bolu Emekli Öğretmenler Derneği     15 Bolu  Fotoğraf Sanatı Derneği       16  Bolu Gazeteciler Derneği    17 Bolu Genç İşadamları Derneği  18 Gıda Mühendisleri Odası İl Temsilciliği       19 Türkiye Güçsüzler Ve Kimsesizlere Yardım Vakfı Bolu Şubesi     20    Bolu  Halkevi Derneği  Şubesi   21 Bolu Havacılık Derneği   22  Boluinsan Hakları Ve Hizmet Derneği  23 İnşaat Mühendisleri Odası İl Temsilciliği  24 İzzetbaysal Sanayi Sitesi Yöneticiliği  25 Jeoloji Mühendisleri Odası İl Temsilciliği       26 Türk Kadınlar Birliği     27 Bolu Köy Ve Mahalle Muhtarlar Derneği      28  Küçük Sanayi Sitesi Yönetimii     29 Kültür Sağlık Ve Turizm Derneği  30 Maden Mühendisleri Odası İl Temsilciliği       31 Makine Mühendisleri Odası İl Temsilciliği       32  Bolu   Merkez Mahalle Muhtarlar Derneği           33     Mimarlar Odası Bolu  İl Temsilciliği     34 Mudurnulular Derneği       35 Türkiye Muhtarlar Derneği Bolu Şubesi    36 Ormancılar Odası      37   Bolu Sanayi Sitesi Esnaf Ve Sanatkarları Geliştirme Ve Dayanışma Derneği         38 Sebenli Kadınlar Yardımlaşma Ve Dayanışma Derneği     39  Sebilci Bolu Kültür Derneği  40 Bolu  Serbest Muhasebe Mali Müşavirler Odası     41     Bolu Sportif Havacılık Ve Doğa Sporları Derneği        42 Şoförler Ve Otomobilciler Esnaf  Odası   43 Türk Hava Kurumu Bolu Sportif Havacılık Kulübü Derneği  44  Türk Ocakları Derneği Bolu Şubesi   45 Veteriner Hekimler  Odası      46 Yukarı Çarşıyı Koruma Odası İl Temsilciliği  47  Ziraat Mühendisleri   48  Ziraat Odası  49 Türkiye Ormancılar Derneği  50 Muhtarlar     

  • Mustafa29 Ocak 2020 . 18:12

   Bolu otoban yolu sehir içi trafigine alinmali otobanin üstünden yeni bir otoban yolu yapılmalı highway bile artik şehir içi AVM oldu tarim arazilerine yazik etmeyelim
  • Bolulu28 Ocak 2020 . 10:53

   Alaattin zamanın planı tabi ki. Tanju bey zarar verir mi? Belediye binası yapılınca ne oldu? Nesiyle övünüyorsunuz? Tarihi yok ettiniz.Çok matah birşey sanki?
  • objektif24 Ocak 2020 . 08:58

   bu yol iptal olabilir Ankara nında çok umrundaydı. Yol çok yükselti oluşturacaksa aşağıdan sağlamlaştırılmasının mücadelesi verilmeli. Fay hattı diyerek sanki bilimsel bir veri den bahsediyoesunuz. proje ona göre yapılır.yola karşı olma fikrini anlamak mümkün değil.Bu kafaya göre bolu dan hiç yol geçmese ne güzel. şimdi kıbrısck gibi olurduk. gerçekten Bolu yu seviyorsanız çimento fabrikasının kapatılmasını isteyin. otbandan geçerken çaygökpıar tarafı
  • Bolulu 23 Ocak 2020 . 22:47

   Chp kafası bu. Bolu’ya hayırlı ne varsa karşısındalar. Bolu belediye binasına da bunlar karşı çıkmamış mıydı?
  • Bolux 23 Ocak 2020 . 13:27

   Bolu Ziraat odası bu proceyi destekliyor.bir çiftşi olarak bende destekliyor .Yol kenarında patte satabileceğiz.
  • CEMAL23 Ocak 2020 . 13:12

   Saygıdeğer Orhan Uçar bey,.şimdiye kadar neredeydin.!?.sen ki gerçek bir BOLU aşığısın.seni kim kırabilirdi...
  • Metin BİLEN23 Ocak 2020 . 10:24

   3194sayılı imar kanunun 18.madde uygulamasından oluşturulan,imarlı araziden geçen bu yol otoban şeklinde,berlin duvarı gibi bolu doğu batı şeklinde ikiye bölerek menfez geçişler hariç ulaşım mümkün olmayıp,alt yapı kanalizasyon yağmurlama hattı yapımını zorlaştırıp beş misli hat döşenmesi ve maliyet artışı getirerek ileride doğu batı istikametinde şehir merkezinden üniversiteye daha ileriye doğru yapılacak tranvay hattı gibi projelerin yapımını engeldir
  • Koylu23 Ocak 2020 . 08:59

   Simdiye kadar nerdeydiniz Umarim siyasi bir girisim degildir Gecde olsa akillica
  • Senda Aksungur23 Ocak 2020 . 08:48

   Defalarca yazdım bu yol güzergahı çok sakıncalı telafi edilemez zararlara yol açacaktır diye ve burada bahsedilmeyen ÇOK ONEMLI BIR SAKINCA DAHA VAR BU GUZERGAH KUZEY ANADOLU ANA FAY GUZERGAHININ ICERSINDE VE BUYUKSU IRMAGI HAVZASINDA SUYA DOYGUN ZEMINDE YER ALMAKTADIR stratejik olarak çok tehlikelidir depremde paramparça olma riskine sahiptir IPTALI UYGUNDUR
  • BİLGİSİZ23 Ocak 2020 . 08:28

   Bir şey sormak istiyorum, bu yolu kim ya da hangi kurum buradan geçmesini düşünüp istemiş ve karar vermiş öğrenebilir miyim? bilgisi olan var mı? sanırım bu şehir de olmayan yaşamayan bir kurum bu, lütfen beni aydınlatacak kimse var mı?
  • Şaşkın22 Ocak 2020 . 22:35

   neredeydiniz beyler azönce yoktunuz O yol Önce inşaat kazılarından çıkan molozlarla iki metre yükseltildi sonra o molozlar oradan alındı temizlendi daha sonra iki metre zeminden kazılarak aşağıya inildi taş dolgu yapıldı dört metre yükseltildi köprülerin yapılma aşamasına gelindi. buarada kaç yıl geçti . uyanda balığa gidelim'mi atıalan üsküdarı geçti 'mi...

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak