BolununSesi, Bolu Halkı'nın vicdanının sesidir

Mehmet Ağabeyimiz ölümden döndü

Mehmet Ağabeyimiz ölümden döndü
  19 Ocak 2020

  Mehmet Ağabeyimiz ölümlerden döndü Bolumuzun sevilen yüzlerinden, Merhum Dahiliye ...

         Mehmet Ağabeyimiz ölümlerden döndü

         Bolumuzun sevilen yüzlerinden, Merhum Dahiliye Uzmanı Dr. İlhami İka’nın Babası, güzel insan Mehmet İka Ağabeyimiz, Bolumuzun başarılı doktorları sayesinde ölümlerden döndü.

         Mehmet İka Ağabeyimiz, geçtiğimiz Perşembe günü grip olduğunu düşünerek Fatma Hatun Hastanesi’ne muayene olmaya gitti. Burada yapılan tetkikler ışığında kendisini muayene eden Dahiliye Uzmanı Dr. Murat Yapıcı, Aort damarında kaçak olduğunu tespit etti. Bu sırada tansiyonu 4’e kadar düşen Mehmet İka baygınlık geçirdi. Dr. Murat Yapıcı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Kemalettin Erdem’i direk telefonundan aradı. Ekibiyle birlikte başka bir ameliyatta olan Dr. Erdem, Dr. Yapıcı'nın hasta hakkında verdiği bilgileri ve tetkik sonuçlarını kısa sürede değerlendirerek İka'yı acilen ameliyata almaya karar verdi. 

         İka, 3 saat sonra açık kalp ameliyatına alındı

         İka'nın, Fatma Hatun Hastanesi’nde tetkiklerini yaptırıp muayene olduktan kısa bir süre sonra, Tıp Fakültesi’nde ameliyata girmesi arasında sadece 3 saatlik bir zaman geçti. İka'nın, göbekten bacağa doğru giden aort damarındaki yırtık olan bölüm by pass yapılarak yeniden hayata döndürüldü.

           Başarılı doktorlarımız, İyi ki varsınız !

          Aort anevrizması; çok acil bir şekilde tespit edilerek teşhis konulması ve anında ameliyata alınması gereken bir rahatsızlıktır.

           Burada çok hızlı bir şekilde teşhis koyarak hastayı Tıp Fakültesi Kardiyoloji Bölümü’ne sevk ettiği gibi, hastanın durumu hakkında bütün bilgilerini vererek çok acil bir şekilde ameliyata alınması için gerekli bütün girişimleri yapan Çok değerli Doktorumuz Dahiliye Uzmanı Dr. Murat Yapıcı’ya Bolu Halkı adına İYİ Kİ VARSINIZ diyerek teşekkür ediyoruz.

          Aynı anda iki ameliyatı birden yapmak zorunda kaldılar

          İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Bölümü Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Kemalettin Erdem ve Dr. Yusuf Velioğlu, Dr. Murat Yapıcı’nın aradığı sırada ekibiyle birlikte başka bir hastanın ameliyatındaydı. Ameliyat sırasında mail yoluyla aldığı Mehmet İka'nın tetkik sonuçlarını inceledikleri gibi İka'nın acilen ameliyata alınmaması halinde ölümle sonuçlanacağını bildikleri için, aynı anda İka'yı da ameliyata alarak hayatını kurtaran karara imza attılar. Ambulansla Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirilen Mehmet İka gelir gelmez ameliyata alındı. Zamanla yarışan ameliyat ekibi, İka ile birlikte iki ameliyatı birden başarı ile tamamladı. Mehmet İka Ağabeyimizin aort damarındaki yırtılma nedeniyle bu damar by pass edilerek yeniden sağılığına kavuşması için gerekli müdahale yapılmış oldu.

          İyi ki varsınız; Doç.Dr. Kemalettin Erdem ve Dr. Yusuf Velioğlu

         Mehmet İka Ağabeyimizin 4'e kadar düşen tansiyonu nedeni ile kalbi teklemeye ve karın içine kan boşalmaya devam ederken, kararlı bir şekilde zamanla yarışarak her iki hastanın ameliyatını başarıyla tamamlayan İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Bölümü Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Kemalettin Erdem ve Dr. Yusuf Velioğlu başta olmak üzere, bütün ameliyathane ve yoğun bakım ekibine Bolu Halkı adına teşekkür ediyor ve İYİ Kİ VARSINIZ diyoruz.

       Aort anevrizması belirtileri nelerdir? 

         Aortun karın bölgesinde gelişen anevrizması başlangıçta genellikle herhangi bir belirtiye neden olmaz ve bu nedenle erken evrede saptanamaz. Fakat ilerleyen zaman içinde anevrizmanın boyutu artarak çevre doku ve organlara bası yapar ve şikâyetlere neden olur. Bu durumda bacaklara, sırta vuran ağrı ve hazımsızlık gibi sindirim sistemiyle ilişkili belirtiler görülür.

        Aortun göğüs bölgesindeki kısımlarında anevrizma oluşmuşsa göğüs ağrısı, öksürük, nefes darlığı, ses kısıklığı ve yutma sorunları gibi belirtiler görülür.

        Aort yırtılması belirtileri nelerdir? 

          Aort anevrizması ne kadar büyükse, yırtılma riski de o kadar yüksektir. Çapı 6 santimetreden fazla olan abdominal aort anevrizması ve 5,5 santimetreden fazla olan göğüs bölgesi anevrizmaları özellikle tehlikelidir. Anevrizmanın yırtılmasından sonra, göğüs ya da karın bölgesinde sırta  yayılan çok şiddetli bir ağrı ortaya çıkar. Bu şikâyetlere mide bulantısı da eşlik eder. Güçlü iç kanama hızla dolaşım şokuna neden olur. Bu nedenle hızlı ve etkin bir tedavi şarttır.

  • Fatma Hatun Hastanesi Aci29 Ocak 2020 . 09:47

   2 gün önce Mehmet Bey'in sağlıkla taburculuğunu sevinçle öğrendik. Kendisine ve ailesine sağlıklı mutlu günler dileriz.
  • HASTA YAKINI27 Ocak 2020 . 09:55

   Tedavi süresince yanımızda olduklarını hissettiren gelen,arayan, gelemeyip dualarını eksik etmeyen tüm akraba,eş ,dost arkadaş ve tanıdıklara teşekkür ediyoruz. Doktorlarımız Kemalettin Bey, Yusuf Bey ve Murat Bey ile ekiplerine de Şükran’larımızı teşekkürlerimizi sunuyoruz. Sağolasınız , Varolasınız....
  • HASTA YAKINI 27 Ocak 2020 . 09:41

   İnşaallah Mehmet İKA’ yı tedavisinin evinde devam etmesi için İzzet Baysal üniversite hastanesinden bugün çıkarıyoruz.. ilk müdahale ve uygulama Fatma Hatun hastahanesi acil serviste yapılıp, İlk müdahalenin ne kadar önemli olduğunu bizlere tekrar gösteren Acil servis hemşiresi Sami ALP nezdinde tüm Fatma Hatun hastahanesi Acil servis ekibine TEŞEKKÜR ediyoruz. Ayrıca üniversite hastanesi yoğun bakım ekibine , yoğun bakım sonrası yatış serviste görevli tüm ekiplere teşekkür ediyoruz
  • Semra bilginer 26 Ocak 2020 . 18:35

   Mehmet abi acil şifalar geçmiş olsun inşallah şifa ile taburcu olursun selam ve sevgiler
  • GÜRKAN22 Ocak 2020 . 04:07

   Mehmet Ağabeyimiz çok geçmiş olsun. Acil şifalar dilerim. Selamlar
  • Mehmet Tepelioğlu21 Ocak 2020 . 19:19

   Çok değerli abim,gçmiş olsun,Allah acil şifalar versin inşallah,selamlar
  • SAMİ ALP MISIRLI21 Ocak 2020 . 15:53

   MERHABALAR BEN ÖZEL FATMA HATUN HASTANESİ ACİL SERVİS HEMŞİRESİ SAMİ ALP İLK MÜDAHALE VE TANIYI BURDA BİZ KOYDUK VE UYGULADIK BİZİ OLAYA KATMAMANIZ BİRAZ ÜZDÜ NEYSE MEHMET AMCANIN İYİ OLDUGUNU BİLMEK BİZİ MUTLU ETTİ YİNEDE TEŞEKKÜRLER..
  • gariban21 Ocak 2020 . 15:21

   bu olay garibanın başına gelse ne olacaktı.ruhuna fatiha !!! aslında irdelenmesi gfereken olay bu editör.garibana bu kadar ilgi olurmu onu irdele
  • GERÇEKLER21 Ocak 2020 . 10:28

   AYNI AMELIYATI KÖROĞLU DEVLET HASTANESINDE KALP DAMAR CERRAHI OP. DR. RAŞİT ÖNOĞLU TEK BAŞINA YAPIYOR REKLAMA GEREK YOK....
  • MEHMET ÇELİK21 Ocak 2020 . 09:21

   MEHMET ABİYE GEÇMİŞ OLSUN DER ACİL ŞİFALAR DİLERİM.
  • BOLU'LU20 Ocak 2020 . 15:12

   Mehmet bey'e Geçmiş olsun dileklerimizi iletir ,acil şifalar dileriz. hastahane ,üniversite ve sağlık kuruluşlarında özveri ile çalışan , karşılık beklemeden gecesini gündüzüne katan, vatandaşın sağlığını gözeten doktorlarımızı, ve sağlık ekibini de Allah (cc) eksik etmesin. Ellerinize , yüreğinize sağlık. varolasınız..
  • NURCAN GÜNAY 20 Ocak 2020 . 12:47

   Yıllardır Hem doktorum Hemde Ağabeyim , Hassasiyeti tartışılmaz . Sonsuz geçmiş olsun . Doktoruma da selam olsun
  • Seyit Ali Özkoç20 Ocak 2020 . 10:36

   Mehmet abi geçmiş olsun Allah acil şifalar versin Doktorlarımıza da teşekkür eder ellerine sağlık allah eksik etmesin
  • Kemal ESKİCİOĞLU20 Ocak 2020 . 09:55

   Mehmet abime cok geçmiş olsun Allah şifalar versin doktorlarımızın ellerine dsğlık
  • Mehmet Ali IŞIK20 Ocak 2020 . 09:23

   Mehmet abim geçmiş olsun.Allah acil şifalar versin.Doktorlarımıza da bu başarılı müdahaleleri sonucu bir hastayı kurtarmaları nedeni ile tebrik ediyorum.
  • Vatandaşa cevap20 Ocak 2020 . 07:59

   Saçma sapan fetvalarını kendine sakla.Burda ömür vermek diye bir şey yok.Hayat kurtarmak var.Bunu algılamak herhalde çok zor senin için.İnsan bir geçmiş olsun diler şifa diler.Gelmiş saçma sapan fetva yazmışsın..İnandığın Allah ve din de önce tedbirini al der.Yani Tevekkül
  • Hüseyin ERTEN20 Ocak 2020 . 03:31

   Geçmiş olsun Mehmet abi. Acil şifalar dilerim. Doktorlarımızada teşekkür ederiz.
  • TURHAN20 Ocak 2020 . 02:15

   MEHMET BEY GEÇMİŞ OLSUN ALLAH ACİL ŞİFALAR VERSİN TÜM DOKTORLARIMIZA TEŞEKÜRLER, BİZE ÜNÜVERSİTE HASTAHANESİNİ BAĞIŞLAYAN İZZET BAYSAL AMCAMIZA ALLAHRAZI OLSUN NUR İÇİNDE YATSIN,
  • Cemal19 Ocak 2020 . 23:42

   Geçmiş olsun Mehmet Rabbimden acil şifalar diliyorum..Teşekkürler değerli doktorlarımız..
  • Zekai Mebrure 19 Ocak 2020 . 22:30

   Büyük geçmiş olsun abimiz ,Sevdiklerinize ve ailenize Allah bağışladı şükürler olsun ,acil şifalar diliyoruz ,çok selamlar
  • Zehra yaman19 Ocak 2020 . 20:56

   Öncelikle mehmet beye geçmiş olsun diyorum saygı değer DR murat yapıcı 20 yil önce benim eşimin teşhisinide koymuştu çok başarılı bir hekimdir doktorumuza minnettarız teşekkürlerimi bir borç bilirim kendisine sağlıklı nice uzun ömürler dilerim tüm hekimlerimize de başarıler dilerim
  • Halil Körpe 19 Ocak 2020 . 20:41

   Öncelikle Mehmet İka ağabeyime geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum ve acil müdahalede bulunan tüm doktorlarımızıda kutluyorum, iyiki varsınız, sizler sayesinde Bolu halkı çok şanslı.
  • vatandaş 19 Ocak 2020 . 20:39

   bu günkü haberleri hergünkünden daha çok hayretle izliyorum bi kere hiç kimse kimsenin ömrün üde alamaz ömürde veremez kişi ve kurumlar sebeptir vesiledir hayra sebep olan hayrı yapan gibidir boluda takip ettiğim doğruyu yazan 2 nci kişiydiz ama şu habererinizin her satırı şirk arabça bilmem KİTABİMİZİ türkçe okurum sizin gibi bilgili nadir kişilerden birinin bu haberi yapması çok ilginç
  • ÇETİN TOĞRAN 19 Ocak 2020 . 20:08

   Mehmet abimize çok geçmiş olsun. Allah şifalar versin. Doktorlarımızada teşekkür ederim. iyiki varsınız. Allah razı olsun.
  • mehmet çarşambalıoğlu19 Ocak 2020 . 19:25

   Sayın mehmet ika Beyefendiye geçmiş olsun dileklerimi iletir acil şifalar dilerim Gülen yüzün hiç solmasın inşallah
  • Basri Çelikpençe19 Ocak 2020 . 18:29

   Mehmet beye gecmis olsun der Doktorlarimizada tesekkur ederim.
  • Basri CELIKPENCE19 Ocak 2020 . 18:27

   Mehmet beye gecmis olsun Doktorlarimizada tesekkurle
  • Sabahat Aytuğar 19 Ocak 2020 . 18:24

   Öncelikle Mehmet Ika beyfendiye çok geçmiş olsun Allah acil şifalar versin Kesinlikle katılıyorum benim annem Hatice Yıldırımı da Sayin Kemalettin Erdem Hocamız ve ekibi kurtarmıştır. 2 yil oldu masallah iyiyiz cok şükür minnettariz hepsine
  • Orhan Çiçek19 Ocak 2020 . 18:08

   Mehmet abimize geçmiş olsun,acil şifalar dilerim...
  • dr metin kaloğlu19 Ocak 2020 . 17:26

   tebrikler dr yapıcı dr erdem
  • İlhami GÜMRAH19 Ocak 2020 . 17:00

   Çok geçmiş olsun abi ALLAH IM acil sifalar versin rabbim seni önce ailene ve sonra bizlere bağışlasın
  • Gürsel Esen19 Ocak 2020 . 16:49

   Mehmet beye çok geçmiş olsun.Acil şifalar dilerim.Tüm doktor ve ekibine de teşekkür ediyorum.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak