BolununSesi, Bolu Halkı'nın vicdanının sesidir

Şoförler U-ETDS uygulamasını protesto etti

Şoförler U-ETDS uygulamasını protesto etti
  5 Ocak 2020

  Şoförler U-ETDS uygulamasını protesto etti Ulaştırma Bakanlığı tarafından nakliyecileri ...

         Şoförler U-ETDS uygulamasını protesto etti
          Ulaştırma Bakanlığı tarafından nakliyecileri ilgilendiren U-ETDS uygulamasını protesto etmek için toplanan şoförler, sistemin iptalini istedi.
       

         Bolu Şoförler ve Otomobilciler Odası önderliğin komşu şehirlerdeki şoförler, Ulaştırma Bakanlığı tarafından devreye girilmesi istenilen U-ETDS sistemini protesto etmek için Karaağaç TIR Parkı’nda bir araya geldi.

        Şoförler adına açıklama yapan Bolu Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Orhan Fırat, “Kamyonculuk ve TIR’cılık yaparak hayatını idame ettiren, evine ekmek götüren ve istihdama katma değer sağlayan değerli meslektaşlarım, sizler 4 -5 metrekare kabin içinde ömrünü tüketen yollarda binlerce çile ile karşılaşan evine ve çocuklarına hiçbir zaman yeterli zamanı ayıramayan insanlarsınız.

        Esnaflarımız gidiş yükünü daha yüklemeden dönüş yükünü bulmak zorundadırlar. Yola çıkarken eşden dosttan borç para alarak yola çıkmaktadırlar. Nedeni, gittiği yerde nakliye ücretlerinin peşin ödenmemesidir, araçlarının zamanında boşaltılamamasıdır.

        "% 40'lara varan kazanç ve iş gücü kaybına sebebiyet vereceği aşikardır"     

        Araçları alırken ÖTV ve KDV ödüyoruz, bandrol, kasko, yük, trafik sigortası, muhasebe ücreti ödüyoruz. Lastik alımında, yedek parçada KDV ödüyoruz. Yol, köprü, tünel geçiş ücretlerinde ödenmektedir. Mazot alırken ÖTV ve KDV ödüyor, mazot egzozdan çıktığından egzoz vergisi ödüyoruz. Çalışabilmek için K-1 ,K-2. L1 türü yetki belgeleri alınma zorunluluğu bulunmaktadır. Az da olsa gelir elde ederiz, % 40’lara varan vergiler kamyoncu esnafımızca ödenmektedir. Ulaştırma bakanlığımızca yeni çıkan kanun tam olarak uygulandığında nakliyeci esnaflarımızın % 40'lara varan kazanç ve iş gücü kaybına sebebiyet vereceği aşikardır. Nakliyeci esnaflarımızın talepleri keşke yerine getirilse de gelirlerimizi iyileştirseler bizde yeni çıkan kanun ve yönetmeliklere harfiyen ayak uydurabilsek.

       “Her bir belge için ayrı ayrı ücret ödemekteyiz.”

        SRC Türü mesleki yeterlilik, psikoteknik türü belge, Staum belgesi gibi belge almak zorundadırlar. Her bir belge için ayrı ayrı ücret ödemekteyiz. Şoför esnafı geçimini sağlayabilmesi için iyi bir matematikçi olması lazım, yolda gider gayet sabırlı olmazım lazım. Hal böyleyken bizleri denetleyenlerden aynı mütevazılığı beklemekteyiz. Bu nedenle Şoförler ve Otomobilcileri Esnaf Odamızın önderliğinde aşağıda tespiti yapılan sıkıntılarımızın yetkililere aktarılmasını talep etmekteyiz. Bu yeni uygulama 6 ay süre ile uzatılmış olsa da zaman çabuk geçmektedir.

        "Bu işin esnaflarımız lehine çözüme kavuşmasını talep etmekteyiz"

         Bu süre zarfında yeni uygulamaya alınan U-ETDS ve dijital takaoğraf uygulamalarının günün şartlarına göre meslek kuruluşları ile istişare yapılarak yeniden uyarlanmasını talep etmekteyiz. U-ETDS veri sisteminin uygulanmasının kolaylaştırılması, E- fatura sisteminde bir seferde 5 bin TL rakamının 30 bin TL olarak revize edilmesi, K-1 türü yetki belgesinin devir hakkının verilmesini sağlanması, C-2 belgesi ile yabancı plakalı araçların yurt içinde nakliye yapmalarının engellenmesi.

         Odalarımız ve federasyonumuz ilgili bakanlıklar nezdinde bu konularda çalışmalarının sürdürmektedirler. Sabırlı olmak durumundayız, bu işin esnaflarımız lehine çözüme kavuşmasını talep etmekteyiz” ifadelerini kullandı.

  • Gurbetteki Bolulu6 Ocak 2020 . 08:00

   Yol yaptık köprü yaptık sizlerede yaranılmıyor vallaha

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak