Gazetemiz sadece ve sadece Türkiye Basın Konseyi'ne üyedir

Engelli gençlerimiz yeteneklerini sergiledi

Engelli gençlerimiz yeteneklerini sergiledi
  4 Aralık 2019

  Engelli gençlerimiz yeteneklerini sergiledi 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ...

  Engelli gençlerimiz yeteneklerini sergilediEngelli gençlerimiz yeteneklerini sergiledi

        Engelli gençlerimiz yeteneklerini sergiledi

        3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle düzenlenen etkinlikte engelli gençlerimiz yeteneklerini sergiledi.  

          Bolu Valiliği Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla etkinlik düzenlendi. Düzenlenen etkinliğe Bolu Valisi Ahmet Ümit,  Bolu Garnizon Komutan Vekili Albay Göksel Çaylı, Bolu Cumhuriyet Başsavcısı Önder Yaman, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Okur, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bekir Koçyiğit, daire müdürleri, engelli bireylerimiz ve aileleri katıldı.  

          Etkinlik öncesinde Bolu Valisi Ahmet Ümit, Semiha Şakir Spastik Çocuklar Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi, Zihinsel Yetersiz Çocuklar Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) Bolu Şubesi, Özel Gelişim Rehabilitasyon Merkezi, Özel       Reyhan Rehabilitasyon Merkezi Ve Özel Özden Rehabilitasyon Merkezi tarafından hazırlanan el ürünleri ve resim sergisini gezerek açılan stantlarda yer alan ürünleri inceledi. 

        Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan etkinlik konuşmalarla devam etti. 

         Düzenlenen etkinlikte Bolu Valisi Ahmet Ümit bir konuşma yaparak tüm engelli bireylerimizin 3 Aralık dünya Engelliler Günü’nü kutladı.  

        “GÖNÜLLERDE / DUYGULARDA ENGEL OLMASIN” 

         Dünyada 7.7 milyar civarında insan yaşadığını ve bu insanların içinde dünyanın engelli oranının % 15,Türkiye’deki engelli oranının ise  % 12 olduğunu ifade eden Bolu Valisi Ahmet Ümit, “Engellilik bir gerçektir. Yarın kimin engelli olacağı kimin sağlam olacağı belli değil. Önemli olan her şeyden önce gönüllerde ve duygularda engel olmamasıdır. Bütün insanlar her bakımdan eşittir. O eşitliği realize edebilmek adına hem kamu kurumları, hem özel sektör, hem anneler- babalar hem de kamu görevlileri, kısacası hepimiz üzerimize düşen görevi yapmalıyız” dedi.  

          Dünya genelinde sürekli devam eden savaşlar, dengesiz gelir dağılımları, problemler v.b. muhtelif sebeplerle her geçen gün engelli sayısının arttığını ifade eden Vali Ümit, “Bu sorunlara karşı devletler de kendi çapında çözüm üretmeye çalışmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’nde özellikle son yıllarda engellilerimize sunulan hizmetleri geliştirmek için büyük gayretler sarf edilmektedir. Bir taraftan kamu kurumlarına erişebilirlik, bir taraftan yaşlı bakımları, bir taraftan engelli maaşları, bir taraftan engellilerin istihdamına yönelik kurallar/kararların geliştirilmesi ve engellilerin çalıştırılması gibi birçok tedbirler alınmaktadır” şeklinde konuştu. 

        “BOLU’DA 1260 ENGELLİ VATANDAŞIMIZ AKTİF ÇALIŞIYOR” 

          Türkiye Cumhuriyeti bütün imkanlarını maksimal seviyede kullanarak sosyal devlet olma ilkesini en iyi şekilde geliştirme gayretinde olan büyük bir devlettir. Vali Ümit, “Bu kapsamda ilimizde de özel sektörde 839, kamu kurumlarında 421 olmak üzere 1260 engelli vatandaşımız Bolumuza hizmet etmekte, devletimizin, milletimizin gelişmesi için gayret etmektedir.  

          Kamu ve özel sektöre ait binaların büyük çoğunluğu erişebilirlik noktasına ulaştırıldı. 2021 yılında bütün kurumlarda, bütün binalarda erişebilirlik % 100 olarak tamamlanmış olması gerekmektedir. Bu işin kamu olarak, Valilik olarak takipçisiyiz. Bu düzenlemeyle engelli kardeşlerimiz bütün kurumlara, bütün dairelere, kolaylıkla erişme imkânı bulacak. İl ve ilçe merkezlerinde bütün Belediye Başkanlarından ve köylerde de İl Özel İdaresinden ricam erişebilirliğin tamamlanmasıdır. Aynı zamanda bütün sokakların ve yolların da ulaşılabilir olması için çok ciddi bir gayret sarf etmemiz gerekmektedir” dedi.   

          Bolu’da engelli erişilebilirliğinin ne olduğu noktasında muhtelif çalışmalar da yaptıklarını ifade eden Vali Ümit, 2017 yılında 165, 2018 yılında 101, 2019 yılında ise 112 olmak üzere toplam 378 binanın engelli erişebilirliğe uygunluğu noktasında denetlendiğini ifade etti.   

         “ENGELLİLERİMİZE YAPILAN YARDIM AYNI ZAMANDA TÜM İNSANLIĞA YAPILAN YARDIMDIR” 

         Zihinlerde, gönüllerde ve duygularda engel olmaması sayesinde fiziksel olarak sağlıklı yâda sağlıksız bireylerin sportif başarılar, bilimsel başarılar, edebiyat sahasında birçok yerlerde güzel hizmetler verebildiğini sözlerine ekleyen Bolu Valisi Ahmet Ümit, “Engelli kardeşlerimizin sosyal hayata kazandırılması noktasında büyük emekler veren Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere devlet kademesindeki tüm Bakanlarımıza ve diğer tüm yetkililerimize, aynı zamanda ilimizde bu hizmetleri realize etmeye çalışan tüm mesai arkadaşlarıma gönülden teşekkür ediyorum. Bütün engelli kardeşlerime özellikle annelere ve babalara evlatlarımızla birlikte sağlık, afiyet, huzur ve sükûnet içerisinde nice yıllar diliyorum. Temennimiz o ki; yarınlarımız bugünden daha aydınlık olsun.  

          “ENGELLİLERİMİZE YAPILAN HİZMET, MEDENİYETE YAPILAN HİZMETTİR” 

         Engellilerimize yapılan hizmet, medeniyete yapılan hizmettir. Engellilerimize yapılan yardım aynı zamanda tüm insanlığa yapılan yardımdır. Bu anlamda bunun ehemmiyetinin daha iyi kavrandığı, daha iyi uygulandığı ve daha iyi takdir edildiği her geçen gün insana daha çok değer veren bir dünya temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.  

          Bolu Valisi Ahmet Ümit’in konuşmasının ardından Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Okur, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bekir Koçyiğit tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı.  

         ENGELLİ KIZIMIZ SEVGİ TÖRENCİ’NİN KİTABI TANITILDI 

         Programın devamında Semiha Şakir Spastik Çocuklar Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi’nde eğitim gördüğü sırada kaleme aldığı hatıralarını “Sevgi Hikayeleri” adı altında toparlayarak kitap haline getiren Sevgi Törenci’ye plaket ve hediyesini vererek tebrik eden Bolu Valisi Ahmet Ümit, “Kızımız Sevgi’nin başarısının tüm engelli bireylerimize örnek olmasını diliyorum” dedi. 

         VALİ ÜMİT VOLEYBOL TAKIMINA PLAKET VERDİ 

         Bolu Valisi Ahmet Ümit programda ayrıca 2019 yılında Oturarak Voleybol liginde 1. Ligden Süper lige yükselen Bolu Gençlik ve spor Yer Oturarak Voleybol takımına plaket verdi ve bu başarıları nedeniyle tüm takımı kutladı.  

         ENGELLİ BİREYLERİMİZ DOYASIYA EĞLENDİ 

         Bu anlamlı gecede yer alan etkinlikler arasında Bolu Müftülüğü Konuşan Eller  Grubu tarafından işaret diliyle Şehit Türküleri ile ilgili güzel bir sunum yapıldı.  

         Düzenlenen etkinlikte ayrıca tümü engelli bireylerimiz tarafından hazırlanan gösterilerde ZİÇEV, Bolu Umut Işığı Engelliler Gençlik Kulübü,  Semiha Şakir Spastik Çocuklar Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi,, Bolu Gençlik ve Spor Müdürlüğü Özel Bireyler Halk Oyunları ekipleri tarafından hazırlanan etkinliklerde türküler söylendi, şiirler okundu ve birbirinden güzel etkinliklerle bu özel gün kutlandı. Düzenlenen gecede ayrıca bu etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen Highway Alışveriş Merkezi Yönetimi ve Beypiliç’e birer plaket takdim edildi.  

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak