BolununSesi, Bolu Halkı'nın vicdanının sesidir

Suda tasarruf sağlanması için yoğun bir çalışma yapılması gerekiyor

Suda tasarruf sağlanması için yoğun bir çalışma yapılması gerekiyor
  29 Kasım 2019

  “Suyun yeniden kullanım uygulamalarının geliştirilmesi, su kayıp kaçaklarının azaltılması ve tasarruf sağlanması için yoğun bir çalışma yapılması gerekiyor”

       Suda tasarruf sağlanması için yoğun bir çalışma yapılması gerekiyor       

        Bolu’da Tarım ve Orman ile Çevre ve Şehircilik bakanlıkları ortaklığında “Kullanılmış Suların Yeniden Kullanım Alternatiflerinin Değerlendirilmesi Projesi”nin Çalıştayı düzenlendi. Çalıştayda konuşma yapan Tarım ve Orman Bakanlı Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'yla çalışılması gerektiğini ve bu konuda belediyelere önemli görevler düştüğünü belirterek, “Yeniden kullanım uygulamalarının geliştirilmesi, su kayıp kaçaklarının azaltılması ve tasarruf sağlanması için yoğun bir çalışma yapılması gerekiyor” dedi.

        Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından, “Kullanılmış Suların Yeniden Kullanım Alternatiflerinin Değerlendirilmesi Projesi” başlatıldı. Projede ülkemizdeki kullanılmış su potansiyeli ve karakterizasyonu belirlenmiş ve kullanılmış suların yeniden kullanılabileceği alanların tespit edilmesi için havza bazında ön fizibilite ve yeniden kullanım eylem planları hazırlandı.

        Bakanlığa bağlı Su Yönetimi Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, “Kullanılmış Suların Yeniden Kullanım Alternatiflerinin Değerlendirilmesi Projesi”nin çalıştay, seminer ve kapanış toplantısı Bolu Koru Hotel’de yapıldı.

         Bakan Yardımcısı Fatih Metin, buradaki konuşmasında, Genel Müdürlük tarafından, havza esaslı su yönetimi kapsamında birçok çalışma yapıldığını vurguladı.

        Tarım ve Orman ile Çevre ve Şehircilik bakanlıklarının su kaynaklarının korunması için birlikte çalışmalarının önemine değinen Metin, “Belediyelere önemli görevler düşüyor. Yeniden kullanım uygulamalarının geliştirilmesi, su kayıp kaçaklarının azaltılması ve tasarruf sağlanması için yoğun bir çalışma yapılması gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

          Su Yönetimi Genel Müdürü Bilal Dikmen de proje kapsamında Türkiye’deki kullanılmış su potansiyeli ve karakterizasyonunun belirlendiğini bildirdi.

          Dikmen, “Kapasitesi 2 bin metreküp/günden büyük olan 602 atıksu arıtma tesisinden deşarj edilen atık su miktarının, yıllık yaklaşık 7,2 milyar metreküp olduğu, bu atık suların 25 havzada tarımsal sulamada, sanayide, peyzaj sulamada, sulak alan beslemede yeniden kullanımı için alternatifler değerlendirildi. Bu suların yıllık 3,2 milyar metreküpün yani yüzde 44’ünün yeniden kullanılabileceği tespit edildi.” bilgisini paylaştı.

  • Kubilay Malatyalı30 Kasım 2019 . 10:15

   AKP iktidarı Türk halkının aklıyla dalga geçiyor ve resmen insanımızı zehirliyor. Özel arabalarda bile sigarayı yasaklama yoluna giden AKP iktidarı, yavru destekçisi MHP ile birlikte oy vererek 15 termik santrala filtre takılmasını 3 yıl daha erteledi. Yani bu santraller 3 yıl filtre takmadan doğayı ve insanımızı zehirlemeye devam edecek. İnsanlar kanser olmuş, hasta olmuş, toz ve zehir solumuş AKP’nin ve devletin başındakilerin umurunda bile değil.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak