BolununSesi, Bolu Halkı'nın vicdanının sesidir

Öğretmenler Günü Yazımın Perde Arkası! 

Öğretmenler Günü Yazımın Perde Arkası! 
  28 Kasım 2019

  Öğretmenler Günü Yazımın Perde Arkası! Köşe yazısı yazmak öyle ...

        Öğretmenler Günü Yazımın Perde Arkası! 

        Köşe yazısı yazmak öyle dışarıdan bakıldığı gibi kolay değildir. Hele yerelde, hele hele de Bolu gibi dar bir coğrafyada hiç kolay değildir. Birçok kişi büyük bir yazma hevesiyle bu işe başlar ama çok kısa süre sonra havlu atar. Yerel Basında köşe yazarlığının olmazsa olmazı, yazılarınızda yerel unsurların, daha yalın bir dille yerel tatların muhakkak olması gerekir. Aksi halde yazılarınızın okunurluğu düşük olur. 18 yaşında Bolu’dan ayrıldım. 2003 yılında Kamuran Alagözoğlu’nun isteğiyle Bolununsesi’nde yazmaya başladım. Başka bir şehirde yaşayıp Bolu’yu ve Boluluları yazmakta inanın öyle kolay bir iş değildir.  

        2007 yılında ilk ‘Öğretmenler Günü’ yazımı yazdım. 24 Kasımlarda, birçok ulusal ve yerel yazar ‘Öğretmenler Günü’ yazısı yazar. Ben, ilkokuldan liseye kadar beni okutan derslerime giren hocalarımın ismini yazarak, onları anarak başladım. Bu yazı çok büyük bir ilgi gördü. Bu yazıyı daha sonra benim okuduğum okullarda öğretmenlik yapan öğretmenlerimle, sonrasında, çevremde tanıdığım öğretmenlerimizle, öğretmen arkadaşlarımla büyüttüm. Öğretmen isimleri tamamen hafızamla ve bazı arkadaşlarımın desteğiyle gelişti. Yani hiçbir kurum ve kuruluştan, şahıstan herhangi bir liste gelmedi. Her yazımda unuttuğum isimlerden özür diledim. Bazen teknik hatalar sonucu eksilmeler oldu. Arşiv olarak sakladığım yazılar ve yıl içinde topladığım bilgiler  bilgisayar değişimleri sırasında silindi. Bu yıl 24 Kasım da Arnavutluk’taydım. Ham olarak kullanacağım bilgi arşivi, yine bilgisayar değişikliği sebebiyle boş bir sayfa olarak karşıma çıktı. Geçen yıl yazdığım yazıyı gazeteden kopyalayarak yazabildim. Son bir yılda eklediğim isimleri yazamadım. Öğretmenler Günü yazılarımla birçok öğrenciyi öğretmeniyle, birçok öğretmeni de öğretmen arkadaşıyla iletişime geçirdim. Birçok kişi ‘Öğretmenler Günü’ mesajlarında bu yazıyı örnek alarak öğretmenlerini isim isim anarak kutlamaya başladı. Öğretmenler Günü yazım Bolu yerel basının her yıl en çok okunan köşe yazılarından biri oldu. Öğretmenlerimizi çok mutlu etti. Onlarda kıymetli övgüleriyle ve beğenileriyle beni çok mutlu etti. 

        Hal böyleyken son öğretmenler günü yazımı eleştirenler oldu. Bu yazıya sanki Millî Eğitim Bakanlığı’nın resmi sitesi, resmi yazısı muamelesi yaptılar. Bu yıl iki isimden eleştiri geldi. Bir tanesi Bolu Atatürk Lisesi Kimya Öğretmeni Meliha Gündoğdu'dan. Meliha Hoca’nın eleştirisini bir nebze kabul ediyorum, ama üslubu beni üzdü. Kendisinden özür dilememi istemiş. Yorumuna, Cumhur Bey diye başlayarak zaten benim öğretmenim olmadığını hissettirmiş. 53 yaşına girdim tanıdığım bütün öğretmenlerim ne mutlu ki beni o günlerde olduğu gibi Cumhur diye çağırıyorlar. Meliha Hoca benim telefonuma çok rahatlıkla ulaşabilir ve bana özelden bir uyarıyı gönül rahatlığıyla yapabilirdi. Bir diğer eleştiride Niyazi Tekin isimli bir beyefendiden. Bu Beyefendi de; Çok eksik olduğunu, yaşımın bu işe yetmediğini yazmış. Kendisine, yaptığım açıklamayı da beğenmemiş. Eleştiri kabul etmiyorsan yazı yazma diye buyurmuş. Kendisine verilecek cevap aslında çok kısa ve net ama ben sizlerin taktirine bırakıyorum. 

        Bu vesileyle, yıl içinde not alıp bilgisayarımızın azizliğine uğradığım için yazamayıp hatırladığım ve tarafıma gelen bilgilendirmeler doğrultusunda, 

  Bolu Lisesi; Meliha Gündoğdu,  

  Bolu Milli Eğitimi’nin kıymetli isimleri; Kemal Özkan, Emine Özcan, Galip Özcan, Asuman Ulusan, Mehmet Karakaşoğlu, Hayri Mısırlıoğlu, Cahit Karabıyık, Şaban Ertozan, Cahit Görüş, Fahriye Barutçu Kol, Ayşe Aytugar Hancıoğlu, Mustafa Nuri Gürsoy, Emine Kendirci, Muazzez Ulusoy, Fatma Arslan, Recep Yıldız, H.Cahit Özkalem, Ali Murat Uyman, Selma Yılmazdemir. 

  Sevgili Arkadaşlarım; Yavuz Çalışkan, Hilal, Korkut, Asiye Aslan, İlhami Biçer, Yusuf Cantürk, 

  Değerli Ablam; Zuhal Garipoğlu Özgen  öğretmenlerimin, 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyorum.  

  Ebediyete göçen, hocaların hocaları; Mehmet Vardallı, Cevat Fahri Başer ve Haydar Orhuner’e Allahtan rahmet diliyorum Ruhları Şad Olsun. 

  Bütün hocalarımızın isimlerini yaşadığım sürece bu köşede anmaya devam edeceğim. 

                                                                   Cumhur Bandakçıoğlu

  • dr metin kaloğlu2 Aralık 2019 . 15:49

   cumhur bey bazı densizler çıkar üzülmeyin 36 yıldır boludayım sn başkanım beni iyi tanır kaleminize sağlık bunlar ego problemleri sizinle ilgili değil saygılar
  • Serdar Bıltır29 Kasım 2019 . 23:26

   Üzerinden onlarca yıl geçse de dönemin öğretmenlerini ve idari kadroyu secere çıkarırcasına başarılı bir yazı yazmışsın Cumhur. Lise yıllarına döndürdün bizleri. Bizim dönemimiz farklı bir dönemdi belki. Bolu lisesinin en efsanevi hocalarını gördük, tanıdık. Hepsi bıraktıkları izlerle hafızalarımızda... Hocanım Dersine gelseydi unutmazdın eminim...
  • Zuhal Garipoğlu Özgen29 Kasım 2019 . 20:41

   Sevgili Cumhur, Öğretmenler Günümü kutlayan yazını tam da öğretmenlik mesleğinde 30. yılımı kutladığım gün okudum. Beni çok duydulandırdın. Çok teşekkür ederim. Ellerine, emeğine ve güzel yüreğine sağlık. Sevgiyle kal...
  • Ayhan Can29 Kasım 2019 . 14:53

   Ah Cumhur... Aşırı hassas bir yapın var... Bırak insanlar ne düşünürse düşünsün.. Meyve veren ağaç taşlanır... Seni bilen zaten biliyor... Arada seni gerçekten tanıyamayan kişiler çıkabilir... Herkesi memnun etmek bu dünyada mümkün değil... Benim de sana nacizhane tavsiyem hiç bir koşulda yüzünden gülümsemeyi ihmal etme.. Seni seven, takdir edenlerin yanında, seni tanıyamamış, veya yanlış anlamış kişiler de olabileceğini düşün ve 3 günlük dünyada h
  • M.BAŞARA29 Kasım 2019 . 14:26

   amma abartınız ulusal sorun haline getirdiniz ...çok biliyorsanız siz yazında, bizde sizin yazınızı değerlendirelim birde.. Ama önce geçmişi bilmek geleceği ön görmek lazım.. Takıldınız kaldınız Cumhur ile yarışa girdiniz.. Yeterrrr. Öğretmenler gününde tek tek isim ile kutlayan anan kişi yerel gazetelerde...Bak bakalım başka bir yerde var mı? neyin eleştirisi?? unuttuklarını ve ekleyemediklerini zaten okuyucular söylüyor ve her seferinde liste kabarıyor.. A
  • Ziyaretçi29 Kasım 2019 . 14:14

   Herşey Çok Güzel...
  • Cumhur Bandakçıoğlu29 Kasım 2019 . 13:53

   Niyazi Bey, Benimde size bir tavsiyem var. Boşuna vakit kaybetmeyin. Bütün bilgi birikiminizle tecrübelerinizle, Bolu'lu ve Bolu'da görev yapmış öğretmenlerimizin adının geçtiği bir yazı hazırlayın. Butun yayın organları seve seve haber yapar. Zaten sizin yorumlarınızı herkes görüyor. Yorumlarınızı destekleyen bir yorum da yok. Tecrübesiz bir yazarı okumayın.
  • hüseyin özgür29 Kasım 2019 . 13:48

   çok boş ve hastalıklı kafa yapısına sahip insanlar var aramızda pek tekin de degiller
  • Niyazi Tekin29 Kasım 2019 . 12:17

   Size tavsiyem rahatsızlık duyuyorsanız eğer, köşe yazarı olarak editörünüzden rica edin, sizi öven yorumları yayınlasın, sizi yeren yorumları yayınlamasın. Okuyucuyu ve yaptığı yorumu şikayet eden ikinci bir yazı yazma gereği duymanız, bu konularda henüz yeterli tecrübeye sahip olmadığınızı gösterir.
  • Ülkü Taşkın29 Kasım 2019 . 11:20

   Her iki yazınızı da tebrik ediyor, Başarılarınızın devamını diliyorum. Bu vesileyle tüm Öğretmenlerimizin, Öğretmenler gününü Kutluyorum. Sayenizde Bolu'nun Değerli Öğretmenlerini de bir kez daha Saygılarımla Anıyorum..
  • Mesut Doğanöz29 Kasım 2019 . 09:28

   Sizi bir kez daha tebrik ediyorum.
  • Meliha Gündoğdu 28 Kasım 2019 . 22:04

   Cumhur bey buradaki sorun adımın yazılmaması değil, benim adımın kullanarak başka soyadla yazmanız, hemde senelerce. Artık sabrım taştı. Ben buradan telefonumu yazamıyorum, ancak benimle iletişime geçmek isterseniz Sayın Mehmet Gündoğdu dan telefon Numaramı alabilirsiniz. Aynı zamanda haber kaynağınızın güveni rliğini test edersiniz.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak