“Eleştiri belki güzel bir şey değildir, ama gereklidir. Ağrıyla aynı işi görür. Çünkü ağrı da vücutta bir arıza olduğunu haber verir.” Winston Churchill

Yerelde Kadın Buluşmaları Bolu'da yapıldı

Yerelde Kadın Buluşmaları Bolu'da yapıldı
  19 Kasım 2019

  Yerelde Kadın Buluşmaları Bolu'da yapıldı İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi ...

  Yerelde Kadın Buluşmaları Bolu'da yapıldıYerelde Kadın Buluşmaları Bolu'da yapıldı

       Yerelde Kadın Buluşmaları Bolu'da yapıldı 

        İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığı ile UNICEF iş birliğinde; ülkemize uyum sürecindeki yabancı kadınlar ile ev sahibi toplumdaki kadınların ortak bir yaşam kültürü oluşturmaları amacıyla düzenlenen “Yerelde Kadın Buluşmaları”nın ikincisi 19 Kasım 2019 Salı günü Bolu’da yapıldı. 

         “Tüm Karanlıklara Kadınların İçindeki Aydınlık Yeter” sloganı ile yola çıkan Yerelde Kadın Buluşmaları etkinliğine; Bolu Belediye Başkan Yardımcısı İsa ÖZCAN, Bolu Vali Yardımcısı Ahmet ATILKAN, Genel Müdür Yardımcısı Dr. Gökçe OK, Uyum ve İletişim Dairesi Başkanı Dr. Aydın Keskin KADIOĞLU, Bolu İl Göç İdaresi Müdürü Derya ERDOĞAN’ın yanı sıra kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı. 

        Programın açılışında konuşan Bolu Vali Yardımcısı Ahmet ATILKAN: “İkincisini ilimizde gerçekleştirdiğimiz Kadın Buluşmaları ile her iki toplumdan kadınların birçok alanda faaliyetleri yürütülecektir. Bu çerçevede kadınların, kadın sağlığı, şiddetin önlenmesi, ebeveyn tutumları ile ilgili çeşitli konularında bilgilendirilmesi hedeflenmektedir. Ülkemizde uyum sürecindeki kadınlar ile ev sahibi toplumdaki kadınların ortak bir yaşam kültürünü oluşturması programın amacını oluşturmaktadır.” dedi. 

        Anadolu göç yoluna köprü olmuş bir ülke diyerek katılımcılara seslenen Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe OK: “Hiç şüphe duymayın göçü akılla, mantıkla, bilim ile yönetiyoruz ama iki şeyden kopamayız. Ayaklarımız iki zemine oturuyor o da insanlık ve vicdandır. Burası ‘ana dolu’ bir coğrafya o yüzden erkekler ne kadar ataerkil olursa olsun dünyayı değiştirebilecek aklın arkasında kadına ihtiyacımız var.” dedi. Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe OK konuşmasına şöyle devam etti: “Uyum faaliyeti demek kalıcılık değildir. Uyum faaliyeti demek süreç içerisinde kamyonu devirmeden yol alabilmek demektir.” 

        Uyum ve İletişim Dairesi Başkanı Dr. Aydın Keskin KADIOĞLU ise: “Ülkemiz mazlumların güvenli limanı olarak evinden, yurdundan edilmiş insanlara kucak açarak adeta bir güven limanı olmuştur. Bu sadece devletimizin başarısı değil, yüce gönüllü Türk milletinin de başarısıdır. Milletimizin bu özverisinin, fedakârlığının arkasında ise analarımızın vicdanı, asırlardır süre gelen misafirperverlik geleneğimiz bulunmaktadır." dedi. 

        Bolu İl Göç İdaresi Müdürü Derya ERDOĞAN konuşmasında: “İlimizde bulunan Türkçe kurslarına ve sanatsal kurslara katılarak, birbirimize olan uyum sürecini daha da hızlandırabiliriz” dedi. 

          Yerelde Kadın Buluşmaları etkinliğinde; Sosyal Çalışmacı Seher MENGÜLLÜOĞLU Kadın Göçmenler ve Uyum, İl Sağlık Müdürlüğü'nden Hemşire Emine ÖZDOĞAN “Kadın Sağlığı”, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürü Pınar ALTOK ERATEŞ “Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi”, UNICEF Temsilcisi Polat KIZILDAĞ “Çocuk Koruma Programları”, Adalet Bakanlığı Mağdur Hakları Dairesi Başkanlığından Pedagog Muhammet Ali AKYEL “Çocuk Yaşta Evlilik ve Çok Eşlilik Türkiye’de Adli Süreç ve Mağdur Hakları”, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Saniye YURTSEVER “Ebeveyn Tutumları ve Çocukların Eğitime Devamları”, İl Müftülüğü Müftü Yardımcısı Fadime ASLAN “Güncel Faaliyetlere İlişkin Bilgilendirme” konularında sunum gerçekleştirdi. 

         İki oturum şeklinde düzenlenen panelin ilk oturumunun moderatörlüğünü Göç Uzmanı Gamze FURTUN, ikinci oturumun moderatörlüğünü ise UNICEF Çocuk Koruma Program Sorumlusu Polat KIZILDAĞ üstlendi. 

         Yerli ve yabancı katılımcıların hep birlikte türkü söylediği etkinlikte çocuklar cam boyama ile eğlendi. Farklı uyruktan kadınların fuaye alanında birbirlerinin resmini aynı cam üzerinde buluşturduğu etkinlikte; programın sonunda düzenlenen kermes ile yerel ve yabancı kültürlerin el emeği göz nuru ürünleri de görücüye çıktı.  

         Genel Müdür Yardımcısı Dr. Gökçe OK ve beraberindeki heyet program öncesi vali Yardımcısı Ahmet ATILKAN’ı makamında ziyaret etti ve yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe OK daha sonra Bolu İl Göç İdaresi Müdürlüğünü gezerek İl Müdürlüğünün faaliyetleri hakkında bilgi aldı. 

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak