Gazetemiz sadece ve sadece Türkiye Basın Konseyi'ne üyedir

Büyük Önder Atatürk saygı ve özlemle anıldı…

Büyük Önder Atatürk saygı ve özlemle anıldı…
  10 Kasım 2019

  Türk Milleti’nin kurtarıcısı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk vefatının 81. Yılında tüm yurtta olduğu gibi Bolu’da da saygı, özlem ve minnetle anıldı. Ata’nın hayata gözlerini kapadığı saat 09.05’te tüm Bolu’da sirenler çaldı, bayraklar yarıya indi, Bolulular Atatürk’ün manevi huzurunda saygı duruşunda bulundu.

  Hayata gözlerini kapadığı 81. Yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk büyük bir özlem, minnet ve saygıyla anıldı. Tüm yurtta olduğu gibi Bolu’da da anma törenlerinin düzenlendiği programlara yoğun katılım oldu.

  Atatürk ilk olarak, hayata gözlerini kapadığı saat 09.05'te Anıt Park’ta düzenlenen törenle anıldı. Törene, Bolu Valisi Ahmet Ümit, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Bolu Cumhuriyet Başsavcısı Önder Yaman, Garnizon Komutan vekili Piyade Kıdemli Albay Göksel Çaylı, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının ve siyasi partilerin temsilcileriyle öğrenciler, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.

  Anıt Park’ta Atatürk Anıtı’na çelenk konmasıyla başlayan anma töreninde saat 09.05’te sirenlerin çalmasıyla adeta hayat durdu. Ata’nın hayata gözlerini yumduğunu tüm dünyaya duyuran sirenlerin çalmasıyla birlikte törene katılanlar saygı duruşuna geçerken, trafikte araçlarını durdurarak otomobillerinden inen vatandaşlar, yürüyen insanlar ve evlerinin pencerelerinden törene eşlik edenler de Ata’ya olan saygı ve özlemlerini bir kez daha gösterdiler.

  Tören daha sonra Bolu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nde devam etti. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Daha sonra Bolu TOBB Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından organize edilen programda Okul Müdürü Figen Varlık, günün anlam ve önemini ifade eden bir konuşma yaptı. Varlık konuşmasında, “Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu yeterlidir” diyen Mustafa Kemal Atatürk’ü anmanın en doğru yolu, onu iyi okumak ve sözlerini doğru yorumlamaktır. Bizler, bugün barış içinde bu güzel ülkede yaşayabiliyorsak, kadın ve erkeği ile omuz omuza dayanışma içinde çağdaş dünyada varlığımızı sürdürebiliyorsak; bilimde, sanatta, sporda dünya çapında başarılar elde edebiliyorsak, tüm bu güzel duyguları ona ve onunla birlikte canları pahasına bu ülkeyi kuran kahramanlara borçluyuz. O kahraman ki en olumsuz şartlarda bile millete inancını hiç kaybetmedi. Kurtuluş Savaşı’nın en kanlı, en çetin mücadelesinin verildiği, ateşten gömleğin giyildiği günlerde, savaştan sonra kurulacak devletin eğitim politikasını ortaya koyduğu Maarif Kongresi’ni düzenledi” ifadelerini kullandı.

  Konuşmaların ardından Bolu Türkiye Odalar ve Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenleri ve öğrencileri tarafından oratoryo gösterisi sergilendi.

  • Mehtap Aydıntürk10 Kasım 2019 . 19:26

   Atatürk'ten Allah razı olsun. Bizlere böyle güzel bir Cumhuriyet bıraktığı için. Şimdi devleti yönetenlere baktıkça kıymetini çok daha iyi anlıyoruz. Nur içinde yat Atam
  • Saniye Aydın10 Kasım 2019 . 18:47

   Cumhuriyetimizin kurucusu Yüce Atatürk; bizlere bıraktığın değerlere sonsuz kadar sahip çıkacağız. Çizdiğin aydınlık yoldan yürümenin gururunu yaşıyoruz. Mekanın cennet olsun Atam. Nur içinde yat.....

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak