“Eleştiri belki güzel bir şey değildir, ama gereklidir. Ağrıyla aynı işi görür. Çünkü ağrı da vücutta bir arıza olduğunu haber verir.” Winston Churchill

Bolu Güney Çevre Yolu Projesi iptal edilmelidir!

Bolu Güney Çevre Yolu Projesi iptal edilmelidir!
  8 Ekim 2019

  BOLU GÜNEY ÇEVRE YOLU PROJESİ İPTAL EDİLMELİDİR! Bölgemizin ve ...

  Bolu Güney Çevre Yolu Projesi iptal edilmelidir!

        BOLU GÜNEY ÇEVRE YOLU PROJESİ İPTAL EDİLMELİDİR!

        Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Bolu İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Murat Ataman, yapımı devam eden Güney Çevre Yolu ile ilgili olarak yazılı bir açıklamada bulundu. Ataman; “Güney Çevre Yolunun devam ettirilmesinin kamu yararına olmadığı, kamu kaynaklarının düzgün kullanılmadığını belirtmek istiyoruz. Güney Çevre yolu rant sistemine hizmet etmek için Bolu tarım arazilerine yapılan en büyük ihanetlerden birisidir. Haklı olarak karşı çıktığımız bu projenin iptali için her türlü mücadeleyi yasal zeminlerde sürdürmeye kamu çıkarlarını koşulsuz korumaya devam edeceğiz” dedi.

        “TARIM ARAZİLERİ DE YAPILAŞMAYA AÇILARAK RANTA KURBAN EDİLMİŞTİR”

        Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Bolu İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Murat Ataman, tarım arazilerinin yapılaşmaya açılarak ranta kurban edildiğini vurgulayarak; “Bölgemizin ve ülkemizin en güzel kentlerinden birinde yaşamaktayız. Gerek bulunduğu coğrafi koşullar, dağ ve kış turizmine uygun iklim şartları, doğal göl ve ormanları, Ankara ve İstanbul’a olan yakınlığı ile kentimiz her zaman bir cazibe merkezi olmuştur. Ancak geçen zaman içinde kenti yönetenlerin uyguladıkları akla, bilime, planlama ve şehircilik ilkelerine uymayan, kentin doğal, kültürel değerlerini hiçe sayan politikalar, kentin sahip olduğu değerlerden hızla uzaklaşmasına sebep olmuştur. Son 20 yıl içinde, ülkenin her yerinde görülen, yoğun ve plansız yapılaşmadan ilimiz de nasibini almış, çevremizde bulunan az miktardaki tarım arazileri de yapılaşmaya açılarak ranta kurban edilmiştir.

       “TARIM ARAZİSİ MAALESEF HEMEN HEMEN HİÇ KALMAMIŞTIR”

        Bolu ilimizin merkezinde, tarihi turizmi destekleyen kültürel değerleri, güneye doğru Karacasu beldesine kadar tarım alanları, Karacasu bölgesi sağlık termal turizmi ile dağlık bölgemizde Gölcük ve Bolu yaylaları, dağ turizmine elverişli alanları bulunmaktadır. Şehir merkezinin kuzeyi ise otobana kadar yapılaşma altındadır. Kuzey hattında tarım arazisi maalesef hemen hemen hiç kalmamıştır” ifadelerini kullandı.

        “18. MADDE UYGULAMASINI DEVREYE SOKARAK İNANILMAZ ÇABA GÖSTERMİŞTİR”  

         Güney Çevre Yolu projesinin iptal edilmesi durumunda kaynakların doğru kullanılmasına yarar sağlayacağını belirten Murat Ataman; “Önceki dönem belediye başkanı Bolu çevresindeki tüm tarım arazilerini yapılaşmaya açmak için 18. Madde uygulamasını devreye sokarak inanılmaz çaba göstermiştir. Güney Çevre yolu da bu rant sistemine hizmet etmek için Bolu tarım arazilerine yapılan en büyük ihanetlerden birisidir. Bu yol projesinin ilk dolgusunu da Fırka Tepesinin hafriyatından çıkan toprağı rastgele bu bölgede biriktirerek başlatmıştır. 2 yıl geçtikten sonra dolgunun ve yerinin uygun olmaması nedeni ile Karayolları tüm işlemleri yeniden başlatmıştır.

        Toprak dolgu yapılan bu bölge, şehrin güneyinden geçecek 10-12 metreye kadar toprak dolgu ile yükseltilerek yapılmış güney transit karayolunun başlangıç noktası olmuştur.  Bu bölgede bulanan tarım alanları 18.madde uygulaması ile arsaya dönüştürülerek yapılaşmaya açılmıştır. Yapılan araştırmalarda Güney Çevre Yolunun 3 bölümde tamamlanacağı anlaşılmaktadır.1.bölüm D-100 Batı/Mudurnu yolu arası-(bu işin ihalesi geçmiş dönemde verilmiş, çalışma devam ediyor), 2. bölüm Mudurnu yolu-Karacasu yolu arası, 3.bölüm: Karacasu yolu-D-100 Doğu çıkışı. İlk aşamasının bitirilmesi neticesinde bu bölgedeki tarım alanları doğal süreçte yerini binalara terk edecek ayrıca transit geçen tırlar, ağır tonajlı araçlar ses ve hava kirliliği yaratacaktır. Güney Çevre Yolunun ilk aşaması bitirildikten sonra iptal edilmesinin hem kaynaklarımızın doğru kullanılmasına yarar sağlayacak, hem gittikçe azalan tarım arazilerinin ranta açılmasının önüne geçilmiş olacaktır” diye konuştu.

        “GÜNEY ÇEVRE YOLU PROJESİNİN SONLANDIRILMASINI TALEP EDİYORUZ”

         Murat Ataman, Güney Çevre Yolu projesinin iptal edilmesi gerektiğini söyleyerek; “Ekonomik krizin üst seviyede olduğu, kaynak bulmakta zorlandığımız bu günlerde hiçbir gerçek ve bilimsel açıklaması olmayan Güney Çevre Yolunun devam ettirilmesinin kamu yararına olmadığı, kamu kaynaklarının düzgün kullanılmadığını bir kez daha belirtmek istiyoruz. Doğal kaynaklarımıza ve tarım arazilerimize geri dönülmeyecek zararlar verecek bu projenin 2. ve 3. aşamasının derhal iptal edilmesi, 1. aşamasının da en kısa sürede sonlandırılmasını talep ediyoruz. Bu iş için harcanacak kaynağın tarım ve sanayi için kullanılması şüphesiz ki ülkemize daha fazla yarar sağlayacaktır. Bizler kamu yararına aykırı bulduğumuz projelere karşı itirazlarımızla birlikte, kamu çıkarından uzak bu tip sorunlu girişimlere çözüm önermeye devam ediyor ve bunu en ucuz maliyetle kamunun yararına sunulması için çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

        “KAMU ÇIKARLARINI KOŞULSUZ KORUMAYA DEVAM EDECEĞİZ”   

          Açıklamasının sonunda öneriler sunan Ataman; “Bolu’nun kuzeyinden otoban geçmektedir. Şehir merkezine girmeden geçmek isteyenler için şehrimizin girişinde otoban Batı ile Çaydurt giriş çıkışları ücretsiz olması halinde, olası şehir içi yoğunluk azalacak kimsenin bir sıkıntısı kalmayacaktır.

          Bolu’nun Güney aksı yoğun olarak Turizm amaçlı olarak kullanılmaktadır. Güney Çevre yolunu yaparak Bolu ya gelen misafirleri Bolu içini hiç görmeden göndermek Bolu’da yaşayan esnaf ve turizme hizmet verenleri de etkileyecektir. Rantsal çıkarımlarla hükümete yakın müteahhitlere iş vermek için yeni çevre yolları projeleri oluşturup kamu kaynaklarının gereksiz işlere harcanmasını istemiyoruz.

         Anayasal kuruluş olan ve kamu yararına hizmet üretmek görevleri arasında sayılan TMMOB ye bağlı Odalar olarak bu durumu Bolu Halkı ile paylaşmayı görev sayıyoruz. Haklı olarak karşı çıktığımız bu projenin iptali için her türlü mücadeleyi yasal zeminlerde sürdürmeye kamu çıkarlarını koşulsuz korumaya devam edeceğiz” dedi.

  • Grd13 Ekim 2019 . 19:24

   Polat rantsızmı kaldın
  • Bolux11 Ekim 2019 . 20:43

   O kadar samimi iseniz Alaaddin büyük suya plaj yapacağım dediğinde neredeydiniz. Yerlerimizi zorla gasp etti. Köylüler birleşip avukat olarak meclis üyesi Begüm hanım ve belediye başkanı Tanju Özcan a gidildi.ve hiçbir şey olmadı.danisikli dövüş oldu.olan çiftçiye oldu
  • polat11 Ekim 2019 . 13:23

   Ak partiye üye edecek bizi MMOB. Adamlar da ufuk yok.
  • polat11 Ekim 2019 . 13:16

   MMOB bizi zorla Ak partiye üye yapacak bu gidişle.Behey gafiller Boluda tarım arazisi üzerine yapılmamış bir tek bina gösterebilir misiniz ? Kuzey , rant içinde yüzüyorken şehrin güneyindeki yerler beş para etmiyor.Çüş be !
  • Deyalla10 Ekim 2019 . 01:47

   Yol şehrin en kuzeyinde olmalıdır. Abant sapağından başlayıp Çaydurt dan çıkmalıdır. Otoban kenarı düşünülebilir.
  • Paşaköy den9 Ekim 2019 . 20:16

   Olumsuz yorum yapan Arkadaşlar 17 mt yol yüksekliği nerede görülmüştür.Bolu yu ikiye ayırıyor bu yol.Yerinde görün öyle yorum yapın bence...Tmmob yerinde karşı çıkmıştır.
  • BOLU'LU9 Ekim 2019 . 10:30

   TÜRKÇESİ İSRAF,İSRAF,İSRAF VE İHANET BAŞKA BİR İZAHI OLAMAZ...
  • Hep muhalif diyenlere 9 Ekim 2019 . 10:16

   Herşeye muhalif derken bir düşündümde neye muhalefet yaptılar diye Mesela Bolu da hala büyük sorun olan patlayan su borularına , mesela Gölcük ün imara açılmasına karşı olanlarda bunlardı değil mi Ne kadar ayıp etmişler Herşeye muhalefet olmak iktidar yalakası olmaktan iyidir sanıyorum...
  • Mahmut9 Ekim 2019 . 10:02

   Evet bu adamların niyetleri hayır olmasa da bu sefer doğru. Bu yol Dağkent TOKİlerin altından başlamalı ve büyüksu yanından devam etmelidir. Şu anki güzergah faciadır. Buradan vazgeçilerek rant sağlamış olanlara da iyi bir kazık atılmış olur.
  • Bolulu9 Ekim 2019 . 09:56

   Bu açıklamadan çok rahatsız olan bir kesim var Sizlerde bir gün olsun günü değil geleceği düşünseniz, kendinizi değil çocuklarınızı düşünseniz Bir kez olsun yanlışa yanlış diyebilseniz Deme ki siz diyemediğiniz için sizin adınıza bu açıklamaları yapan bir kuruluş var Bu rahatsızlık niye ayağınıza mı bastılar
  • Deyalla9 Ekim 2019 . 02:11

   Dede, hadi lan, ziyaretçi nefes alırken derin çekinde beyninize oksijen gitsin. Güney çevre yolunun geçtiği yerler çok verimli ve sulanabilir tarım arazisidir. Dağ köylerinde sulanabilir tarım arazisi yok denecek kadar azdır.
  • Hangi Hasan8 Ekim 2019 . 17:20

   tmmob karşı çıkıyorsa muhakkak hayırlı bir iştir. Yapılması iyi olur.
  • dede8 Ekim 2019 . 16:19

   hayatında hiç bir şey yapmayıp yapılanlara hep muhalif olmak.ne büyük basiretsizlik yazık la sizlere azıcık adam olsanız hadi yapmıyorsunuz bari yapılan hizmetlere ses etmezsiniz.küçücük adam değilsiniz
  • hadi lannn8 Ekim 2019 . 13:45

   her şeye muhalif. bi gidin ya. işinize bakın. size kalsa sabah akşam her yerde meyhane açılsın heykel yapılsın zıkkımlanılsın. geçin bu işleri. sizi adam yerine koyan kim.
  • murat ataman8 Ekim 2019 . 11:44

   Sayın Ziyaretçi, bu yol 3 aşamada bitirilecek.Açıklamada belirttiğimiz gibi llk aşamaya yapacak bir şey yok.(Mudurnu yoluna kadar ki bölüm).Önemli olan diğer 2 bölümün ihalesini durdurmak.bilginize sunulur
  • ziyaretçi8 Ekim 2019 . 10:08

   Bu saatten sonra iptal olurmu Projesi tamamlanmış ödeneği çıkmış Yol on metre yükselmiş Tarım arazisi kalmayacak diyorsunuz bolunun uzak köylerin'de dünya kadar ekilmeyen arazi var
  • Toklu8 Ekim 2019 . 09:17

   Evet. Edilmelidir.
  • vatandaş8 Ekim 2019 . 09:07

   Bu yol Bolu ovasındaki Tarım arazilerine ihanettir,Mudurnu yolu-Karaköy arasında bir yol var zaten,sırf rant ,parsel çıkarma uğruna tarım arazilerine ihanet edilmiştir.Düzce-Sakarya-İzmitte D-100 kullanılırken Bolu da neden böyle absürd bir iş yapıldı.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak