Gazetemiz sadece ve sadece Türkiye Basın Konseyi'ne üyedir

Alabalık Avcılığında Av Yasağı Başladı 

Alabalık Avcılığında Av Yasağı Başladı 
  2 Ekim 2019

  Alabalık Avcılığında Av Yasağı Başladı 1380 sayılı Su Ürünleri ...

      Alabalık Avcılığında Av Yasağı Başladı 

       1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu, 4/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığının Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ ve 4/2 Numaralı Amatör Amaçlı Su Ürünleri Avcılığının Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ hükümleri gereğince; tüm Türkiye’de doğal alabalık (bütün türler) için 1 Ekim – 28 Şubat arası av yasağı başladı.  

        Konu ile ilgili açıklama yapan Bolu İl Tarım ve Orman Müdürü İzzet Murat;  

       “Bilindiği gibi 4 yılda 1 yayınlanan amatör ve ticari su ürünleri avcılığını düzenleyen tebliğ hükümlerinde su ürünlerinde boy, zaman, tür, bölge ve av araçları ile ilgili düzenlemeler yapılmaktadır. İlimiz akarsu ve göllerinde de doğal olarak bulunan alabalıklar için 1 Ekim – 28 Şubat tarihleri arası av yasağı başlamıştır. Bilimsel yöntemlerle hesaplanan üreme zamanında avcılık yapmak yasaklanmış olup, alabalıkların en az 1 kez üreme şansı verilmesi ve dolayısıyla sürdürülebilir balıkçılık amaçlanmaktadır. Gelecek nesillerinde ülkemiz doğal zenginliklerinden olan alabalıkları görebilmeleri için amatör balıkçılarımız ve vatandaşlarımızın bu konuda gereken hassasiyeti göstereceğine eminim. Özellikle İlimiz endemik türlerinden olan abant alası (Salmo trutta abanticus), Bolu’nun doğal zenginliklerinden olup, korunması ve üreme şansı yakalaması için ayrı bir özen göstermek gerekmektedir. Bu bilinçle hareket ederek olumsuz bir durum ile karşılaşan vatandaşlarımızın ALO 112 JANDARMA İMDAT, ALO GIDA 174 veya ALO 180 TİMER hattına başvurmalarını rica ediyorum” dedi.  

        Ayrıntılı bilgi, teknik destek, dilek, şikayet, talep ve görüşleriniz için İl/İlçe Müdürlüğü ile irtibata geçebilirsiniz. 

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak