Gazetemiz sadece ve sadece Türkiye Basın Konseyi'ne üyedir

Halk otobüsleri güven vermiyor....

Halk otobüsleri güven vermiyor....
  2 Ekim 2019

  HALK OTOBÜSLERİ GÜVEN VERMİYOR….. Bolu’nun bir ilçesine gitmek üzere ...

       HALK OTOBÜSLERİ GÜVEN VERMİYOR…..

       Bolu’nun bir ilçesine gitmek üzere  minibüste yolcu olarak seyir halindeyim… Genç sayılacak yaşlarda bir şoför ve yolda inmek isteyen yaşlı ve bastonlu bir dede arasında geçen diyaloğa üzülerek şahit oluyorum. Kaba mı kaba davranışlı şoför yolda duruyor ve dedenin yavaş yavaş hareket etmesine tahammül edemeyerek ‘çabuk ol biraz’ diyor. Henüz inmek üzere olan dedenin bir bacağı içerdeyken aracını yavaş yavaş hareket ettiriyor.. Yaşlı dede sakince, ‘ah oğul ben senin yaşına geri dönmeyeceğim ama sen benim yaşıma geleceksin’ diyor.. bütün nezaketiyle…. Gözlerim dolmuştu… Bir hayat dersi almış ve hafızama kazımıştım….

         Acemi olarak gelip usta olma çabası ile ilerlediğimiz şu dünyada insan kırk yaşını aşınca farkındalıkları çoğalıyor. Daha yaşanılabilir bir dünyada, iyi insan olma yolunda daha bir gayretli oluyor.

         Bir başkasını anlamak, bizi kendimize bir adım daha yaklaştırıyor.

         Aradan geçen yıllarda yaz tatillerini geçirdiğim memleketimin hep biraz daha modernleşmiş yüzünü  görmek isterken, maalesef Bolu’nun toplu taşıma araçlarının insanlara verdiği sıkıntılara şahitlik etmeye devam ediyorum.

        Toplu taşıma araç şoförlerinin halkın önünde örnek teşkil edecek kadar kibar, beyefendi ve kural ihlali yapmayacak kadar dikkatli olmaları gerekmektedir. Bu onlar için bir lütuf değil bir zorunluluk olmalıdır.

        Adına dönel kavşak denilen göbeklerde öncelik her zaman yuvarlağın içindeki aracındır, bu bir uluslararası trafik kuralıdır! Yayalar için yapılan geçitlerde, araçlar durmak ve yayaya yol vermek zorundadır. Toplu taşıtlarda ve bütün araçlarda ayakta ve koltuk sayısından fazla yolcu almak yasaktır. Sakatlara, yaşlılara, bebeklilere her zaman öncelik verilmelidir. Bolu Belediyesi denetimli toplu taşıma araçları bu kurallara uymamaktadır. Ben şahit oldum, eminim benim gibi bir sürü insan da bunun farkındadır. Oralarda şahit olduklarımı buralardan yorumlayınca bazıları bana ‘uzaktan gazel okuma’ diyor ama uzaklardan yaptığım objektif bakış açıları benim oralarda bizzat yaşadığım şeylerdir. Buralarla kıyaslamıyorum bile, çünkü bu henüz mevzubahis bile olamaz.

        Kibar olmak, nazik olmak, güleryüzlü olmak, kurallara uymak, insan hayatını önemsemek  insani duygulardır… Böyle seçimler insanları hafifleştirmez bilakis insanlığına değer katar… İlgililerin bu konu ile ilgileneceğini  ve değişim için adım atacaklarını ümit ediyorum….

         Cenevre’den sevgilerle..

                                                                      Filiz Sarıkaya Yılmaz

   

  • Vatandaş7 Ekim 2019 . 01:29

   Çok güzel yazmışsınız öcelikle size teşekkür ederim ama birde şu varki vatandaş araca binerken ve inerken dikkat etmesi gerekir şoföre saygısız davranan vatandaşlar görüyorum buna ne demli Filiz hanım o araçtaki şoför babanız,abiniz veya eşinizde olabilir araçlar dolu diyorsunuz hiç ruhsatına baktınız mı araçlar kaç kişilik sizlerin dediği burada sadece şoför lermi kötü veya suçlu eğer bunları öğrenmek isterseniz sadece bir gün otobüs şoförlüğü y
  • Ziyaretçi5 Ekim 2019 . 13:30

   ÇOK SAYIN FİLİZ SARIKAYA YILMAZ NEDE GÜZEL YAZMIŞSINIZ Kibar olmak nazik olmak güleryüzlü olmak kurallara uymak insan hayatını önemsemek...çok güzel şeyler.Ancak bazı kimselere göre bindiğn arabaya göre değerlendiriliyorsun çok pahalı arabaya biniyorsan saygı görüyorsun Halk otobüsünde yolculuk ediyorsan iş değişiyor Gelişmiş toplumlarda kimse kimsenin ne gelir düzeyine ne arabasına ne kıyafetine bakmıyorlar Hatta ve hatta ibadet edip etmediğine'de bak
  • cumalikocovali5 Ekim 2019 . 10:07

   Güzel kardeşim hangi otobüs, hangi ilçe, aracın plakasını verebilirmisin? Yanlış anlama şoför kardeşimizi bi tebrik edelim müsade ederseniz?
  • Nuray 4 Ekim 2019 . 09:09

   Yerinde bir yazı olmuş, Ağzına kalemine sağlık arkadışım
  • kızılcaören 3 Ekim 2019 . 10:30

   çok haklısın filiz ağzına sağlık teşekkürler.
  • berk3 Ekim 2019 . 02:13

   Bolu da her işte olduğu gibi bu iştede kartel bir yapı var, otobüs terminalinde sisimsarların davranışları bundan farklı değil. Dışarıdan bilet almış birisinin otobüse binene kadar bir dayak yemediği kalıyor. Bazıları resmen tehdit ediyorlar yolcuları...
  • Yücel ALAKOÇ 2 Ekim 2019 . 22:40

   Baştan sona kadar her kelimesine katılıyorum. Tebrikler filiz. Umarım yetkililer dikkate alır.
  • Seyfettin Tekçe2 Ekim 2019 . 21:21

   Duyarlılığın teşekkürler. Bu olayların problem olmasının birincisi eğitim, biriside toplumsal duyarsızlık.
  • bolulu2 Ekim 2019 . 18:12

   kesin yeniçağa hattıdır. :)
  • Sami aydın2 Ekim 2019 . 13:43

   Yazıyı okudum gerçek olanlar yazılmış şoförler acilen kurstan geçirilmelidir şoförler odası belgesi olmayana izin vermemelidir şoförlerimizi daha nazik olmaya davet ediyoruz
  • Neriman ablan2 Ekim 2019 . 11:52

   Ağzına kalemine sağlık filizcim çok haklısın Boludan sevgiler canım
  • İnci de Boccard-Özalp2 Ekim 2019 . 11:31

   Saygılı nazik hoşgörülü olmak hepimizin aslında olmalı. Unutanlara ve önemsemiyenlere hatırlattığı için Filiz hanıma teşekkür ederim.
  • Eğitimci2 Ekim 2019 . 09:27

   Çok güzel bir yazı. Bolu belediyesi halk otobüsleri fiziki yapısı ve personel konumu yetersizdir. Şoförlerin acilen insan ilişkileri, konuşma adabı, nezaket konularında Halk Eğitim Merkezinde kursa alınmalıdır. Şoförlerin direksiyonda iken, telefonla konuşmaları yasaklanmalıdır. Bolu girişindeki otobüs duraklarında yalnız levha var. Bolu ya yakışmıyor.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak