Gazetemiz sadece ve sadece Türkiye Basın Konseyi'ne üyedir

Ahmet Baysal rektöre muhtıra verdi

Ahmet Baysal rektöre muhtıra verdi
  30 Eylül 2019

  BolununSesi Gazetesi olarak; İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal'ın telefonlarına cevap vermeyen, sonrasında dönüş de yapmayan, üstelik Vakıfla yapılan protokole de uymayan İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü'nü kınıyor ve Üniversitemizin rektörlüğünden derhal istifa etmesini istiyoruz!

     Ahmet Baysal rektöre muhtıra verdi

  İzzet Baysal Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Baysal bugün vakıf yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Solmaz Ahmet Baysal Öğretmenevinde bir basın toplantısı düzenledi. Mengen’deki Gastronomi Bölümünün Bolu’ya taşınması ile ilgili olarak BAİBÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı’dan net bir cevap alamadığını vurgulayan Baysal; “Haftasonu olan 20 Eylül 2019 Cuma öğleden sonra kendisinden haber alamayınca aynı gün öğleden sonra akşama kadar 3 kere telefonla kendisini aradım. Cevap alamadığım gibi bana dönüş de olmadı. Yaşanan bu gerçeklere rağmen Mengen ilçemize 6 yıldır eğitim hizmeti veren 4 yıllık gastronomi bölümünün Bolu merkeze taşınmasına ısrar edilirse; Mengen halkının hakkı yenmiş olacaktır. Rektörlük vakıfça imzaladığı protokole sadık kalmamış olacaktır” dedi.

       BolununSesi Gazetesi olarak; İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal'ın telefonlarına cevap vermeyen, sonrasında dönüş de yapmayan, üstelik Vakıfla yapılan protokole de uymayan İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü'nü kınıyor ve Üniversitemizin rektörlüğünden derhal istifa etmesini istiyoruz!

  Ahmet Baysal, rektöre muhtıra verdi

  İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal ve eşi Solmaz Baysal, eski Bolu belediye başkanlarından ve Vakıf Mütevelli heyeti üyesi Necdet Gören, İzzet Baysal Vakfı Mütevelli heyeti üyeleri ile birlikte bugün Solmaz Ahmet Baysal Öğretmenevinde bir basın toplantısı düzenledi.   BAİBÜ Mengen Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünün Mengen’den Bolu’ya taşınmasının BAİBÜ Rektörlüğü tarafından yeniden gündeme getirildiğine dikkat çeken Baysal bu konuda oldukça önemli değerlendirmeler yaptı. Basın toplantısında İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal adına İzzet Baysal Vakfı Mütevelli heyeti üyesi ve Bolu Belediyesi eski başkanlarından Necdet Gören tarafından bir basın bildirisi okundu.  Basın bildirisinde şu ifadelere yer verildi:

  “İçinde bulunduğumuz ayın içinde Mengen Gastronomi ve Aşçılık bölümünde rektör yardımcılarından Sayın Aydın Him tarafından bazı öğretmenlerle bir toplantı yapılmış ve o toplantıda rektörlüğün bundan sonraki dönemde Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünün Bolu merkez yerleşkesine taşınacağı haberi verilmiştir. Bolu Takip Gazetesinde yayınlanan bu haber metni bana ulaştırıldığında böyle bir değişimin olacağına inanmadım ve 17 Eylül Salı sabahı Sayın Rektör Mustafa Alişarlı’yı telefonla arayarak doğru olup olmadığını sordum. Ne yazık ki bana böyle düşündüklerini ve sebep olarak da 4 yıllık gastronomi bölümünün üniversite merkez kampüste bu yıl kurulan yeni turizm fakültesinin içinde bulunmasını gösterdi. Bunun haksız ve yanlış bir karar olacağını, aşağıda arz edeceğim gerekçelerle hem Mengen halkının kazanılmış bir hakkı olduğundan, hem de bu konuda rektörlükle yaptığımız 13.06.2016 tarihli protokole aykırı olacağından bahsettim. Ayrıca ülkemizde tarih boyu aşçılık merkezi olarak bilinen Mengen ilçemizin, her Bolulunun gurur duyduğu hususlardan biri olduğundan, aşçılık ve yemek sanatının ana bilim dalı olan Gastronomi bölümünden Mengen’den kaldırılamayacağını beyan ettim. Beni haklı bulmuş görünmekle birlikte “Konuyu bir de YÖK Başkanı ile görüşeyim, siz hafta sonuna kadar kararımı bildiririm” dediler. Hafta sonu olan 20 Eylül 2019 Cuma öğleden sonra kendisinden haber alamayınca aynı gün öğleden sonra akşama kadar 3 kere telefonla kendisini aradım. Cevap alamadığım gibi bana dönüş de olmadı.

  Bunun üzerine; konuyu hakkaniyetle irdeleyeceğimden emin olduğum Bolu Valimize, Sayın Ahmet Ümit’e arza karar verdim. Tatil günü olmasına rağmen kendilerini 21 Eylül cumartesi günü arayarak 23 Eylül pazartesi günü için acil gördüğüm bu konu hakkında randevu rica ettim. Vakfımıza her zaman gösterdiği sıcak yaklaşımla, ziyaret sebebimi bile sormaya ihtiyaç duymadan, bana aynı gün 15.00’de randevu verdiler ve bu görüşmede sayın rektöre ilettiğim konu hakkında cevap alamadığımı ve yapılmak istenen haksız ve yanlış değişikliğe müdahil olmalarını rica etti. Sayın valim mealen bana vilayet olarak bizim rektörlüğün kararlarına karışmaya yetkimiz olmamasına rağmen rektörle görüşüp döneceğini ifade etti. Sayın valimiz rektörün cevabını 27.09.2019’da ticaret odasındaki toplantıda olduğumda bana iletti. Rektörün kendisine Mengen halkının mağdur olmayacağı bir çözümü uygulayacağını belirttiğini, fakat gastronomi bölümünün taşınması hakkında görüş belirtilmediğini ifade etti.

  Bu basın bildirimi sayın rektörün kararın da, vakfın istediği doğrultu da müspet bir cevap olmaması üzerine kaleme alınmıştır.

  Mengen halkının, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesinin bir veya birkaç bölümün kendi ilçelerinde de açılmasını hedef alan girişimler neticesi üniversite senatosu 23.06.2010 tarihli ve 2010/89 sayılı karar ile Mengen’e bir gastronomi mutfak hizmetleri bölümü açılmasına karar vermiştir.

  Bu karar rektörlüğün imzası ile 25.06.2010 tarihinde YÖK’ün onayına arz edilmiştir.

  YÖK, 13.07.2010 tarih ve 023682 sayılı kararı ile rektörlüğe olumlu cevap vermiş ve o tarihi takiben Mengen merkezinde bulunan bir lise binasının ve yurdunun üniversiteye devriyle, BAİBÜ’ye bağlı olarak Mengen’de 4 yıllık gastronomi ve mutfak sanatları bölümü eğitime başlamıştır.

  Şu anda Aşçılık Meslek Yüksek Okulu 22 yıl, Gastronomi bölümü ise BAİBÜ’ye bağlı olarak 6 yıldır Mengen ilçemizde devam etmektedir. Kuruluş bir ilçede olmasına rağmen her sene olduğu gibi, 2019-2020 akademik yılında da Mengen’deki bu iki bölüm için açılan öğrenci kontenjanlarına ülke çapında yoğun talep olmuş ve kayıtlar tümüyle dolmuştur.

  2014 yılı sonlarına doğru ilçe merkezindeki liseden dönüştürülen olumsuz bir binada eğitim gören bu bölümlerin daha ferah bir yerleşkeye taşınması için Mengen halkı seferber olmuş ve bu ilçenin Konak köylüleri, ilçe merkezine 1 km yakınlarındaki 28,600 dönümlük bir köy arazisini bu şartla bilabedel üniversiteye tahsis etmiştir.

  Bu yeni yerleşkeye yapılacak yeni tesisleri yapmak ise, rahmetli kurucumuz üniversiteye de ismi verilen İzzet Baysal’ın Bolululara adadığı İzzet Baysal Vakfına nasip olmuş ve Mengen Belediye Başkanı Turhan Bulut ile zamanın rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun ile vakfımız arasında yerleşkenin ismi Mengen İzzet Baysal yerleşkesi olmak üzere 13.05.2016 tarihinde her iki bölümün inşaatını içeren protokol imzalanmıştır. Planları vakfımıza yaptırılmış ve rektörlükçe onanmıştır. İnşaatın bitiminde vakfımızca bilabedel üniversiteye armağan edilecek bu anlaşmanın 6.1 maddesi şöyledir ;“Üniversite bu inşaatı demirbaşına İzzet Baysal vakfının armağanı olarak Mengen İzzet Baysal Aşçılık ve Gastronomi Eğitim Kampüsü olarak kaydedecek.”

  Protokolün yapıldığı 2016 tarihinde vakfın Bolu’daki İzzet Baysal Ortaokulu inşaatı devam ettiğinden Mengen inşaatları vakıfça 2 Nisan 2018 tarihinde, yıllık fiyat artışları hariç, 16.379.809 liraya ihale edilmiştir.  Yapım programına göre devam etmekte olup bitimi 2021 yılında öngörülmüştür.

  Yaşanan bu gerçeklere rağmen Mengen ilçemize 6 yıldır eğitim hizmeti veren 4 yıllık gastronomi bölümünün Bolu merkeze taşınmasına ısrar edilirse;

   Mengen halkının hakkı yenmiş olacaktır.

  Rektörlük vakıfça imzaladığı protokole sadık kalmamış olacaktır.

  Vakfımızın kurucusu rahmetli amcam İzzet Baysal, bu vakfı, tüm varlığı ve yönetimi ile Bolu halkına emanet ettiğinden kendimi, yapılmak istenen bu haksızlığı ve yanlışlığı vakfın siz esas sahiplerine duyurma mecburiyetinde kaldım.”

  • semiha6 Ekim 2019 . 07:48

   REKTÖR EFENDİ, SEN VEYA AİLEN CEBİNDEN BİR KULUBE, ÇEŞME YAPTIN MI ACABA ? ALLAH İZZET BAYSAL VE AİLESİNDEN RAZI OLSUN .... YAPILAN PROTOKOL NE İŞE YARIYOR... SÖZ KARŞILIKLI KABUL EDİLİP İMZA ALTINA ALINMIŞ .. MENGEN 'İ KÖYE DÖNÜŞTÜRME EMRİ Mİ ALDINIZ ?
  • vakıf temsilcisi2 Ekim 2019 . 11:15

   Vakıf temsilcisi zatın hem gelini mengen de görev yapacak. yazık değil mi git gel yapsın mengene. taşısın rektör okulu gelin git gel den kurtulsun. sizce
  • cihan1 Ekim 2019 . 17:04

   Vakıf olarak en üst düzeyde rektörlere tepki gösterip tavır koymadınız. Üniversitede temsilci diye bulundurduğunuz üyeyi acilen yönetimden veya Üniversitedeki temsilcilikten çekmediğiniz müddetçe o şahıs üniversiteyi toz pembe göstermeye yani sizleri yanıltmaya devam edecektir. O temsilciniz giden rektöre ağam, gelene paşam diyerek her türlü çıkarını sürdürmeye devam ediyor ve edecektir.
  • Taner EHİL30 Eylül 2019 . 22:02

   Rektörleri Bolu halkı seçmiyor ki.. Cumhurbaskanı seçiyor.!
  • Üniversiteli30 Eylül 2019 . 21:39

   TBMM kontenjanından hacca git, şeytan taşla, şeytan ol gel. Bababa bak hele. Aziz Mahmut Efendi Cemaatine bağlı personeli kadrolara ata sonra gel İzzet Baysal Vakfına, Bolunun Babasına kafa tut. Bababa bak hele FETO cular sizi.......
  • Salih30 Eylül 2019 . 21:32

   sen rektör olurken Baysal ailesinin BOLU için ne olduğunu okumadınmı .
  • Bolulu,İBV mütevelli30 Eylül 2019 . 15:30

   Her ilçeden merkeze veya İstanbul'a göç artarken İzzet Baysal vakfı ilçelerinde gençleri tutmaya çalışıyor. Mengeni ayakta tutan ve halkı tarafından desteklenen bir okulu merkeze taşınma kararı eğitimdeki sayısız yanlıştan bir tanesi. Vakfın ne kadar kararlı olduğunu gören yetkililerin yanlıştan dönmelerini bekliyoruz. Rektörün de öğretim üyelerinin haklarını vermek, eğitim kalitesini ve öğretim üyesi sayısını artırmak gibi işlerle mesgul olması
  • Hayrullah MUTLU30 Eylül 2019 . 14:18

   Bu akp insanları çıldırtmak için her yolu deniyor.Bu rektörede sayın diye hitap etmeyin çünkü hakketmiyor.M.vekili ve il başkanıda bu işlerle ilgilenmez çünkü onlar ya adam yerine konmuyor yada onlar başımıza bela edip kaybettikleri belediyelerin intikamını alıyorlar.Bunlar kindar ve sözde dindarlar.
  • Aibü öğrencisi30 Eylül 2019 . 14:14

   Bolu halkıyla uğraşma rektör, hata olur.
  • Mengenli30 Eylül 2019 . 12:56

   Sayın Rektör bu tür uygulamayı, başkalarının yönlendirmesiyle yapmaktadır. Henüz Boluyu, İzzet Baysal Vakfını ve bürokratik işlemleri yapma becerisinden yoksun durumda. Herhalde ilgi alanları değişik. Bütün kurumları merkez ilçesinde toplamadan ziyade, diğer ilçelerin gelişmesine uygun çalışmalar yapılmalıdır. Rektör bu tutarsız davranışla, mevcut hükümete ve YÖK çalışmalarına zarar vermektedir. Bu işi ehli olanların yapması tavsiye olunur.
  • Ertuğrul Şahinoğlu30 Eylül 2019 . 11:11

   Rektör efendi sen önce böyle bir üniversite kur sonra istediğin yere taşırsn. Sayın İZZET BAYSAL babamızın yeğeni Sayın Ahmet Baysal ne derse o olur . Aksi durumda tüm bolu halkı gerekli cevabı verir.
  • Habib DOĞRU29 Eylül 2019 . 23:43

   Haberi okuyunca ilk aklıma gelen; 17 yıl evvel AKP'nin henüz iktidara geldiğinde AIBU'ye tahsis edilmiş olan, Karacasu'daki eski ORÜS arazisini AIBU'nün elinden alıp ihaleyle cok cüzii bir fiyata özel sektöre sattığı dır..! Bu örnekten yola çıkarak, kimin Bolu'nun faydasına, kimin zararına işler yaptığını zihninizde canlandırabilirsiniz..!!
  • Necati öztürk. 29 Eylül 2019 . 20:36

   Bizler Bolu halkı ve sevdalısı olarak Sayın İzzet Baysal ve vakfına sayip cıkma görevi verilmiştir. Sayın rektörü kıyoruz. Bolu halkı olarak İzzet Baysal Vakfının yanında olduğumuzu yüksek sesle haykırıyoruz.
  • Metin Celık29 Eylül 2019 . 16:41

   Sn Vakıf ve Üyelerine: Üniversitenin devlete olan devri döneminde beni dinleseydiniz Yani siz gerekli gördüğünüzde Rektör Atamalarında Vakfın görüşü alınmalıdır. vakfın uygun görmediği rektör atanmamalıdır. Atanan Rektörü de vakıf istediği zaman değiştirilmesi sağlanmalıdır Bunu ve değiştirme şartlarını protokole bağlasaydınız şimdi Kimse Yakınmazdı. vakıf ile uyumsuz olan bir rektör değiştirilirdi. Peki şimdi Sn Rektör Beye Ne Yapabilirsiniz.
  • kifayetsiz muhteris leri 29 Eylül 2019 . 14:07

   Üniversiteyi vakıfa kurdur ,eksikleri onlardan iste ,parayı devletten al aranızda bölüşün iş yapmaya gelince de yapbozla, gereksiz işlerle ortalığı karıştırın nasıl olsa hesap soran yok liyakatsiz yönetici çalışırsa olacağı bu
  • Doçent29 Eylül 2019 . 13:27

   Üniversitede Kimi Fakültelerin eğitim yapılamaz derecede az öğretim üyesi varken, bu fakültelerde görev yapanların özlük haklarının aylarca-yıllarca engellenmesi suretiyle adeta başka üniversitelere gitmesini sağlamanın kime yararı bulunmaktadır? YÖK ün norm içi ise kadrolarını bekletmeyeceksin, vereceksin şeklindeki yönetmeliğine aykırı davranış sergileyen bir yönetimin amacını anlamakta zorluk çekiyoruz.
  • Bolulu29 Eylül 2019 . 13:24

   Ben iktidar partisnin il başkanı milletvekili olacağım ya o Rektörü orada barındırmam ya da istifa ederim EDEP YAHU
  • Deyalla29 Eylül 2019 . 00:45

   Rektörün ilimle bilimle işi yok ki. Onun işi ahir dünya ile deyalla. :)

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak