Gazetemiz sadece ve sadece Türkiye Basın Konseyi'ne üyedir

Bolu’ya yeni Anadolu lisesi

Bolu’ya yeni Anadolu lisesi
  6 Eylül 2019

  İmam hatip dayatmasına karşı direnen velilerin mücadelesi sonucunda Bolu'ya yeni bir Anadolu lisesi kazandırdı

       Veliler akademik ve kamusal eğitim mücadelesini kazandı: Bolu’ya yeni Anadolu lisesi
         Bolu’da çocukları herhangi bir liseye yerleşemeyen velilerin talepleri karşılık buldu. İmam hatip dayatmasına karşı direnen velilerin mücadelesi sonucunda ilimiz yeni bir Anadolu lisesi kazandı.
         Bolu’da Liseye Geçiş Sınavı (LGS) sonrası herhangi bir liseye yerleşemeyen öğrencilerin velileri kazandı. Çocuklarını Anadolu lisesine yerleştirmek isteyen ilde kontenjan bulunmaması sebebiyle uzun bir mücadele yürüttü. Velilerin mücadelesi sonucunda Akşemseddin Hafız İmam Hatip Ortaokulu binasına yeni bir Anadolu lisesi açıldı. 2019-2020 eğitim öğretim yılında okul içinde 5 şube açılacak. Turgut Özal Anadolu Lisesi adı verilen okulla ilgili yapılan mücadeleyi ve kararı Bolu Eğitim Sen Şube Başkanı Zehra Kulalı Gezici ile velilerden İsmet Erdem değerlendirdi.

         Gezici şunları söyledi: Bizim LGS’nin ilk yerleştirmelerinde 407 çocuğumuz açıkta kaldı. Bu çocukların tamamı Anadolu Lisesi'ne yerleşmek istiyordu. Anadolu Lisesi kontenjanları birinci yerleştirmede doldu, meslek liselerinin ve imam hatip liselerinin kontenjanları boş kaldı. Dolayısıyla ikinci ve üçüncü tercih döneminde öğrenciler kontenjanı olmamasına rağmen tercihlerini değiştirmediler. Anadolu lisesi tercih etmeye devam ettiler. Bu süreçte açıkta kalan öğrencilerin velileriyle birlikte yöntem belirledik. Üçüncü yerleşme 300 öğrencimiz açıkta kaldı.”

        29 dilekçe ve dayanışma ile elde ettik 

        Üçüncü yerleştirme sonucunda velilerin il tercih komisyonuna 29 dilekçe verdiğini aktaran Gezici şu ifadeleri kullandı: “Dilekçelerimizi verdik bütün veliler de cumaya kadar bunun sonucunu bildirmek zorundasınız diyerek milli eğitime gittiler. Milli eğitim müdürümüz de dilekçeyi onayladığını belirtti. Akşemsettin Hafızlık İlkokulu’nu Anadolu lisesine dönüştüreceklerini söyledi. Dün sabah itibariyle bu karara bakanlık onayının geldiğini öğrendik. 2 yıldır bu sınav sistemi uygulanıyor her yıl 450-500 çocuk aynı mağduriyeti yaşadı. Önümüzdeki yıl için yeni bir Anadolu lisesi kazandırmış olduk. 16 derslik bir okulmuş burası bu sene 5 şubesini dolduracağız. Bu kazanım önümüzdeki yılın da ciddi bir kazanımıdır. Çocuklarımızın geleceğine eğitim hakkına sahip çıkan bütün velilerimizi yürekten kutluyorum. Mücadele ve dayanışma ile bu kazanımı elde ettik.”

        Sevinçliyiz

        Velilerden İsmet Erdem ise karardan sevinç duyduklarını ifade etti. Erdem “Tabii ki sevinçliyiz. Çok mutluyuz hem çocuklarımız için hem de kendimiz için” diye konuştu.

       Yeni Anadolu Lisesinin onayı geldi
        LGS sınavının ardından üç kez yapılan yerleştirme işlemleri sonrası hiçbir liseye yerleşemeyen 173 öğrenci Turgut Özal Anadolu Lisesi’ne gidecek. Anadolu liselerinde kontenjanların dolmasının ardından açıkta kalan 173 öğrenci için Milli Eğitim Müdürlüğü çözümü yeni okul açmakta buldu. Geçtiğimiz günlerde kurum binası önünde veliler ile bir araya gelerek açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe yeni bir okul açılarak açıta kalan öğrencilerin bu liseye yerleştirileceğini belirtmişti. Tepe müjdeli haberi sosyal medya hesabından paylaştı. Tepe sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi. “Bolu’muza yeni açtığımız Anadolu Lisemiz Turgut Özal adıyla hizmet verecek. Açılışımız bakanlığımızca onaylandı. Bu süreçte desteklerini esirgemeyen Bolu Valisi’ne, Ak Parti Bolu Milletvekillerine ve bakanlık yetkililerimize şükranlarımı sunarım. “


   

  • Mahmut9 Eylül 2019 . 13:33

   De sonuçta hiçbir anadolu lisesine yerleşemeyen öğrenciler sistem gereği ortaokul başarı puanı düşük öğrencilerdir veya yüksek olmasına rağmen bilerek tercih yapmayıp yerleşmeyen öğrencidir. O zaman meslek liseleri ne olacak...

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak