Gazetemiz sadece ve sadece Türkiye Basın Konseyi'ne üyedir

İBAL öğrencisinden sokak kütüphanesi

İBAL öğrencisinden sokak kütüphanesi
  3 Eylül 2019

  Buradan kitap almak için kimsenin iznine ihtiyacınız yok. Bu kulübe kütüphane Sevgim sokakta bulunuyor.

  İBAL öğrencisinden sokak kütüphanesi

        İBAL Ööğrencisinden sokak kütüphanesi
         İzzet Baysal Anadolu Lisesi 11. Sınıf öğrencisi Buket Varilci’nin evinin önünde uygulamaya koyduğu proje, Bolu’da bir çok çocuğa kitap okuma ve paylaşma sevgisi aşılayacak gibi görünüyor. Babası kulübeyi yapmış, kendisi ise boyayarak içine okuduğu kitapları yerleştirmiş. Buradan kitap almak için kimsenin iznine ihtiyacınız yok. Bu kulübe kütüphane Sevgim sokakta bulunuyor.

          Bu güzel proje için ilk adımı atarak öncülük eden Buket Varilci; "Okumayı öğrendiğimden bu yana, evde bir sürü kitap biriktiğini fark ettim. Bu kitapları kullanıma koymak için bu projeyi gerçekleştirdim. İlk başta bu fikri Amerika’da sokak başlarında görmüştüm. Bu projedeki asıl amaç insanların kullanmadığı kitapları evlerinin önünde yaptıkları kulübelere yerleştirmeleri , paylaşmaları ve sonuçta daha fazla kitap okunmasını sağlamaktır."
          Sokağın başına konulacak bu kulübede her yaş grubuna göre değişik kitaplar bulunacaktır. Kişiler, kitapları hiçbir ücret vermeden alabilecek ve kitabı okuyan kişi tekrardan kitabı kulübeye götürecektir. Böylece kitap daha fazla insana ulaşacaktır.
  Bu proje aslında ABD’de sokaklarda uygulanmaktadır ve her mahalleninin yaptığı kulübe, https://littlefreelibrary.org sitesinde kayıt altına alınmaktadır.

         Buket Varilci; "Evde birikmiş, severek okunmuş kitaplarınızı, mahallenizde sizin ürettiğiniz bu kulübelere yerleştirebilirsek, daha fazla insan daha fazla kitabı ücret vermeden okuyabilecektir. Projenin az bir miktar da maddi külfeti olduğundan belki Bolu Belediyesi bir miktar kulübe yapıp sokaklara veya oyun parklarına yerleştirebilir. Hatta İzzet Baysal Caddesine konulabilir. Banklarda oturan insanların bu kitap kulübelerindeki kitapları karıştırıp, okuduklarını şimdiden hayal edebiliyorum. "

  • Canan 5 Eylül 2019 . 12:01

   Tebrikler Buketciğim
  • Cengiz Yüksel4 Eylül 2019 . 15:47

   Tebrikler Buket, umarım bu sayede kitap okuma alışkanlığı artar.
  • Sinan Ayhan4 Eylül 2019 . 12:43

   Bu davranış için tebrikler.. Her sokak için gibi çeşitli önerilerin gelmesi güzel, ancak mantıklı olursak, benim önerim muhtarlık bina önlerine ve de park alanlarına belediye tarafından konulması çok güzel olur...
  • Murat GÜCÜM4 Eylül 2019 . 09:35

   İşte bu. Tebrik ediyorum.
  • Özlem.UZUN3 Eylül 2019 . 23:21

   Eline emeğine o kacaman yüreğine saglik evlat yolun zihnin daima acik olsun...
  • Her sokağa 1 adet lazım 3 Eylül 2019 . 17:58

   Her sokağa 1 adet gerekli. Benim Evimin önüne ben bir tane yapacağım hemen. Lütfen eli yatkın olan herkes evinin önüne birer tane yapsın. Bu çocukların okuması için buna mecburuz.
  • Hayri MISIRLIOĞLU3 Eylül 2019 . 13:47

   Buket örnek davranışın için tebrik ediyorum. Mehmet Akif İlköğretim Okulu'nda yaptığımız kitap ve oyuncak kumbarası içinde senin emeğin çoktu. Nice başarılı çalışmalarını görmek temennisiyle.
  • Müthişsin Çocuk3 Eylül 2019 . 13:44

   Bu kütüphanenin hangi mahalle ve sokakta (Gerçi sokak ismini vermişsiniz ama) olduğunu yazarsanız bizlerde kitap bırakabiliriz

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak