Gazetemiz sadece ve sadece Türkiye Basın Konseyi'ne üyedir

Kulak enfeksiyonuna sirke damlası

Kulak enfeksiyonuna sirke damlası
  20 Temmuz 2019

  Yıldızoğlu su kaçan kulağa, ağrı yapması ve enfeksiyon kapması halinde sirke damlatılarak dezenfekte edilmesi ve ilk fırsatta bir kulak burun boğaz uzmanına başvurulmasına gerektiğini belirtti.

       Kulak enfeksiyonuna sirke damlası 
        Yaz mevsimiyle birlikte dış kulak enfeksiyonlarında artış olduğuna dikkat çeken Özel Fatma Hatun Hastanesi KBB Uzmanı Op. Dr. Uzeyir Yıldızoğlu özellikle havuz ve denizde enfeksiyon kapma riskinin yüksek olduğuna dikkat çekti. Deniz ve havuza girerken mutlaka tıkaçla kulakların kapatılması gerektiğini belirten Yıldızoğlu, kulakta ağrı olması halinde ilk olarak kulağa sirke damlatılması ve ilk fırsaatta bir uzmana gidilmesi gerektiğinin altını çizdi.

         Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte serinlemek için deniz ya da havuza girenlere uyarılarda bulunan Özel Fatma Hatun Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Operatör Dr. Uzeyir Yıldızoğlu kulağında bir rahatsızlığı olmayanların dahi havuz ve deniz suyundan kulaklarını korumaları gerektiğine dikkat çekti.

        HİJYENİK HAVUZA GİRERKEN BİLE KULAĞINIZI TIKAYIN

         Dış kulak yapısının havuz ve deniz suyu ile birlikte değişime uğradığını belirten Yıldızoğlu, değişen bu yapı ile birlikte enfeksiyon kapma riskinin de arttığını ifade etti. Bu nedenle havuza ve denize girerken mutlaka kulakların tıkaç ile kapatılması gerektiğinin altını çizen Yıldızoğlu, kulakların kuru tutularak yapısının bozulmamasının önemine değindi.

        ŞEKER HASTALARI DAHA DİKKATLİ OLMALI

        Yıldızoğlu, özellikle şeker hastaları başta olmak üzere her kesin havuz ve deniz suyu enfeksiyonundan kulaklarını koruması gerektiğini belirterek, “Tatilde, serinlemek için deniz ya da havuza girenleri daha önce hiç kulak rahatsızlığı olmasa dahi bu risk bekliyor. Çünkü havuz ve deniz suyu kulağın kendi yapısını bozuyor ve hijyenik olmayan sularda enfeksiyon kapma riskini yükseltiyor. Bu nedenle hijyenik havuzlarda ve temiz denizde suya girmenin tercih edilmesinin yanı sıra ne kadar hijyenik olursa olsun suya girmeden önce mutlaka kulakların tıkaçla kapatılması gerekiyor. Özellikle şeker hastalarının buna daha fazla önem vermesi gerekiyor. Çünkü kapacakları enfeksiyon onlarda daha büyük hasara neden olabiliyor” diye konuştu.

         ENFEKSİYON KAPAN KULAĞA SİRKE DAMLATIN

         Yıldızoğlu su kaçan kulağa, ağrı yapması ve enfeksiyon kapması halinde sirke damlatılarak dezenfekte edilmesi ve ilk fırsatta bir kulak burun boğaz uzmanına başvurulmasına gerektiğini belirtti.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak