Gazetemiz sadece ve sadece Türkiye Basın Konseyi'ne üyedir

Bir dane, bin mutluluk; Bolu’da Hasat Başladı 

Bir dane, bin mutluluk; Bolu’da Hasat Başladı 
  10 Temmuz 2019

  Bir Dane Bin Mutluluk; Bolu’da Hasat Başladı Temmuz ayının ...

        Bir Dane Bin Mutluluk; Bolu’da Hasat Başladı 

          Temmuz ayının girmesiyle Bolu İlinde yeterli olgunluğa ulaşan hububatın biçerdöverle hasadına başlandı. 663.452 dekar alanda üretimi yapılan hububatın büyük bir çoğunluğu biçerdöverle hasat ediliyor. 

         Bolu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Kontrol ekipleri, bu kapsamda, hububat hasadında dane kaybını en aza indirmek amacıyla çalışmalar yapmaktadır. İl genelinde hububat hasadı yapan biçerdöverler Tarım ve Orman Bakanlığının "Biçerdöverle Ürün Hasadında Kontrol Hizmetlerinin Yürütülmesine İlişkin Uygulama Talimatı" doğrultusunda hazırlanan Valilik Makamının 2019/1 no'lu tebliğleri gereği, hasat dönemi boyunca, İl Müdürlüğünde görevli 10 ekip ve 29 teknik elemandan oluşan kontrol ekipleri ile biçerdöver kontrolleri yapılıyor.  

         Biçerdöver hasadında dane kaybına dikkat edilmemesi sonucu büyük kayıplar meydana gelebilmekte ve bu kayıplar nedeniyle gerek üretici gerekse Milli Ekonomimiz zarar görmektedir.  

         İlimizde 2019 yılında biçerdöver hasadında müsaade edilebilir kayıp oranı % 2 olarak belirlenmiştir. Bu sebeple söz konusu oranın üzerinde kayıp yaptığı belirlenen ve hazırlanan Uygulama Talimatına uymayan biçerdöver sahipleri ile operatörlerine idari yaptırım uygulanacaktır.  

         Tarım ve Orman İl Müdürü İzzet MURAT yaptığı açıklamada; Biçerdöverle yapılan hasatta meydana gelmesi muhtemel olan dane kayıplarının milli ekonomimize zarar verdiğinden bahisle, bu kayıpların önlenmesinin gerekliliğine işaret etmiştir. Çiftçilerimizin büyük emek ve masraflarla üretmiş oldukları hububat ile diğer ürünlerin tekniğine uygun olarak ayarlanmış biçerdöverlerle hasat edilmeleri ve hububat hasadında dane kaybının en aza indirmenin gerekli olduğunu söyleyerek çiftçilerimize bol ve bereketli bir hasat sezonu geçirmelerini temenni etmiştir.  

        Ayrıntılı bilgi, talep, şikayet ve görüşleriniz için Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile irtibata geçebilirsiniz. 

    

   

   

   

   

  • Aladağ 13 Temmuz 2019 . 12:44

   Haber böyle olmaz. Habercilik böyle olmaz. Insan bir sorar çiftçilere harman nasıl. Rekolte nasıl. Haliniz vaktiniz nasıl.
  • M.Celık10 Temmuz 2019 . 22:02

   Bolu Tarım İl Müdürü Personeli ile birlikte gelsin Onlara Üretim Nasıl Yapılır ders verelim. Bu ülke bu ve benzeri olanların yüzünden Yerlerde sürünmekte. Hasat Mevsimi başlaya dursun Karadeniz limanlarına giren çıkan üçbin tonluk gemilerin günde ne kadar mal taşıdığından haberi bile olmayan İl Müdürlerini ben o makamlarda bir dakika durdurmazdım ama işte gelin görün anlatın kime ne analatacaksanız

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Bolu Çatı Tamiri