Gazetemiz sadece ve sadece Türkiye Basın Konseyi'ne üyedir

İbretlik mucize bir olay! Hacı adayı Kâbe'ye yaklaşamadı

İbretlik mucize bir olay! Hacı adayı Kâbe'ye yaklaşamadı
  28 Haziran 2019

  Bolu'dan Mekke'ye hacı olmak için giden, ünlü bir işadamının, "tarikatçılığı ile ünlü" babasının, hacı olamadan geri döndüğü söylentisi ayyuka çıktı.

  İbretlik mucize bir olay! Hacı adayı Kâbe'ye yaklaşamadı

  Bolu'dan Mekke'ye hacı olmak için giden, ünlü bir işadamının, "tarikatçılığı ile ünlü" babasının, hacı olamadan geri döndüğü söylentisi ayyuka çıktı.

  Edinilen bilgiye göre, bu ünlü işadamının, tarikatçı babasının Kâbe'yi tavaf etmek için, "ne zaman" Kâbe'ye doğru gitmeye kalktıysa, her defasında bunu başaramadığı belirtildi. Bu kişinin Kâbe'ye yaklaşmak için her teşebbüs edişinde bunalıma girdiği, büyük bir titreme yaşadığı, soğuk terler döktüğü belirtildi. Kâbe'ye doğru gitmekten vazgeçip, geriye döndüğü anda normale dönen bu hacı adayının; 5-6 kez doktor kontrol ve refakatinde Kâbe'ye yaklaşmak istemesi de aynı şekilde başarısızlıkla sonuçlanınca, bu durumu utanç vesilesi olarak kabul eden hacı adayının, vaktinden 10 gün önce hacı olamadan yurda dönüş yapmak zorunda kaldığı belirtildi.

  Hacı adayı Kâbe'ye neden yaklaşamadı?

  Mekke'ye gidip Kâbe'ye yaklaşamadan geri gelen hacı adayının, bütün bunları neden ve nasıl yaşamış olabileceğine açıklık getirebilmek amacıyla, olayı seçkin ilahiyat alimlerine aktarıp görüşlerini aldık.

  Bu ilginç olayı ilahiyatçılar şöyle yorumluyor;

  "Her insanın içinde, hem rahmâni, hem de şeytani duygular vardır. İnsanların kimisi "içindeki şeytani duyguları engelleyemeyip öne çıkarır, dolayısı ile her türlü rezilliği yapar.

  Kişi, ne kadar şeytani duyguların esiri olursa olsun, Allah'ın olduğu yerden şeytan korkup ürker. Gösteriş ve insanları Allah ile aldatmak niyeti ile hacı olmak isteyen bu insan görünüşündeki şeytan da, şeytani duyguları nedeniyle Kâbe'ye yaklaşamamıştır. Allah da, şeytan da kendi içimizdedir. Buna iyi itikat etmek lâzım. İnsanın kendine yaptığı kötülüğü başka bir kimse yapamaz. İnsanın kendine verdiği cezayı başka kimse veremez. Kime ne kötülük yaptıysa, kimin hakkını yediyse, çaldıysa çırptıysa, her ne halt işlediyse; üzerinden yıllar geçince bilinci unutsa bile, onun bilinçaltı bunları unutmaz. Fakat nefis ve hırsının kölesi, dini, imanı menfaat olan insanlar, bilinçaltına ittikleri minik vicdanlarının kısık sesini duymazdan gelirler.

  Ama can gırtlaktan çıkarken, insan öbür dünyaya doğru yaklaşırken, başına gelecekleri bilememek duygusunu beraberinde yaşamaya başlar.

  İşte bu Kâbe'ye yaklaşamayan ve hacı olamadan geri dönen kişinin (içindeki o şeytani duygular ve işlediği günahlar nedeni ile) Kâbe'ye yaklaşmasına Allah izin vermemiştir.

  İçindeki şeytani duygular ve işlediği günahlar öylesine paniğe kapılmasına neden olmuştur ki, bu kişiye titreme gelmiş, bunalıma girmiştir.

  Bu tip kişiler insan sayılmaz. İnsan maskesi takmış şeytanlardır.

  Bu şeytanlar, insanları din kisvesi altında Allah'ın adıyla aldatıp sömürerek büyük günah işlemektedirler.

  Günümüzde maalesef içindeki şeytana uyarak, dünya malı için Allah ile aldatan insanlar çoğalmışlardır. Kuran-ı Kerim, "Ey insanlar, haberiniz olsun ki, Allah'ın va'di muhakkak gerçektir; sakın o dünya hayatı sizi aldatmasın ve sakın o aldatıcı şeytan, sizi Allah'a karşı aldatmasın! Sakın Allah ile aldatmasınlar sizi!" diyor."

  Tüm okurlarımızdan yorumlar bekliyoruz

  Toplumumuzdaki ahlâki çöküntü her geçen gün düzeltilmesi mümkün olmayan boyutlara doğru hızlı bir şekilde ilerlemektedir. Yukarıdaki ibretlik olay buna çok güzel bir örnektir.

  Bu ahlâki çöküntüden kurtulmak için toplumdaki DOĞRU ve CESUR insanlar öne çıkarak, değer yargılarını çekinmeden ortaya koymaya başlamalıdırlar.

  Her türlü ahlâksızlığı, ahlâki imiş gibi gösteren bu düzene DUR demek, DOĞRULUK, DÜRÜSTLÜK, NAMUSLULUK gibi değerlerimizi ortaya çıkarmak adına herkes taşın altına elini koymalı, bu konuda herkes konuşmalıdır diye düşünüyoruz. Yorumlarınızı bekliyoruz.

         29 Aralık 2008'de yaptığımız bu haberle birlikte bu çağrımızı yineliyoruz

  • uğur14 Temmuz 2019 . 01:22

   deyalla ne demek,doğrumugu ne demek
  • Salih ÖZDEMİR2 Temmuz 2019 . 09:30

   hacca gidecek adaylar ilk önce etrafıyla helalleşmelidir.Cenabı hak, kul hakkı dışında her türlü günahı affederim diyor. Bu haber tam bir ibretliktir.Ben başka bir konuya değineceğim.Malesef hacı adaylarının çok büyük ekseriyeti yaşlı ve sağlığı bozuk insanlardan oluşuyor.Genç yaşta gidilse ,İnsanlar hangi mevkide olursa olsun hakkaniyetli davranacağı görüşündeyim.Unutmayalım cenabı hak herşeyi bilendir. Mümkün mertebe Kuran daki söylenenlere göre
  • dr metin kaloğlu30 Haziran 2019 . 21:30

   bu adam boluspora başkan olamaz dediğimde facebook dan saldıranlarda oraya yaklaşamayacaklar cavit demir gibi namuslu bir adamı reddenler iyi düşünsün
  • Deyalla30 Haziran 2019 . 01:46

   Büyük caminin orlada baharcı dükkanı va deyalla. Ben demeyan öyle deyalla.
  • düzceli admin29 Haziran 2019 . 19:43

   o kimsenin psikolojik sorunları vardır,
  • TIRI VIRI@HOTMAİL.COM29 Haziran 2019 . 12:58

   ÇARIKLI TIRI VIRI NIN BABASI AVUÇLARININ BİRLEŞTİRİPTE DUA EDENLERİN TARİKATI OLMALI. SİHİRLİ LAMBANINDA KANKİSİ.
  • Cevahir Güneş29 Haziran 2019 . 11:43

   İnsanları bu hale getiren yine bizleriz. İlk ayet “oku” olmasına rağmen hangimiz okuyoruz. Kulaktan dolma bilgilerle ilim irfan öğrenmeye çalışan bizler, yine kulaktan dolma bilgilerle önümüze geleni alim ulema yapıyoruz. Aslında bu insanları birazda bizler bu hale getiriyoruz.
  • sahtekar 29 Haziran 2019 . 09:42

   sahtekar iş adamı. kim bilir ne kadar kül hakkı yemiş. vergi kaçırmak ici araç sayın alıp filo kurmuş....
  • Deyalla29 Haziran 2019 . 03:29

   Bu iş adamının bubasını bi zamanla ayaklı galericilik yaptı deyalla doğrumuku ?
  • vatansever29 Haziran 2019 . 01:26

   80 milyonun hakkını yiyen ülkeyi yöneten . korumalarıyla kabenin kapısını açtırdı içine bile girdi... merak konusu bu iş adamı kim acaba .. Boluda yıllarca vergi rekortmeni olan iş adamı 87-98 li yıllarda . nedense yıllarca benim ssk primlerini ödememiş bu kul hakkı ne olacak . zaten oraya gitmeyede yeltenmez...böyle insanlar çok
  • Gurbetteki Bolulu29 Haziran 2019 . 01:07

   Hangi tarikat hangi işadamı ve babasının isimlerini neden yazmıyorsunuz ifşa edinki kim olduğunu tüm Bolu halkı bilsin
  • Nedime 29 Haziran 2019 . 00:41

   Sen istediğin kadar duzum guru de dur. Orada, Allah'ın huzurunda kendi kendinle hesaplaşamıyorsan senin malın mülkün kaç para? İşte sonuç böyle olur. Mal sahibi mülk sahibi, hani bunun ilk sahibi, mal da yalan mülk de yalan, var git sen biraz olayan

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Bolu Çatı Tamiri