Gazetemiz sadece ve sadece Türkiye Basın Konseyi'ne üyedir

Adem…….

Adem…….
  21 Haziran 2019

  ’Benim dişim çok ağrıdı Hasan amca, bir haftadır dişim ağrıyor Atatürk’ün resmini önüme koyuyorlar sürekli tükür buna geçecek diyorlar.. Ben de tükürüyorum  ama geçmedi ..’

        Adem…….

        Yıl 1980’ler sonrası, tam olarak hatırlamıyorum. Küçük bir çocuğum. Bolu’nun Yeniçağa ilçesinde babam öğretmenlik yapıyor ve orada yaşıyoruz.

        Babamın daha önceden görev yaptığı Mengen ilçesinden bir öğrencisi çocuğunu Yeniçağa’da Kuran kursuna yatılı olarak bırakmış. Yeniçağa Kuran Kursu çok popüler …Arapça, hadis, fıkıh alanlarında öğrenciler yetiştiriliyor. Türkiye’nin her yerinden okumak için çocuklar getiriliyor bir yatılı okul tarzında din eğitimi veriliyor. Bir gün babama haber geldi bu Mengen’deki eski öğrencisinden ..Hocam demiş ‘ bizim Adem ‘in biraz sıkıntıları varmış bugün onu Kuran kursundan alabilir misin yarın ben gelip sizden alacam’ bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı olduğu, insanların birbirlerine güven duyduğu, borç para alıp verdiği, anahtarını, evini, arabasını paylaştığı yıllar….

        Babam  eve  Adem ile geldi.. Annem yemek hazırladı birlikte yemek yedik. Adem’i biz de ilk kez gördük.. Çok sevimli ,komik, hoş sohbet ve henüz oniki-onüç yaşlarında bir çocuk. Çok iyi hatırlıyorum sonra babam bizi gençlik kulübünün önündeki parka götürdü ve orada salıncakta sallandık..Benim kadar o da çocuk yani…

         Eve döndük.. Adem ailemizden biri gibi ..çekingen değil utangaç değil…Sonra babam’ yarın baban gelecek seni almaya  ne sıkıntın vardı da babanı çağırdın çocuğum ‘ dedi.

         Adem’in gözleri doldu söylemek istemedi …. ’Benim dişim çok ağrıdı Hasan amca, bir haftadır dişim ağrıyor Atatürk’ün resmini önüme koyuyorlar sürekli tükür buna geçecek diyorlar.. Ben de tükürüyorum  ama geçmedi ..’ dedi…..Babam üzüldü, annem üzüldü ,ben üzüldüm. Küçücük bir çocuğum ve diş ağrısı geçsin diye Atatürk’ün resmine tükürten zihniyeti anlamıyorum tabi ama biliyorum ki bir savaş var Cumhuriyeti kuranlara, savunanlara , yaşatanlara karşı bir savaş var. Küçücük bir çocuğum ve Atatürk’ü seviyorum …..

         Adem bir daha Kuran kursuna gelmedi…Biz de onu bir daha görmedik.

         Türkiye’de dindarlık vardı. İnsanların birbirinin yaşam tarzına saygı duyduğu yıllardı. Çok kıymetli dindar hocalar toplantılar yapar saygı görürlerdi. Aileler, çocuklarını temiz ve ahlaklı olsun diye kuran kurslarına teslim etmişlerdi. Ben de yaz tatillerinde Kuran öğrenmek için Kuran kursuna gitmiştim normaldi, sıradandı.

        Ve 1980’ler de dişinin ağrısı geçsin diye Atatürk’ün posterlerine tükürtülen çocuklar bugün devleti yıkmaya kalkan, vatan haini, cemaatçi , kalpleri kin ve nefret dolu, kendisi gibi düşünmeyenleri sevmeyen ,kabul etmeyen insanlar oldular. Badem bıyıkları ile makamlara oturup dünün küçük ilçelerinden otuz kırk yıl sona bugünün büyük resminde yerlerini aldılar…

                                                                               Filiz YILMAZ

  • Sezai 3 Temmuz 2019 . 09:20

   Filiz hanım, yazınızdaki Adem’i ve onun gibileri çok iyi anlıyorum . Babam beni Dörtdivan ‘dan getirmişti arayada torpil sokmuştu aynı şeylere şahit oldum ayaklarımı yukarı dikip dövmüşlerdi beni ama konuşamadık söyleyemedik.Ben yine din görevlisi oldum ama eğitimi okullarda almayı tercih ederek.
  • Hasan Yıldız23 Haziran 2019 . 11:33

   Kaleminize sağlık Filiz Hanım. Çok doğru yorumlar yapmışsınız. 1970 il yıllarda ben de gittim yaz aylarında kuran kursuna. Dinimiz için, büyüklerimiz istedi diye, kur’an okuyabilmek için. Bunlar doğal şeyler. Ama, bahsettiğiniz talihsiz olaylar ve benzerlerini çok gördük, çok duyduk. Bu yazınızda sizi eleştirenler ne çabuk unuttular ki, günümüzde bizi yönetenlerin bazıları, Atatürk ve İsmet İnönü için, “iki ayyaş” dediklerini.
  • Adem Kocabaş22 Haziran 2019 . 10:34

   Sayın .filiz hanım yazmış olduğunuz konu tamamen yalan 1980 diyor ve Yeniçağa erkek kuran kursu hakkında yapılan yorumlar hakkında muhatapları tarafından hiç konustunmu sen Yeniçağa belediyesi tarafından çalışma yaptım ozamanda Yeniçağa gazetesi yazılar yazdın niye ozaman yazmadın . daha fazla yazmak istedim . Baba saygımdan dolmasıyla.
  • Cemil21 Haziran 2019 . 23:32

   Filiz hanım,dine ve müslümanlara kininizin nedenini bilemiyorum.o kuran kursuna ben de 2 yaz gittim.o yıllarda dayak derseniz anlarım,ama Ataturk resmi ile ilgili anlatım tamamen yalan...çucul gitmek istememiş böyle bir hikaye uydurmuş..ben de ilkokuldan sonraki yılda gittim ve gizlice kaçtım..babamın dayağına razı oldum..
  • Seyfettin Tekçe21 Haziran 2019 . 17:13

   Sevgilli Filiz, malesef bunları duyum olarak aldığımız gibi, şahit olduklarımızda Var. Senin ve dostum kardeşim Hasan öğretmenin in duyarlılığını ve dürüstlüğünü biliyorum. Doğruluğuna inanıyorum. Selam, sevgiler.
  • Birol Gürel21 Haziran 2019 . 13:44

   Filiz kardeşim,o günleri biliyorum,mücadelesini verdik,sonra fetocular ve diğer tarikat yuvalarını gördük,tespit ettik şikayet ettik,il jandarmadan gelenler dediler ki "kapatın bu konuyu,başınıza iş almayın",ve yine,yeniden başka tarikat yuvaları ilköğretim 1.-2.-3.sınıf öğrencilerini yurtlarına götürüp,önce oyun,çikolata,okumayı sevdirme ayakları ile yeni 15.temmuzlara(!)zemin hazırlıyorlar.
  • Nefiye Turan21 Haziran 2019 . 13:15

   Tebrikler Filiz'cim,kalemine ve yüreğine sağlık.O yıllardaki durumu öyle güzel anlatmışsın ki..Baban gibi ben de o yıllar Yenicağa'da öğretmendim.Buna benzer olayları bizler de duyuyor,hatta birebir yaşadığımız oluyordu.Bu yüzden zaman zaman"Acaba bizler yeteri kadar Atatürk ve Cumhuriyet segvisini veremedik mi?" diye birazda kendimi ve arkadaşlarımı suçluyorum.Aynen..bu temeller taaa o yıllarda atıldı,hepimizin gözü önünde yavaş adımlarla,ne yazık ki
  • Gülsen Aslan21 Haziran 2019 . 12:16

   İnanamıyorum nasıl bir kindir ki hala devam ediyor
  • Cem Aksu21 Haziran 2019 . 10:44

   Harika tebrikler

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak