Gazetemiz sadece ve sadece Türkiye Basın Konseyi'ne üyedir

“Dijital su saatlerinin ne yazdığı belli değil !  

“Dijital su saatlerinin ne yazdığı belli değil !  
  15 Haziran 2019

  Belirlenen fiyatlara göre meskenlerden alınan bin 400 TL’lik ücretin 400 TL’ye, daha önce iş yerlerinden alınan 2 bin TL ise 500 TL’ye düşürülmesinin uygun olduğu komisyon tarafından onaylandı

         “Dijital su saatlerinin ne yazdığı belli değil !    
          Bolu Belediyesi Haziran Ayı 2. Oturumu Tanju Özcan başkanlığında Belediye Meclis Salonunda gerçekleşti. Toplantıda gündemde yer alan maddeler görüşülerek karara bağlanırken görüşülen 5 maddenin de oy birliği ile karara bağlanmasından dolayı Belediye Başkanı Özcan tüm meclis üyelerine teşekkür etti.
         1400’den 400 liraya düşürüldü       
          Bolu Belediye Meclisi Haziran Ayı İkinci Oturumunda mekanik sayaçlara dönmek isteyen vatandaşlardan alınan depozito ücretinin indirilmesine oy birliği ile karar verildi. Geçtiğimiz meclis toplantısında gündeme gelen ve Plan Bütçe Komisyonu’na sevk edilen mekanik sayaçlara dönmek isteyen vatandaşlardan alınan ücretlerde indirime gidilmesi için komisyon çalışmalarını tamamladı. Belirlenen fiyatlara göre meskenlerden alınan bin 400 TL’lik ücretin 400 TL’ye, daha önce iş yerlerinden alınan 2 bin TL ise 500 TL’ye düşürülmesinin uygun olduğu komisyon tarafından onaylandı. Gündem maddesi meclis üyelerinin oy birliği ile kabul edildi.
         “Bu sayaçların az mı, çok mu su yazdığı belli değil”
          Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, dijital sayaçlarla ilgili olarak, Bolu’da şu an kullanılan 68 bin dijital sayaçtan 13 binin 10 yıllık garantisinin sona erdiğini söyledi. Bu sayaçların kalibre edilmesi gerektiğini fakat firmanın ilgilenmediğini ifade eden Özcan; “Bu sayaçların az mı, çok mu su yazdığı belli değil. Bu karardan sonra mekanik sayaçlara gelen kaç kişi olur onu da bilmiyorum. Dijital sayaçlarla ilgili şu an sorun var. 13 bin garantisi geçmiş saat var. Kalibrasyonlarının yapılması gerekiyor. Az mı su yazıyor, çok mu su yazıyor belli değil. Kalibre edilmesi gerekiyor. Bozulanlar da yapılmıyordu. Yeni tarife cetvelinde bununla ilgili de çalışma olmuş” diye konuştu.
          “13 bin saatin kalibrasyonunun yapılması gerekiyor”
          Başkan Özcan, 13 bin saatin kalibrasyonunun yapılması gerektiğinin altını çizerek; “Biz bu depozito ücretlerinin çok fahiş olduğunu ve düşüreceğimizi söyledik. Şimdi konutlarda ve iş yerlerinde bunu düşürüyoruz. Şimdi 75 bin sayacımızın 68 bini dijital. 13 bin saatin kalibrasyonunun yapılması gerekiyor. Bu birinci sıkıntı. Diğer bir sıkıntı ise vatandaş dijital saat kullanmak istemiyor. Her an su bitti mi bitecek mi şeklinde olmuyor diyor. Biz de vatandaşımıza diyoruz ki isterseniz mekanik saat kullanabilirsiniz, isterseniz dijitale devam edebilirsiniz. Sorun şuydu bozulan dijital sayaçlar yapılamıyordu. Neden gelir tarife cetveline onarım bedeli hiç konulmamış. Şirket daha çok Bolu’dan daha fazla dijital sayaç satamayacağı için gidiyor. Bizde dedik ki biz sana mahkum değiliz. Dijital saatleri bırakıp mekanik sayaçlara dönmek isteyenlere engel olmayacağız. Şirket buradan giderse bir anlaşma ve ihale yapacağız. Parçaları alma ve yapma ile ilgili. Dijital saatlerin ortadan kalkıyor diye bir şey yok. Dijital sayaç takacak ekibimiz yok. Yapmak istediğimiz seçenek sunmak. Mekanik sayaçları sayacak eleman yok diyebilirsiniz. Dijital saatlere yaygın geçilmeye başladığımızda bizim abone sayımız 40-45 bin civarıymış. Bu aboneleri 5 kişi okuyormuş. Tahsilat oranı da yüzde 95 ile 97 arasında değişmiş. Şimdi o sayaçları okuyan kişiler yine aynı işi yapıyor. Ne kadar kişinin bu mekanik sayaca başvuracağını bilmiyorum ama dolayısı ile 40 bini geçmediği sürece sorun yok. Personel istihdam etmemize gerek yok” dedi.
        “Suyun aniden bitmesi ile ilgili pilot uygulamalarına başlayacaklar”

           Dijital sayaçların sahibi olan firmanın vatandaşları mağdur etmemek adına yeni bir pilot uygulama için çalışmalara başladığını vurgulayan Başkan Özcan, “Değişik önerilerde var. Pilot uygulamalarına başlayacaklar. Suyun aniden bitmesi ile ilgili. Belli bir seviyenin altına düştüğü zaman otomatik olarak mesaj gelecek yada telefondan kredi kartı ile online ödeme yapabilecek. Dijital sayaç kullanmak isteyenlere de bu imkan geliyor. Hem bu iş tek bir şirketin de tekelinde kalmamalı” şeklinde konuştu.

  • Cakir20 Haziran 2019 . 15:12

   Lan helal olsun Başkan ve 2019 yılında halen su saatinde ne kadar su olduğunu akıllı telefondan göremiyor aptal gibi su kartı yüklemeye emekli köylüler gibi belediyeye gidiyorduk. Yap şunu gözünü sevem. Kredi kartından yükleme yapılsın. Cep telefonundan Npc ile karta yükleme yapılabilir. Otobüs kartları içinde aynı şeyi yapın. Bakiye görüntülenip mobilden yükleme yapılabilsin. Bunlar basit olaylar.
  • MUSTAFA ÖZTÜRK19 Haziran 2019 . 09:23

   teşekkürler tanju başkan, kim ne derse desin ne yazarsa yazsın ,,,*** aldırma, aldığın karar , halk adına dört dörtlük bir karar dır,,,*** halkın yararına olduğu kesindir, ha belediye de zarar görmez. bolunun ilçelerinin içinde dijital saate özenenlere de çok güzel cevap oldu sonsuz teşekkürler.
  • Sağlık mahallesi18 Haziran 2019 . 13:06

   Metin çeliğe cevap: Sen bir söylesende sağlık mahallesi ve kayapark evlerinin yanındaki parkın otları 1 metre oldu biçiverseler parkında günlük temizliğini yapıverseler haftada bir temizlik yapıyorlar yerlerde pislik ve kağıt taş ve çekirdek kabuklarından geçilmiyor oradan geçerken psikolojim bozuluyor çünkü orası hep bakımlıydı bir zahmet ayrıcalığı bizde yaşayalım
  • M.Celık18 Haziran 2019 . 01:39

   Mensubu Bulunduğum Partinin gönüldaşı olarak ben de Bolu Belediye Başkanı ve Meclisinden içme suyu Fiyatlarının düşürülmesini talep ediyor , Almış oldukları kararların da çok isabetli olduğunu gerçekten de chp yönetiminin ayrıcalık olduğunu gösteriyor olmalarından gururlandığımızı iletmek isterim.
  • cihangir17 Haziran 2019 . 20:07

   dijital saatleri bağlamak ve bakımını yapmak için ekip kurmak çokmu zor belediye bünyesinden kurulacak ekiple bu iş halledilebilir,bunu yapan firma yetkilileri nasıl yapıyordu,
  • Bolu16 Haziran 2019 . 23:29

   su fiyatında indirim bekliyoruz
  • numan15 Haziran 2019 . 23:35

   bu sayaçların garanti süresi ile doğruluğu arasında nasıl bir bağlantı kurulmuş anlamak mümkün değil anlaşılan yeni bir masraf çıkaracaklar millete..eee hani suda indirim..ne oldu başkan?
  • Mehmet Gündoğdu meh.gund15 Haziran 2019 . 20:16

   Digital saat uygulamasından en çok şikayet edenlerden biri de benim, Evimde yalnız yaşadığımdan dolayı, her banyoya girişimde şimdi su biterse ne yaparım endişesi yaşıyorum. Üstelik bu saatlere geçerken bizden hem sayaç parası hem de yüksek bir depozito ücreti aldılar.Yani bezi çok pahalıya maloldu. Her an kesalecek korkusu ile sürekli su kartı dolduruyorum.
  • sabahattin15 Haziran 2019 . 19:49

   Doğru yapılanı alkışlıyorum su fiyatlarınıda düşürün
  • Xxx15 Haziran 2019 . 19:46

   Esas manuel saatlerin ne yazdığı belli değil sayın başkan.kirk bin abone diyorsun o olmuştur atmış bin.bes kişiyle mi yazacak okadar suyu.gecmiste gördük saati bozulan yıllarca beleş su kullanan olmuyomuydu.simdi alıyor suyu bitince yedeği var gene yüklemeden açacağı var.ev sahipler için kolaylık kiracı kullanıp çıkıp gidiyordu.sen attan inip eşeğe biniyorsun hazır oturmuş sistemi tersine çeviriyorsun.saat firmasında gereken hizmeti veriyor telefon ettnmi hemen g
  • Mudurnulu15 Haziran 2019 . 19:33

   Başkan’ın İndirim sözü vardı ne oldu

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak