Gazetemiz sadece ve sadece Türkiye Basın Konseyi'ne üyedir

Prof. Dr. Asu Özdağlar...

Prof. Dr. Asu Özdağlar...
  15 Haziran 2019

  Bizden de Edison'lar, Tesla'lar çıkabiliyor... Yeter ki engel olunmasın. Liyakat, etik, norm, yasa, yönetmelik, ahlak, bilim belirleyici olsun.

  Prof. Dr. Asu Özdağlar...

  Prof. Dr. Asu Özdağlar...

  1980'li yılların Manisa milletvekili, bakanı, elektronik uzmanı İsmail Özdağlar'ın evladı olan Asu Özdağlar dünyanın en kaliteli 10 üniversitesinden biri olan MIT'in (Massachusetts Institute of Technology) elektronik ve bilgisayar bölüm başkanı olarak görev yapıyor...

  Bizden de Edison'lar, Tesla'lar çıkabiliyor...

  Yeter ki engel olunmasın. Liyakat, etik, norm, yasa, yönetmelik, ahlak, bilim belirleyici olsun.

  Topçu, popçu, manken, köçek haberlerini herkes okur, dinler, izler... Lakin esas ana haber budur. Rol modelidir. Çocuklarımıza ufuk bu türden haberlerle açılır.

  Zor diye bir şey yoktur. Az çalışma vardır.

  Rahmetli İsmail Özdağlar da vefat etmeden önce otonom araba, uzaktan kumandalı araç yapımı gibi değerli işlerle uğraşan projeci bir insandı. 

  Kripto Yahudi, Sabetayist, Pakraduni, Maronit vb. kökenli yeteneksiz asalakların hâkim olduğu ana akım medya çeteleri bu tür gelişmeleri de halka duyurmadı. 

  Sakız orucu bozar mı, Malta'da ne yemeli, ABD'den ev nasıl alınır, Hadise ne dedi, horozdan kurban olur mu, yakmayan kefen nerede satılıyor, ceviz mi yesem avakado mu soysam türü şizofrenik mevzuları bilgi diye kakışlıyorlar...

  21. yüzyılda en çok kazanç elektrik, elektronik, bilgisayar, mekatronik, robotik, yazılım, ilaç, gıda, tarım sektörlerinde olacaktır. Bu alanlara eğilmediğimiz sürece asla kalkınamayacağız.

  Bugün 2 - 10 gramlık bir işlemci (processor, chip, yonga, tümleşik eleman, entegre) 5-5000 Dolar para etmektedir. 

  Asgari ücretle yaşayanların bile elinden düşmeyen 2-15 bin TL'lik telefonları alabilmek için 5-10 ton meyve-sebze üretmemiz gerekiyor.

  Yazılım, kodlama, robotik, tasarım, proje, elektronik içerikli derslerimiz hala yüzde 1 verim ile yürümektedir. Çünkü 1 milyon öğretmen kitlesinin yüzde 99'u bu konulara uzak durmakta, küçümsemekte, gırgıra almaktadır. Ezberden bir sayfa kod yazabilen 1000 öğretmenimiz bile ne yazık ki yoktur...
  Tamamen Türk malı bir tek popüler yazılımımız hala yok. 215 üniversitedeki 150 bin akademisyen ne yapıyor?

  Dijital çağ bizi ezip geçecek. Orta Çağ karanlığına itecek.

  Hiç zaman kaybetmeden matematik, fen, fizik, kimya, biyoloji, otomotiv, bilişim derslerinin müfredatlarını çöpe atıp Güney Kore, Finlandiya, Almanya, Singapur, İsrail, Rusya ne okutuyorsa almalıyız. 

  Dijital çağa direnen eğitimcileri sınav yaparak sistemin dışına almalıyız. 30 yıl boyunca sadece Newton'un yer çekimi yasasını anlatarak bizleri yerinde saydıran kafalarla PISA'da sadece sonuncu oluruz.

  Dijital (sayısal) eğitime geçmedikçe spor, magazin, tatil, sakız konuşmaya devam edeceğiz. Zira beyinlere elektronik girmedikçe pencereler hep kilitli kalacaktır.

  Bu yazıyı yanlış anlayacak olanlar mutlaka olacaktır. Doğru anlamaları için Steve Jobs, Bill Gates, Michael Dell, Jack Ma, Aziz Sancar, Oktay Sinanoğlu, Bahar Eriş, Özgür Bolat, Acar Baltaş, Üstün Dökmen, Doğan Cüceloğlu, Turgay Polat, Alvin Toffler, Paul Kennedy vb. gibi insanların ne dediğini bilmeleri lazımdır.

  Ali Özdemir
  Uzm. Elk. Öğretmeni - Yazar
  0505 220 83 85
  www.aliozdemir.net

  • Ali Özdemir18 Haziran 2019 . 12:40

   Sayın Ahmet Bey Siz haklı olunuz. İyice araştırınız. İsmail Özdağlar FEDERASYON fikrine karşı çıktığı için tasfiye edildi. Beş kuruş mal varlığı olmayan bir teknik adamdır kendisi. 5 yıl Manisa ilinde çalıştım. 100 sayfa ayrıntı verebilirim. Siz bugüne kadar kaç patent, yazı, eser, ürün ortaya koydunuz? Onu yazınız. İlim sahibi olalım. MIT'de bölüm başkanı olun da sevinelim. Bu şekilde analiz yapılamaz. Her şeyi analiz eden insanlar ne çok ya
  • Ahmet17 Haziran 2019 . 23:33

   Yazının her tarafı boş. İsmail Özdağlar ölmedi, halen sağ. Ayrıca kendisi rüşvetten hükümlü. Kendi bakanı olmasına rağmen Özal bizzat aleyhine tanıklık yaptı mahkemede
  • Cevat15 Haziran 2019 . 21:14

   Kısaca "Bilim ve sanat taktir edilmedigi yerde durmaz.."
  • Çöpe atmak mı15 Haziran 2019 . 11:48

   Ali Bey, fen (science) denilen şey fizik, kimya ve biyolojiden oluşur. O saydığınız ûlkeler sizin istediğiniz gibi bizim matematik, fizik, kimya ve biyoloji mûfredatlarının aynısını öğretiyor. Sorun bizdeki eğitim adaletsizliği. Öğretmenin mutsuzluğu ekonomik sorunları, test sistemi. Daha bir sûrü sebep sayılabilir ama sizin yazdığınız mûfredat kesin değil olması mûmkún değil.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak