Bayram tebrik ilanlarınızı İNANDIĞINIZ, GÜVENDİĞİNİZ gazetelere veriniz

Bolu Orman Bölge Müdürlüğü'nden teşekkür ve açıklama

Bolu Orman Bölge Müdürlüğü'nden teşekkür ve açıklama
  14 Haziran 2019

   “Ayı Gülü (İtecik Lalesi) malzeme ocağına kurban edilmesin” başlıklı 8 Haziran tarihli haberimize Bolu Orman Bölge Müdürlüğü'nden teşekkür ve açıklama geldi. 

         “Ayı Gülü (İtecik Lalesi) malzeme ocağına kurban edilmesin” başlıklı 8 Haziran tarihli haberimize Bolu Orman Bölge Müdürlüğü'nden teşekkür ve açıklama geldi. 

           "İnternet sitenizde 08.06.2019 tarihinde yer alan “Ayı Gülü (İtecik Lalesi) malzeme
  ocağına kurban edilmesin” başlıklı haber ile ilgili olarak Bölge Müdürlüğümüzce
  aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.
        Öncelikle ilimiz dâhilindeki endemik türlerin ve doğal hayatın yok edilmeden, bozulmadan korunarak gelecek kuşaklara taşınması yönündeki sorumlu yayın anlayışınız ve hassasiyetiniz için sizlere teşekkür ederiz.
        Seben İlçemizin Kızık Köyü Tavgat Tepesi civarında yayılış gösteren Ayı Gülü Lalesi yakınlarındaki II. Grup (Kalker) madeni ocak sahasının izni 19.03.2014 tarihinde iptal edilmiştir. İzin iptalinin yapıldığı 2014 yılından itibaren bu alanda herhangi bir madencilik faaliyeti yaptırılmamaktadır.
         Bolu İlimiz endemik türler ve biyolojik çeşitliliğin belirlenmesi için Bölge Müdürlüğümüz ile Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi arasında protokol yapılmış olup, İlimiz Biyolojik Çeşitlilik Haritası süratli bir şekilde oluşturulmaktadır.
         Bunlarla birlikte Bölge Müdürlüğümüz dâhilinde ormanlık alanlardaki her türlü koruma faaliyetleriyle birlikte biyolojik çeşitlilikle ilgili koruma faaliyetlerine de büyük önem vermekteyiz,
         Bu konuda sivil toplumun ve kamunun katkılarını yanımızda hissetmek kurumumuzun kararlılığını daha da artırmaktadır."
   

          8 Haziran tarihli haberimiz

          Ayı Gülü (İtecik Lalesi) malzeme ocağına kurban edilmesin
          Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından Uşak'ta, Doğa Koruma ve Milli Parklar tarafından da Afyonkarahisar'da koruma altına alınan, koparanlara 48 bin lira ila 60 bin lira arasında para cezası kesilen Ayı Gülü, ya da İtecik Lalesi denilen çiçekler, Bolu'nun Kızık Köyü'nde malzeme ocağına kurban edilmek üzere.
         Şakayık türü olan ve halk arasında Ayı Gülü, İtecik Lalesi, Kızıl Gül, Top Lalesi olarak bilinen, Latince adı (Paeonia mascula) olan Türkiye'de nadir görülen ve de ilgili birimler tarafından koruma altına alınıp ,fotokapanlarla takibi yapılan, korunmaları için, yetişme alanlarına yakın köylerdeki halka bilgilendirme toplantıları yapılan, bu nadide ve Bolu'ya endemik çiçekler, ne yazık ki, ilgisizlikten Seben-Kıbrıscık Karayolu yapımı için malzeme alınan ocağın kurbanı olmak üzereler.
         Bolu'ya 42 km mesafede, Seben Karayolu üzerindeki sapaktan 7km. içerde bulunan 1427 rakımlı Kızık Köyü'nün 2 km. güneybatısındaki 1500 rakımlı Tavgat Tepesi'nin kayalık ve çalılık alanında guruplar halinde yayılış gösteren, bu nadide çiçekler mayıs ayının son haftasıyla haziran ayının ilk haftasında çiçek açıyorlar.
             Allah’tan Müteahhit kaçıp gitti de, çiçeklerin geri kalanı kurtuldu
             İlaç sanayiinde kullanılan Bolu'ya endemik bu güzel çiçeklerin yol yapımı için malzeme alınan ocağa kurban edilmemesini isteyen Kızık Köyü Muhtar Azası Burhan Ateş(58); “Köyümüzde böyle kıymetli bir çiçeğin bulunduğunu köy sakinlerimizden Şefik Ay'ın sayesinde öğrenmiş olduk. Bu kıymetli çiçeklerin doğal yetişme alanlarının bir kısmı ,yol yapımı için malzeme alınan ocak çalışanları tarafından tahrip edilmiş durumda. Allah'tan yol yapımını üstlenen müteahhit işi bırakıp gitti. Yoksa bu çiçeklerin geri kalan kısımları da, malzeme için kurban edileceklerdi. Çiçeklerin doğal yetişme alanlarının. malzeme ocağı sahasından çıkarılması için, ilgili makamlara müracaat edeceğiz” dedi.
        Haber: Metin Ferah 

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Tonet Sandalye Cafe Koltukları Cafe Masa Sandalye Cafe Sandalye Bolu Dezenfeksiyon