Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

Kadına şiddette gelinen durum vahim ve ürkütücüdür!

Kadına şiddette gelinen durum vahim ve ürkütücüdür!
  21 Mayıs 2019

  Kadına şiddette gelinen durum vahim ve ürkütücüdür Diyarbakır'da 43 ...

         Kadına şiddette gelinen durum vahim ve ürkütücüdür        

          Diyarbakır'da 43 yaşındaki avukat Müzeyyen Boylu'nun boşanma aşamasında olduğu eşi tarafından öldürülmesi Bolu'da protesto edildi. Bolu Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Fatma Kubilay, "Ülkemizde Kadına şiddette gelinen durum açısından vahim ve ürkütücüdür" dedi.

           Bolu Adliye Sarayı önünde toplanan avukatlar Diyarbakır Barosu'na kayıtlı avukat Müzeyyen Boylu'nun boşanma davası açtığı eşi tarafından öldürülmesine tepki gösterdi. Grup adına açıklama yapan Avukat Fatma Kubilay, kadın meslektaşlarını kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını belirterek, "Eğitimli kişiler arasında yaşanan bir boşanma davasının bile kadın cinayetiyle sonuçlanması; ülkemizde kadın şiddetinin geldiği durum açısından vahim ve ürkütücüdür. Bu cinayet bize kadına karşı toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin, ayrımcılığın geldiği noktayı acı bir şekilde göstermektedir. Konu kadın olduğunda sosyal, ekonomik ve eğitim farkının olmadığını görmek son derece rahatsız edici bir durumdur. Bu cinayet bize kral çıplaktır demektedir. Son yıllarda kadınlara yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin artması sistemde birçok yanlışın olduğunu bize göstermektedir. Yetkililerin şiddetle mücadelede başarı gösteremediği bir sonuç olarak karşımızdadır. Sistemin kadını korumadığı, önleyici ve koruyucu tedbirlerin etkisiz olduğu bir gerçektir" diye konuştu.

            Kubilay, son zamanlarda boşanma davalarının ve nafaka taleplerinin kadına karşı şiddeti arttırdığı yönünde kamuoyunda yaratılan algı kadına karşı şiddetin artmasına yol açtığına dikkat çekerek şöyle konuştu:

           "Bu tehlikeli durumun derhal sonlandırılması için yetkilileri göreve davet ediyoruz. Kadın şiddetini artıran nedenler boşanma davalarının açılması veya nafaka talepleri değildir. Kadına karşı şiddeti artıran nedenlerin başında toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmaması ve kadını özgür bir birey olarak değerlendirmeyip onu aile içerisinde sadece bir eş, bir anne, bir kardeş rolü ile sınırlı olarak gören ve göstermeye çalışan zihniyet gelmektedir. Bu nedenle yetkililerin samimi ve ciddi bir şekilde; kadına bakış açıcını değiştirmek için toplumsal zihniyet dönüşümünü sağlayacak çalışmalar yapması zorunluluğunu bir kez daha önemle ifade ediyoruz."

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Bolu Çatı Tamiri Bolu Kamera Sistemleri Tonet Sandalye