Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

135 günde şehre verilen su 4 saatte gökten yağdı

135 günde şehre verilen su 4 saatte gökten yağdı
  19 Mayıs 2019

  Bu yağış bir 4 saat daha devam etseydi maalesef Bolumuzun ana arterlerinde büyük derelerin oluşmasına ve sadece mal kayıpları değil can kayıplarında yol açabileceği ortada. 80 yıl sonra ilk kez böyle yağmur yağmış ama bu tekrarlanmayacak anlamı çıkmaz.

         135 günde şehre verilen su 4 saatte gökten yağdı
         Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan basın toplantısı yaparak Bolu Merkez de Cumartesi gecesi yoğun sağanak yağış sonrası meydana gelen su baskınları ile ilgili açıklamalarda bulundu.
         Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan Başkanlık Makamında düzenlediği basın toplantısında Cumartesi gecesi yoğun sağanak yağışı ile ilgili bilgiler verdi.  Bolu Merkezde metreye kareye 61 buçuk kg yağmur düştüğünü ifade eden Başkan Özcan, 11 Kasım 1938’den bugüne bu şekilde yağış olmadığını söyledi.

         Başkan Özcan açıklamasına şöyle devam etti ; “Belki farkına vardı, belki varamadık ama tam anlamıyla dün gece Allah bizi korumuş. Bolu merkezde metrekareye düşen yağış 61 buçuk kilogram. Bu çele bölgesinde 78 buçuk kilograma kadar çıkmış. Bu yağıştan daha fazlası en son 11 Kasım 1938 ‘de yağmış. Bolu Belediyesi mücavir alan sınırı 7 bin 500 hektar. Buda 75 milyon metrekare demek. Bu alana düşen yağış 4 milyon 612 bin 500 ton. Bunun yüzde 90’nı 4 saat içerisinde yağmış.  100 metrekareye 6 ton 150 gram yağış düşmüş. 1 dönüme 61 ton yağış düşmüş. 10 dönümlük bir alan 600 ton yağış düşmüş.  Biz şehre içme suyu olarak saniyede 400 litre su veriyoruz. 1 dakikada ise 24 ton su verebiliyoruz. 1 saatte 1440 ton su veriyoruz. 1 günde de 34 bin 560 ton su veriyoruz. Sadece Belediye mücavir alan sınırı için söylüyorum. 4 milyon 612 bin 500 ton.

         “135 günde bizim şehre verdiğimiz su yaklaşık 4 saatte gökten şehre inmiş.

          Olayın büyüklüğü bu şekilde. Allah bizi korudu diyoruz. Bu bize uyarı oldu. 200 civarında ev ve işyerinde su baskını ihbarı aldık. Bunlardan bir tanesinin mağduru da benim. Bu belki 20-30 veya 50 yılda bir karşılaşılacak bir durum. Bu vesileyle de alt yapı konusunda da eksiklikler ortaya çıkmış durumda. Hangi bölgelerde su baskınlarından dolayı zarar oluştuğunu tespit ediyoruz. Oralardaki alt yapıyı da yeniden ele almak durumdayız. Ancak şunu söyleyebilirim. Bu yağış bir 4 saat daha devam etseydi maalesef Bolumuzun ana arterlerinde büyük derelerin oluşmasına ve sadece mal kayıpları değil can kayıplarında yol açabileceği ortada. 80 yıl sonra ilk kez böyle yağmur yağmış ama bu tekrarlanmayacak anlamı çıkmaz. Bizim her zaman hazırlık olmamız gerekiyor. Evlerde ve işyerinde ekipler tespitleri yapmaya çalışıyor. Önümüzdeki süreçte çok büyük zarar görenler ile ilgili Belediye’nin hizmet kusuru olduğu tespit edilen vatandaşlarımızla ilgilide üzerimize düşeni yapacağız. Bolumuza geçmiş olsun. “

  • Alpagutbey23 Mayıs 2019 . 23:38

   Mahallemizde yeterli rögar ve yeterli altyapı tesisi bulunmadığı için evlerimizin Bodrum katlarını su bastı. Arşivlerimiz, kitaplarımız ve araçlarımız su altında kaldı. Telafisi zor zararlarla karşı karşıyayız. İtfaiye çok yoğun olduğu için tutanak tutmaya dahi gelemedi. Belediyemizin hassasiyetini bekliyoruz.
  • GARİP OSMAN20 Mayıs 2019 . 11:35

   Sayın başkanım biz ne zaman en kaliteli suyu en ucuza iceceğiz içmeyide geçtim ne zaman ucuz suyu kullanacağız... bunun icin sadece dudağından çıkacak 2 kelime yeterli bir proje taslağına gerek yok şuanki aldığımız suyu indirimli kullansak yeter inş seçimler yaklaşmaya kalmaz. sana güveniyoruz.
  • iste20 Mayıs 2019 . 01:11

   iyi işte suya indirim sözü verdiydin yağmuru yakalayıp vereydin boluya tanju başkan tren bekler gibi bekliyoz ucuz suyu ama tren hiç gelemeyecek her hal boluya imamoğluna bak suyu beleş dağıtmaya başkadı darısı sana başgann
  • Gocabolulu 19 Mayıs 2019 . 21:22

   Sayın Tanju Özcan, son yıllarda yapılan asfaltlanan yollarda eğim ve yağmur suyunu yeraltına alacak yapı eksik yapıldı ya da yapılmadı bunun öncelikle yapılması gerekir.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Bolu Çatı Tamiri Bolu Kamera Sistemleri Tonet Sandalye