Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

A.Y.’nin Bolu’ya verdiği tahribat çok büyük 

A.Y.’nin Bolu’ya verdiği tahribat çok büyük 
  8 Mayıs 2019

  A.Y.’nin Bolu’ya verdiği tahribat çok büyük Türkiye Makine Mühendisleri ...

           A.Y.’nin Bolu’ya verdiği tahribat çok büyük 
           Türkiye Makine Mühendisleri Odası Bolu İl Temsilciliği, (TMMOB) Bolu Belediye Eski Başkanı Alaaddin Yılmaz ve Bolu Belediyesi’nin 15 yıllık yerel yönetim süresi boyunca proje ve icraatlarını eleştiren bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Alaaddin Yılmaz’ı kentimize verdiği tahribatların yanı sıra kendine has üslubu ile insanları dinlemeyen hakarete ve aşağılamaya varan davranışları ile de hatırlayacağız” ifadelerine yer verildi.
            Açıklamayı TMMOB adına, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Bolu İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Murat Ataman yaptı. Açıklamada, Bolu Belediyesi’nin 15 yıllık icraatları yanında Bolu Belediye Eski Başkanı Alaaddin Yılmaz’ın tavrı ve üslubunu eleştiren ifadelere de yer verildi. Basın açıklamasının tamamı şu şekilde:
           “BİLİME VE TEKNİĞE AYKIRI PROJELER”
            Kapanan 15 yıllık bir yerel yönetim döneminin ardından, her geçen gün söz konusu döneme ait, belediye kaynaklarının israfına yönelik yeni bir iddia maalesef karşımıza çıkmaktadır. Bugün Belediyemizin en borçlu belediyeler listesinde en yukarılarda yer almasının temel gerekçesi aşağıda da sıralayacağımız, bilime ve tekniğe aykırı projelerin bütçede yarattığı tahribattır.
          Alaaddin Yılmaz’ı kentimize verdiği tahribatların yanı sıra kendine has üslubu ile insanları dinlemeyen hakarete ve aşağılamaya varan davranışları ile de hatırlayacağız. Akıl dışı projeleri ve yapboz icraatları ile halkın cebinden çıkan belediye kaynaklarını pervasızca harcayan belediye başkanını ve bu plansızlıklara sessizce onay verenleri unutmayacağız.
           “RANTSAL KAYNAK OLUŞTURMAK İÇİN YOK EDİLMİŞ”
             Kent kimliği bir kentin özgünlüğünü oluşturur. Yaşadığımız coğrafya, doğal ve tarihi doku, mimari yapı, yaşayış biçimi, kültür, gelenekler ve yapıların fiziksel özelliği kimliğin bir parçasıdır. Kimlik değeri taşıyan bina ve mekânların yıkılması kentsel tarihin yok edilmesidir. Geçmişe ait ortak paylaşım öğeleri rantsal kaynak oluşturmak için yok edilmiş, geçmiş ile ilişkilerimiz koparılmıştır.
            “BOLU KİMLİĞİNİ YANSITACAK BİR YAPI BIRAKILMAMIŞTIR”
             Bolu kimliğini yansıtacak bir cadde, sokak, bina bırakılmamıştır. Fırka Tepesi’ni şimdi sadece fotoğraflarda görebiliyoruz. Dava süreci devam ederken kentimizin 19.yy tarihi mimari özelliğini yansıtan arasta dükkânları belediye tarafından yıkılmıştır. Yeni yapılan Belediye binasının kentin tarihsel dokusunu yansıtan Taşhan ve çevresini nasıl baskıladığı, kent kimliğine vurulan son darbelerden birisi olarak maalesef karşımızdadır. Kentin geçmişini yok etmek için meydanlarda ve kaldırımlardaki mevcut ağaçlar, çiçekler dahi sökülerek gereksiz harcamalar yapılmıştır. Çok hızlı olarak karar verilerek, kent paydaşları ve ilgili meslek kuruluşları ile projesi tartışılmadan, paylaşılmadan yapılan işlerin sonucunu hep birlikte üzülerek izlemekteyiz. Bozulup yapılan veya önce yapılıp sonra yıkılan aşağıdaki bazı projelerin maliyetlerinin halkımızın cebinden çıkan vergiler ile yapıldığını açıklamaya gerek yoktur.
             15 yıllık yönetim boyunca hatırladığımız hesabını vermesini beklediğimiz ,kamu kaynaklarının  gereksiz harcandığı projelerden bazıları:
            -KATLI OTOPARK: Belediye meydanı ile Pazar yerini birleştiren tünel  yapılması doğru bir projedir. Yalnız tünel   reklamı  altında   büyük  paralar  harcanarak  fırka tepesinin  komple kazılarak bu yere otopark  yapıldı.Toplam maliyetin yarısından fazlası hafriyat ve forekazık için harcandı.Üstelik otopark yapılan yer kent kimliğinde önemli yeri olan fırka tepesiydi.(450 adet 20 mt derinlikte fore  kazık,200.000 m3 geçen hafriyat, hiçbir yerde otopark inşaatına başlamak için düz alanlar varken  bir dağı yok etmek için bu kadar harcama yapılmamıştır)  
             -GÖLKÖY SU HATTI: Gölköy’den Bolu’ya su temini için kullanılan boru hattı için fuzuli ve yüksek bedeller ödenmiştir. 9 km’lik bir mesafeye düzgün bir boru hattı çekilememiş, aynı yere büyük maliyetler ile 2. Boru hattı yapılmıştır. (ilk hattın ise, teknik bir karşılığı olmaksızın yedek olacağı belirtilmiştir.) 
           -İZZET BAYSAL CADDESİ (2013 yılında İzzet Baysal caddesi yayalaştırılması için yapılan harcamalar): Alt yapı için hiçbir çalışma olmaksızın mevcut yola 20 cm kalınlığında demirli beton atılıp üzeri kaplama yapılmış, ilk kış kar ve don yolu aşındırmış, su göletleri olmuş yol yürünemez hale gelmiştir.1 yıl sonra yürünmez hale gelen güzergah komple sökülüp yine hiçbir altyapı çalışması yapılmadan asfalt kaplanmıştır. Yayalaştırılmış yol üzerinde bulunan 2 adet süs havuzu büyük maliyetler ile yapılmış 2 yıl çalıştırılmamış, sonra üzerine asfalt dökülmüştür. Belediye önü ise gelecek yönetimlerin ders alması için ilk durumdaki perişanlığını koruyor. 21.yüzyılda maalesef deneme yanılma ile iş yapılmıştır. Alaattin Yılmaz yönetiminin  2008-2010 yılında hazırlattığı kent ulaşım planında önerilerin hiçbirisi uygulanmamıştır. (İzzet Baysal Caddesi tek yön çalıştırılacak, stadyum tarafına katlı otopark yapılacak. )   
          -ESKİ NİKAH SALONU: Belediyemiz 2013 yılında eski nikah salonunu  ,çevresindeki dükkanları komple yenilemiştir. İsmini değiştirmiş basına duyuru yaparak açılış yapmıştır. Yaklaşık 4 milyon lira harcanan bu yatırım 1 yıl sonra yeni belediye binası yapı alanı içinde kaldığı için yıkılmıştır. 
          -ÇÖP TOPLAMA: Çöp toplama sisteminde de yapboz anlayışı işletilmiştir. Şu anda 3 tip çöp biriktirme sistemi vardır. Yer altına konulan çöp kovalarının sızdırmazlık özelliği olmadığından  bu kovaların tabanı çöp suları ile dolmakta koku ve sinek yapmaktadır. 
           -KALDIRIMLAR: Planlı bir çalışma olmadığından tadilat ya da değişim gerekmeyen yerlerde kaldırımlar değiştirilerek gereksiz harcamalar yapılmıştır.(Örneğin geçen yıl kalıcı konutlar bölgesinde kaldırımlar hiç gerek yok iken yenilenmiştir.) 
            -GÖLCÜK: Önceki dönemin sayın belediye başkanı kent kimliğini yok etmekle kalmamış, ülkemizde herkesin bildiği Gölcük’ ü de yapılaşmaya açmaya kalkmıştır. Konu yargıda olmasına rağmen yargı kararını beklemeden, yargıyı ve Bolu kamuoyunu yok sayarak 25 adet kır evini yine yandaş bir şirkete ihale etmiştir. Yargı binaların yapılmaması kararı vermesine rağmen 7 milyon TL harcanarak maalesef Gölcük’e yapılmıştır. 
           -AHŞAP ÜRÜNLERİ ATÖLYESİ: Belediye, Nova Orman ürünleri firmasından 150 000 euro ya kullanılmış ahşap kurutma fırını almış, çalıştıramamış işletmesini Nova firması ile ortak yapmaya karar vermiştir.(11.01.2019 tarihli Bolu Gündem haberi)Her şeyi dışarıdan almayı düşünen belediyenin, işletme yeterliliği olmamasına rağmen ahşap işleme merkezi kurup bunu başka firmaya işlettirmesinin nedeni anlaşılamamıştır. 
            -ÇEVRE YOLU: Mevcut D-100 yolu işlevini sürdürürken,ihtiyacı karşılama ile ilgili hiçbir problem  yokken ,şehre girmek istemeyen araçlar için mevcut otoban  kullanılırken, yeni bir çevre yolu yapılmak istenmesi  sadece yeni bir rant alanı oluşturmak için yapılan gereksiz bir yatırımdır. 
            -OTOPARK ÜCRETİ: Otoparkı olmayan yeni binalardan alınan otopark ücreti katılım payı olarak alınan paraların, bina sahiplerine otopark yeri gösterilmesi karşılığı olması yönetmelikte yer almasına rağmen belediye sadece paraları tahsil etmiş, bina sahiplerine otopark yeri göstermemiştir. 
           -BÜYÜKSU PROJESİ: Büyük görsellerle halka sunulan Büyüksu  park projesinin  5 yıldır durumunu hepimiz üzülerek izlemekteyiz. Sadece para yutan bir ölü proje haline gelmiştir. 
            En bilinen ve çok para harcanan bu projeler eğer tartışılıp, ortak bir karar ile devreye alınsaydı, yapılan yenileme ve tamirat masrafları belediye bünyesinde kalarak tasarruf edilebilecekti. Bolu Belediyesi’nin bu tasarrufları ile Bolu halkının ödeyeceği su parasına yüksek zam yapılmaz veya kanalizasyon alt yapı katkı payı alınmazdı. 
             Yandaşlara iş alanı yaratmak için yapılan akıldışı projeler ile bilim ve tekniğe uygun olmadan yapılan yapboz işler oldukça fazladır. Yukarıda sıraladığımız bütçelerini bilemediğimiz yapbozlar ile maliyetlerinin ikiye üçe katlandığı bu projelerin hesabının yeni yönetimlerce sorulmasını bekliyoruz.  
             Bizler bu kentin, mimarları, mühendisleri ve şehir plancıları olarak sürecin takipçisi olmaya, bugün yerel yönetim idaresinde kimler olursa olsun, bilim ve tekniğe aykırı olan, kamuoyunun onayını almayan, kentimize zarar verecek projelere gerekçeleri ve önerilerimizi sunarak karşısında olmaya devam edeceğiz.”

   

  • bolulu14 Mayıs 2019 . 12:51

   alaaddinin bolu içine çıkamayacağından bahsediyorsunuz alaaddin bey hergün eski belediye başkanları ile okey oynuyor. adres Bolubeyi pasajı saygılar bu ülkede her yapılan kötülükler yapanın yanına kar kalıyor.
  • hakan10 Mayıs 2019 . 08:52

   ALADDİN YILMAZ UTANMAZ ADAM BOLUYU SATTI YEDİ BUNDAN SONRA BU MİLLETİN YÜZÜNE BAKAMAZ HADİ NEYSE TANJU ÖZCAN BİRAZCIK VİCDANIN VARSA BU ADAMI YANINA YAKLAŞTIRMA BİR YERDE KURDELA KESERKEN GÖRDÜM BU MİLLET BUNLARIDA UNUTMAZ
  • Rıdvan Tepetaş9 Mayıs 2019 . 18:06

   Bir Bolu’lu olarak yüreğim ezilerek okudum tespitlerinizi.Eski Bolu’muz ne yazık ki sadece anılarımızda kaldı. Tek temennim,bütün bunlar olup biterken sessiz kalan eski başkan ve maiyetindeki tüm yetkililerin kamu vicdanını bir nebze de olsa rahatlaması için adalet önünde hesap vererek ihmalleri ve kamu kaynaklarının pervasızca yok edilmesi ile ilgili gerekli cezayı almalarını ümit ediyorum.
  • tespitçi9 Mayıs 2019 . 13:47

   TMMOB İKK, Alaaddin.Y.'nin bilime ve mantığa aykırı tüm işlerine muhalefet etmiş, gerektiğinde Bolu Belediyesini mahkemeye vermiştir. Dün yapılan açıklamada 15 yıl boyunca karşı çıktığı işlerin özetini yapmıştır. Yerel gazetelerin arşivlerine göz atabilirsiniz.
  • Birol 9 Mayıs 2019 . 11:47

   Murat Bey, siz yıllardır bunları bolu'ya anlattınız. Bir şey içtiler ama ne içtilerse anlamadılar. Ülkemizde makamlara gelen her kim olursa olsun, bi b..ktan anlamasa da aynı anda, mimar, mühendis, usta, şoför, satın almacı, hukukçu, doktor, veteriner, ziraatçı bankacı, muhasebeci, evliya, olabiliyor. Tüm meziyetleri bir anda yaratan tarafından vahiy olarak iniyor. Sonrada defolup gidiyor. ortada bıraktığı mezar taşına tükürmek bize kalıyor.
  • şakir9 Mayıs 2019 . 10:13

   Bu kadar zulüm yapılırken aklınız neredeydi. Sivil toplum örgütleri o dönem niye sustu şimdi konuşmaya başladı. Alaaddin ve ekibi bu kadar boktan iş yaparken sessiz kalan sizler Alaaddinden daha kötü durumdasınız. ZAMANINDA ZULÜME DUR DİYEMİYEN AMAN BİZİM İŞİMİZ BOZULMASIN SIKINTI YAŞAMAYALIM DİYEN ŞİMDİ ALAADDİN ZURNANIN SON DELİĞİ OLUNCA ÖTMEYE BAŞLAYAN ZAVALLILARSINIZ.
  • Ali KÜP9 Mayıs 2019 . 09:52

   Kamu zararı oluşmuş tüm projelerin tespit edilip, oluşan zararın müsebbiplerinin tespit edilmesi, gerekli yargılamanın yapılmasını ve de zararın sorumlulardan tazmin edilmesini bekliyoruz.
  • Muhittin9 Mayıs 2019 . 09:49

   Bravo Murat bey, Tek tek yolsuzluklar gündeme taşınmış. yok o bu kadar maaş almış, yok bu 5-6 yerden maaş almış, yok AKP kadın kolları başkanına maaş verilmiş, Tabii ki bu ahlak ve etik dışı rantiyecileri desteklemiyorum ama bunlara bu iş ve rantı peşkeş çeken kim? Alaaddin yılmaz. Öyle ise suç duyurusunda bulunup hem bunların cezası ve yasa dışı ödenen paralar geri alınıp cezalar verilir. 5-6 yerden maaş alan şahıs itfayede ruhsat işlerinin başına getir
  • Mehmet9 Mayıs 2019 . 09:36

   Fırka tepesinde belki hazine aranılmıştır, boş yere koskoca tepe yok edilir mi hiç? :))
  • Ali9 Mayıs 2019 . 09:24

   Kamu zararı oluşmuş tüm projelerin tespit edilip, oluşan zararın müsebbiplerinin tespit edilmesi, gerekli yargılamanın yapılmasını ve de zararın sorumlulardan tazmin edilmesini bekliyoruz.
  • Davut9 Mayıs 2019 . 09:21

   Kızılcahamam'da yapılan toplantıda reisin belirttiği gibi aday gösterilmeyince köşesine çekilip küsmeyi tercih etmeyip, ihanet noktasında karşı adaya çalışanlar var dediği kişilerin görev yaptığı dönemlerin tamamı ile ilgili her türlü eylem ve işlemlerini derinlemesine inceleyecek mülkiye müfettişlerinin, sayıştay denetçilerinin görevlendirilmesini ve ettiklerinin yanlarına kar bırakılmamasını talep ediyoruz.
  • Köroğlu9 Mayıs 2019 . 09:17

   1.dönem seçilmesi ülkenin ekonomik - siyasi anlamda dibe vurduğu bir döneme denk gelmesi, Recep Tayyip Erdoğan faktörü. 2.dönem ve 3.dönem seçilmesi halkın Recep Tayyip Erdoğan'ı yedirmek istememesinden dolayı, gönlü razı olmaya olmaya, sırf reisin hatırına adayın kim olduğuna bakmaksızın oy vermesindendir. Ama birileri bunu kendi başarısı zannedip kibir ve hırs içine düştüler. Milletvekili seçilenlerde aynı duygular ile seçilmiştir. Ama hepsi parti deği
  • Köroğlu9 Mayıs 2019 . 09:11

   Köroğlu Heykeli, Masal Parkı, Caddenin yap-boz israfı, koskoca şehrin trafiğini Cumhuriyet caddesi ve PTT caddesine sıkıştırılması, iki üç katı atıl durumda olan otopark projesi, çöp toplamada kullanılan ve her sokağa yapılan milyonlarca liralık anlamsız şeyler, her sene yenilenen kaldırımlar, şehir içi yolların rezilliği, göbek - kavşak faciaları, şehrin her yerinde milyonluk heykeller-anıtlar ve en önemlisi 18.madde uygulaması ile sağlanan büyük rantlar.
  • Server e9 Mayıs 2019 . 09:09

   İKKK nın alt başlıklarla belirttiği bütün konularla ilgili Alaaddin Bey in 15 yıllık döneminde basın açıklamaları mevcuttur Korkmadan kamu yararına gördüğü konularda yanlışları söyleyen en etkili meslek örgütüdür Bazı konularda hukuksal yollara da başvurmuştur Arşivi bir araştırıp sonra yorum yazın
  • Sıtkı9 Mayıs 2019 . 04:14

   Ben bir misafir olarak bolu büyük bir aritma tesisi yapsın neden diye şu mengen tarafına akan dere iki yıldır halen pislik akıyor bolu da siyaset nerede nereye gidiyorlar bir de yolları cok kötü hic bir köylü sesini duyuramıyor van hakkarı sizin bolu dan cok cok iyi ben ise kütahya danım burada iş dolaysıyla bulunmaktayım
  • Server9 Mayıs 2019 . 03:22

   15 yıl boyunca basın açıklaması yapmayıp şimdi mi akılları başına gelmiş, bu kadar da zeki olunmaz ki:)))
  • komşusu9 Mayıs 2019 . 01:22

   Alüdin in daha neleri çıkacak bekleyin. İnsan içine çıkamayacak.
  • Dozerci8 Mayıs 2019 . 23:55

   Herkes konuşuyor bu adam zembile gelmediya birileri oy verdi oda geldi 3 dönemdir miletin paralarını çöpe atanlar 16 sene nasil ıktidarda kaldiysa şimdide bagirmaya gerek yok cunki paralar suyunu çekti
  • Ali8 Mayıs 2019 . 22:55

   1. Döneminde halk farketmedi. 2. Kez seçti. 3. Seçimi nasıl kazandı.
  • Ugur8 Mayıs 2019 . 22:55

   İnşallah Bolu halkı bir daha hata yapmazsa böyle ağır bedeller ödemez.
  • EMEKLİ BELEDİYECİ8 Mayıs 2019 . 22:52

   Burnundan kıl aldırmayan egoistt , bencill, fasulyeeeeeeee. Biliriz ki ahirette hiçbir şeyin hesabını veremeyeceksin, inşaallah bu dünyada da perişan olduğunu görürüz.
  • Habib DOĞRU8 Mayıs 2019 . 21:27

   Bu kadar luzumsuz şeye Milletin milyonlarını çarçur edip, burnunun dibinde, belediyenin karşısındaki ücübe bozuk yürüyen merdiveni görmezden gelmek, makamlarının varlık sebebi olan Bolu Halkına ihanettir..
  • Taner EHİL8 Mayıs 2019 . 21:24

   Son yapılan Köroğlu Heykeline benzeyen şeyi unutmuşsunuz.. Hani şu AKP li yöneticilerin bile sahiplenmediği.. Hangi akla hizmetse.. Milletin cebinden çöpe giden Milyonlar..!!!

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak