Gazetemiz sadece ve sadece Türkiye Basın Konseyi'ne üyedir

“Vicdan ve Ahlak davetini Alaaddin’e yapacaksınız”

“Vicdan ve Ahlak davetini Alaaddin’e yapacaksınız”
  7 Mayıs 2019

  İşçiler üzerinden duygu sömürüsü yaparak gol atmaya çalışan ve yanlış adresin kapısını çalan Hacer Çınar, Başkan Özcan’ın karşı vuruşuyla golü kendi kalesinde gördü.

         “Vicdan ve Ahlak davetini Alaaddin’e yapacaksınız”

          Bolu Belediye Meclisi’nin dün akşam gerçekleşen Mayıs ayı toplantısında işçi çıkartılması konusu damga vurdu. Belediye Meclis Üyesi ve Hak-İş il temsilcisi Hacer Çınar’ın işten çıkartılan 97 işçinin mağdur edildiğini ifade ederek, Belediye Başkanı Tanju Özcan’ı vicdanlı olmaya davet etti.

         İşçiler üzerinden duygu sömürüsü yaparak gol atmaya çalışan ve yanlış adresin kapısını çalan Hacer Çınar, Başkan Özcan’ın karşı vuruşuyla golü kendi kalesinde gördü.     

          Özcan; “Vicdana davet edecekseniz, ahlaklı olmaya davet edecekseniz bundan önceki belediye başkanına söyleyeceksiniz, AK Parti’nin mevcut il başkanına söyleyeceksiniz! Bu kişilerin kimin referansıyla, kimin talimatıyla, hangi tarihte işe başlatıldığını biliyorum. Benim verdiğim söz, tarih çok net” dedi.

          Özcan ayrıca, Çınar’ın belediye meclis üyeliği ile sendika temsilciliği arasında tercih yapmasını da isteyerek, “Sendika başkanlığı yapacaksanız belediye meclis üyeliğini bırakın. Belediye meclis üyeliği yapacaksanız da sendika başkanlığını bırakın.” sözleriyle Çınar’a tepki gösterdi.”

         Bolu Belediye Meclisi’nin Mayıs ayı birinci oturumu dün akşam Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın başkanlığında gerçekleşti. Toplantıya 19 Aralık’tan sonra işe alınan 97 işçinin işten çıkartılması konusu damga vurdu. Toplantının dilek ve temenniler kısmında söz alan AK Partili Belediye Meclis Üyesi ve Hak-İş il temsilcisi Hacer Çınar’ın işten çıkartılan 97 işçinin mağdur edildiğini ifade ederek, Belediye Başkanı Tanju Özcan’ı vicdanlı olmaya ve seçimlerden önce işçilerle ilgili verdiği sözü tutmaya davet etmesi Meclis’e tartışmalara neden oldu.

         “Meclis üyesi demek işveren demektir”

           Belediye Başkanı Tanju Özcan, AK Partili Meclis Üyesi ve Hak-İş İl temsilcisi Hacer Çınar’a tepki gösterdi. Çınar’a “Siz işveren misiniz işçi misiniz? diye soran Belediye Başkanı Özcan, Çınar’ın ‘İşçi savunucusuyum’ cevabı üzerine “Öyle mi? Hem meclis üyesisiniz, işveren sıfatınız var. Meclis üyesi demek işveren demektir. Şuna karar vermeniz lazım: Bir; sendika başkanlığı yapacaksanız belediye meclis üyeliğini bırakın. Belediye meclis üyeliği yapacaksanız da sendika başkanlığını bırakın.” sözleriyle Çınar’a tepki gösterdi.

          “Duygu sömürüsü yaparak insanları kandırmayın ! Bolu’da oturmayan insanları bile işe başlatmış!”

            Çınar’ın duygu sömürüsü yaptığını söyleyen Özcan,  işçi çıkarma olayını anlatarak, “Ya hu ne hakla duygu sömürüsü yapıyorsunuz? Bu garibanları seçime birkaç gün kala, hatta 1 Nisan’da işe başlatıyorsun. Arkadaşlar bilin bu işçilerin yüzde 90’ı son iki ay içerisinde alınmak üzere, hatta bazıları 1 Nisan’da alınmak üzere tamamı belediye şirketinde başlatılmış. Belediye şirketinin yapısını bilmek lazım.. Bir, belediye şirketi kendi işçileri var. İki, KYK ile gelen taşerondan devredilen 600’ün üzerinde işçi var. Şimdi KYK ile gelen, kanunla gelen işçilerin parasını yasa gereği belediye ödüyor.  660 kişinin parasını ve sigortasını ödüyor. Şimdi sen önüne geleni belediyenin hali ne olacak diye hiç düşünmeden işe başlatmışsın. Hatta Bolu’da oturmayanları bile çağırıp belediye şirketinde işe başlatmışsın. Peki belediye şirketinde çalışanların maaşlarını belediye ödeyebiliyor mu? Hayır ödeyemiyor! Arkadaşlar burada belediye çalışanı 70 kişi varken üzerine birden 2 ay içerisinde 100 kişi eklemişsiniz. Sonra ne olmuş biliyor musunuz? Orda işçi savunuculuğu niye yapmıyorsunuz?  O 660 kişinin maaşları ve sigortaları belediye tarafından yatırılmış ama o şirket yöneticileri kendilerine baskıyla aldırılan bu insanların sigorta primlerini yatırmamış bu maaşları ödeyebilmek için. 15 Nisan’da maaşları ödeyebilmek için neler çektiğimi biliyor musunuz? Belediye bütçesinden hukuken aktarım yapamıyorsunuz. Dolayısıyla kandırmayın insanları!” dedi.

           “Bu insanların duygularıyla oynayan Alaaddin Yılmaz’dan başkası değildir!”

            İşçi alımlarıyla ilgili eski Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’a da tepki gösteren Özcan “Bu insanların duygularıyla oynayanlar varsa benden önceki belediye başkanının bizatihi kendisidir.  Vicdana davet edecekseniz, ahlaklı olmaya davet edecekseniz bundan önceki belediye başkanına söyleyeceksiniz, AK Parti’nin mevcut il başkanına söyleyeceksiniz! Bu kişilerin tek tek kimlerin referansı ile alındığını biliyorum. İçinde AK Partilisi, CHP’lisi var mı diye bakmadım. Ama kimin referansıyla, kimin talimatıyla, hangi tarihte işe başlatıldığını biliyorum. Benim verdiğim söz, tarih çok net. 19 Aralık 2018 tarihi itibariyle adaylığım ilan edildi. O tarihte 1001 kişi çalışıyordu. Dedim ki o zaman, ben bu bin bir kişinin maaşlarını ödeyebilecek durumda olacağım, ekmeğiyle oynamayacağım. Sorun bakalım 19 Aralık’tan önce işinden edilen tek bir kişi var mı? Bir kişi istifa etti; AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı. Vicdandan bahsettiniz ya şu mübarek günde, kendi itiraf etti zaten hiçbir iş yapmadan belediyeden maaş aldığını. AK Parti Genel Merkezi bunları duyunca onu görevden aldı. Vicdandan, adaletten bahsediyorsanız önce oraya bakın. Bu insanların içinde gariban insanlar var. İşe ihtiyacı olan insanlar var. Ama bir tarih kriteri koymak zorundaydık ve koyduk.” diye konuştu.

          “Siz o garibanları oraya çadır kurarak yağmurda çamurda bekletiyorsunuz kendiniz de sendika ağalığı yapıyorsunuz!”

            Özcan ayrıca, 97 işçi ile ilgili bir detayı da paylaşarak ;“Size enteresan bir şey söyleyeyim mi? O 97 kişi içerisinden 67 tanesi hiçbir şekilde itiraz etmedi. Çünkü neden böyle olduğunu iyi biliyor. Herkes biliyor! Oradaki garibanlar var, onlara sizden çok ben üzüldüm. Onlarla ilgili önümüzdeki dönemde gerekeni de yapacağız zaten. Ama siz o garibanları oraya çadır kurarak yağmurda çamurda bekletiyorsunuz kendiniz de sendika ağalığı yapıyorsunuz. Var mı böyle bir adalet? Yani birini adalete, vicdanlı olmaya, utanmaya davet edecekseniz önceki belediye başkanından ve şu an ki AK Parti yöneticilerinden başlamalısınız. Ayıptır. Dolayısıyla ben neyin üzerine yemin ettiğimi çok iyi biliyorum. Ben inançlı bir insanım. Sözlerimin tamamının arkasındayım. Gerek sözlü gerekse yazılı belgemi iyi okuyun” ifadelerini kullandı.

  • bolulu14 Mayıs 2019 . 12:55

   alaaddin 117 işciyi attığında neredeydin sayın hanımefendi belediyenin şu anki borcunu kim ödeyecek bu kadar yüzsüzlük olmaz vatandaşlara yazık bu borcu bizler ödeyeceğiz tek kelime ile belediyeyi bu borca sokanların allah belasını versin
  • Metin.Celık10 Mayıs 2019 . 23:52

   Sn Başkan Sorumluluğu gereği Belediye Çalışanlarının maaşlarının ödenmesinin zorluğundan bahsetmiş. Haklı olabilir Tabii Ancak Bu ülke insanı Ne yapacak arkadaş. Pırıl Pırıl gençlerimiz Liseden Ya da üniversiteden Mezun olmuş Ne yapacak Nerede iş Bulacak Belediye Kamu Kurumu Niteliğindedir. Öncelik İstihdam Oluşturması İŞ VERMESİDİR İŞÇİ ALMASIDIR Sen İş vermeyeceksen İşçi almayacaksan Mevcut işçileri çıkaracaksan Dün bir Bugün iki Bu iş böyle
  • Gökmen Erdemir10 Mayıs 2019 . 10:18

   Sayın Tanju ÖZCAN'ın bu konudaki tutum ve davranışını destekliyorum. Alaaddin Yılmaz giderayak insanları belediyeye almıştır ve yaptığı yanlıştır. Belediye çalışanlarının maaşları bizim vergilerimizle ödeniyor. Fazla işçiye ihtiyaç yoktur. Bolu halkının değerlerine sahip çıkan Tanju Başkanımızı kutluyorum.
  • Taner EHİL8 Mayıs 2019 . 00:47

   Sendika başkanına sorunuz, Alaaddin YILMAZ ilk geldiğinde çıkardığı 117 işçi hakkında ne düşünüyomuş..?
  • Yandaş7 Mayıs 2019 . 23:21

   Kendi yandaş sendikasına destek olur hakişede köstek olur korkutup sindirmeye çalışır.belediyeye hiç işçi almayacak herhalde yada sırada bekleyenlere yer açacak göreceğiz

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak