Gazetemiz sadece ve sadece Türkiye Basın Konseyi'ne üyedir

Tanju Özcan Sözcü Gazetesi'ne konuştu

Tanju Özcan Sözcü Gazetesi'ne konuştu
  14 Nisan 2019

  Seçilir seçilmez ‘mülteciler’ ile ilgili aldığı karar ile ülke gündemine oturan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, ulusal gazetelerin manşetlerinde kalmaya devam ediyor. Sözcü Gazetesinden Özlem Gürses’e konuşan Özcan, neden böyle bir karar aldığından, Kılıçdaroğlu ile yaptığı konuşmaya kadar yaşananları tek tek anlattı.

  Tanju Özcan Sözcü Gazetesi'ne konuştu 
  Seçilir seçilmez ‘mülteciler’ ile ilgili aldığı karar ile ülke gündemine oturan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, ulusal gazetelerin manşetlerinde kalmaya devam ediyor. Sözcü Gazetesinden Özlem Gürses’e konuşan Özcan, neden böyle bir karar aldığından, Kılıçdaroğlu ile yaptığı konuşmaya kadar yaşananları tek tek anlattı.

  Bolu Belediyesi’nin tartışılan Başkanı CHP’li Tanju Özcan, SÖZCÜ’ye konuştu: Mültecilere belediye kasasından yapılan yardımlara son veren Özcan, “Dört ayrı kurumdan para alıyorlar. En şık onlar geziyor, en rahat onlar yaşıyor. Bu vicdana sığar mı?” diye sordu ve ekledi: Kimsenin yatağa aç girmesini arzu etmem. Ama haksızlık karşısında da susmam.

  Özcan, Sözcü Gazetesinden Özlem Gürses’e Ak Parti’den 15 yıl sonra aldığı belediyenin nasıl “yönetilmediğini” anlattı. Kur’an’a el basıp yemin etmesini de Suriyelilerle ilgili son çıkışı hakkında da sorulan soruları içtenlikle cevapladı.

  ‘15 YIL SONRA İLK OLDU’

  – Vekildiniz, niye başkanlık için aday oldunuz?

  Siyasete başlarken hayalim belediye başkanı olmaktı. 2009’da aday olmuştum, kıl payı kaybetmiştim. Sonra 4 kez milletvekili seçildim. 2011 seçimlerinde 34 yıldır vekil çıkmayan Bolu’dan Meclis’e giden ilk CHP’li olmuştum. Şimdi de 15 yıl sonra seçilen ilk CHP’li Belediye Başkanı oldum.

  – Kur’an-ı Kerim’e ve bayrağa el basarak göreve başladınız…

  Atatürk, Birinci Meclis’i dualarla açmıştı. “Bolu’yu tarafsız şekilde, kimseyi ayırmadan, yetimin hakkını koruyarak, harama el uzatmadan, hukukun üstünlüğüne ve Cumhuriyet değerlerine sahip çıkarak, Mustafa Kemal’in ilkelerinden ayrılmadan yöneteceğime Allah’ın ve şerefim üzerine yemin ediyorum. “ Söylediğim bu. Kendim yazdım, kalbimden böyle geldi ve böyle yaptım.

  “GÖREVE GELDİĞİMDEN BERİ EVE ZOR GİDİYORUM”

  Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, “Halktan kopmadım. Evimi Ankara’ya taşımadım. Bu kampanyada 3 ayda 15 bin evi ziyaret ettim. Sabah 7’den gece 1’e kadar çalıştım. Görevi teslim aldığımdan beri eve zor gidiyorum” dedi.

  – Kemal Bey seçim sonrası sizi aradı mı?

  Kemal Bey, “Kıl payı bir başarı bekliyordum ama sen beni şaşırttın, net bir sonuç aldın” dedi. O gece de aradı, ertesi sabah da aradı, hatta biraz önce de konuştuk! Suriyeliler meselesi hakkında…

  ‘HALK OLUMLU BAKTI’

  – Ben de onu soracaktım.

  Burada Iraklı, Suriyeli ve Afgan göçmenler var. 4 ayrı kurumdan para desteği alıyorlar; sosyal hizmetler, sosyal yardımlaşma, belediyeler ve Kızılay. Bolu’da en şık onlar giyiniyor, en rahat onlar yaşıyorlar. Bu dört kurumun da birbirinden haberi yok. Yani biz belediye olarak hangi mültecinin hangi kurumdan yardım aldığını bilemiyoruz, onlar da bizimkileri bilemiyor. “Belediyeden bu yardımları yapmayı ben uygun görmüyorum” dedim, bununla ilgili de çok olumlu tepkiler alıyorum halktan.

  ‘BENİM İÇİM SIZLIYOR’

  – Kemal Bey niye aramış?

  Kemal Bey’e konuyu yanlış anlatmışlar. Doğrusunu anlattım. Benim içim sızlıyor, bu misafirlik fazla uzadı. Burada gördüğüm bir olay var, unutamıyorum. Yaşlı bir teyze, eksi 10 derecede kaldırıma oturmuş yağ-yoğurt satıyordu, karşısında da bu arkadaşlar, hepsi de çok sağlıklı, genç, bankamatik önünde sıraya girmişler, tıkır tıkır paralarını alıyorlardı. Bu vicdani değil. Türkiye’de artık bir tartışmanın başlaması gerektiğini düşünüyorum.

  – Nedir o tartışma?

  Şu; Suriyelilere biz 7 yıldır ev sahipliği yapıyoruz, 4 yıl önce sayı 2 milyondu, şimdi 4.5 milyonu aştı. 5-10 yıl sonrasını düşünemiyorum. Bizim devlet olarak da bir karar vermemiz lazım; Suriyelileri gönderecek miyiz, göndermeyip topluma entegre mi etmeye çalışacağız? Sadece yardımlar değil, sosyal sıkıntılar var…

  ‘ÇÖZÜM NEREDE?’

  – Ne anlamda?

  Türkiye, bir Suriye iç savaşı ile karşı karşıya kalırsa ne olacak? Bana Kur’an’dan ayetlerle yanıt vermenin anlamı yok, çözüm nerede? Ne kadar daha harcayacağımız belli değil Suriyelilere. Bunları konuşmamız gerek. Beka deyip durdular, asıl beka sorunu bu değil mi? Ben sosyal demokratım, kimsenin yatağa aç girmesini arzu etmem. Sosyal demokrat olmanın bir gereği de haksızlık karşısında susmayacaksın.

  Belediyede kaç kişi çalışıyor, kaç kiralık araç var bulamadım

  – Nasıl bir belediye devraldınız?

  Durum, tahmin ettiğimden daha kötü. 5-6 gün geçti. Sürekli istiyorum resmi yazı ile, belediyenin borçlarını hâlâ çıkartabilmiş değilim. Bazı müteahhitlere “Seçim sonrası hak edişlerinizi düzenleyin” demişler, her gün borç artıyor. Bolu Belediyesi’nin kiralık araç sayısını tespit edemedim. Dün gelen yazıyla 46 idi, bugün 49’a çıkmış.

  ‘AKIL ALACAK GİBİ DEĞİL…’

  – Personeldeki durum ne?

  Personel sayısını da bulamadım. Birim birim istiyorum bir rakam çıkıyor, personel müdürlüğünden istiyorum başka bir rakam. En son, Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurdum, bizde kaç kişi sigortalı çalışıyor diye…

  – Aklım almıyor bunları…

  Akıl alacak gibi değil zaten. Belediyelerin bir de iştirakleri var biliyorsunuz. Burada BoBes adında biraz kirli ilişkilerin döndüğü bir yapı da var. Öyle bir disiplinsizlik ki kiralık araçlar var, kimin kullandığı belli değil. Araç takip sistemini sökmüşler, ne kadar yakıt harcanmış, nereye gidilmiş, kim kullanıyor… Hiçbiri yok ortada. Bu araçlar kamu kaynağı ile alınmış ama bir tane Bolu Belediyesi çıkartması yok üzerinde. Kişilere özel tahsis edilmiş…

  ‘İMAMOĞLU ZORU BAŞARDI’

  – Şeffaf bir belediyecilikten söz ediyorsunuz…

  Kesinlikle bunu yapacağız. Bunun için de somut bir önerim var, Bolu Belediyesi’nin bir sözcüsü olacak, haftalık bilgi paylaşacak, encümen kararları, komisyon kararları ile ilgili…

  – Ekrem İmamoğlu sürecini nasıl izliyorsunuz?

  Ekrem Bey herkesi kucaklayacağını kanıtladı ve bazı tabuları da yıktı. Yasin okuması toplumdaki yanlış bir algıyı yok etti. Biz dindar insanlarız ama dinin siyasette kullanılmasını istemeyiz, galiba burada biraz ölçüyü kaçırmıştık. Çok zor bir işi başardı. Ekrem Bey kazandı ve Türkiye için de bir umut verdi.

  AKP Kadın Kolları Başkanı belediyeden maaş alıyor, ne iş yaptığı belli değil

  – Belediyedeki yapıyı denetime mi açacaksınız?

  İçişleri Bakanlığı’ndan müfettiş talep ettim. Bağımsız bir denetim firmasına da bütün hesapları kontrol ettireceğiz. Bankamatik memurları var. Bolu AKP Kadın Kolları Başkanı mesela, ben hangi birimde çalıştığını bir türlü öğrenemedim. Ama her ay maaş ödeniyor. Bunlara izin vermeyeceğiz. CHP Kadın Kolları Başkanı da olsa fark etmez, yanlış işler bunlar.

  – Personelle ilgili bir tasarrufunuz olacak mı?

  Olacak mutlaka. Çünkü özellikle yapılmış bazı son dakika alımları var. 19 Aralık’ta aday olduğumda tabloya baktım, o zaman 1001 çalışan vardı. Şu anda İŞKUR aracılığı ile 1600’a yaklaşmış bu sayı, son hafta bile alımlar olmuş. Bankamatik dışında kimsenin ekmeği ile oynamayacağımızı söylemiştim zaten. Ama Bolu dışında oturanları bile çalışan haline getirmişler, Düzce’de oturuyor, bizde çalışıyor.

  • Saadet Kefeli20 Nisan 2019 . 17:29

   Sayın Belediye Başkanım Tanju ÖZCAN; sonuna kadar yanınızdayız. Şehrimize sahip çıkacağız. Bu doğrultuda Bolu'da Suriyeli ve Iraklı istemiyoruz. Devletimiz bunları derhal ülkelerine geri göndermelidir.
  • Serdengeçti15 Nisan 2019 . 23:31

   En güzeli a haber - tgrt izleyeceksin, her tarafı güllük gülistanlık göreceksin...Yaşasın para, pul, kasa, nisa...Bize dokunan olmasa......
  • AHMET YAMAN15 Nisan 2019 . 22:31

   BEN 2003 SENESİNDEN BERİ AK PARTİLİYİM. BU YOLSUZLUK VE SUİSTİMAL HABERLERİ BENİ ÇOK ÜZÜYOR. MİDEM BULANIYOR. ANADOLU HAREKETİ OLARAK KURULAN PARTİMİZE VE SAYIN FATİH METİN BEYE BOLU'DA ÇOK YAZIK ETTİLER. YOLSUZLUKLAR KONUSUNDA KAMU OYUNU BİLGİLENDİREN SAYIN TANJU ÖZCAN BEYE DE TEŞEKKÜR EDERİM.
  • misafir15 Nisan 2019 . 16:17

   Tanju bey her konuda haklı.... hak yemiyecek .. yedirtmiyeceksin .... Allah utandırmasınnn.. bir akp li olarak ... partinin tabanından başlayarak tepelere kadar temizlik yapması şart....
  • Ziya15 Nisan 2019 . 14:26

   bolulu rumuzla yazan arkadaş, Lütfen bu şekilde davrananlara Müslüman demeyin olsa olsa bunlar münafık kimselerdir. Allah aşkına Müslümanları ve Müslümanlığı karalamayalım. Müslümansanız eğer inşallah müslümansınızdır. Siz yaparmısınız böyle bir olayı
  • Uful Ertürk15 Nisan 2019 . 10:23

   Sayın Tanju Özcan'ı yeni görevinden dolayı kutluyorum. Suriyeliler konusundaki kararından dolayı kendisine teşekkürlerimi iletiyorum. Bolulunun parası Bolu için kullanılmalıdır. Buradan çamur atanları ise kınıyorum. Bolu artık güzel günler görecek.
  • Mustafa15 Nisan 2019 . 08:38

   Bunların yandaş basını ve havuz medyası Havadis, sözcü ve Cumhuriyet gibi yazılı medya, Görsel olarak Halk TV, Fox TV gibi organlardır. T.C Devleti ve Atatürk lehine bunlarda yayın yapma veya dürüstçe halkı bilg,ilendirme yoktur. Ne zaman sıkışırlar biri der Bozkurtlar, biri der ATATÜRK. ALLAH sonumuzu hayır etsin.
  • Başkan 15 Nisan 2019 . 00:20

   Başkan olmuş muhalefet gibi konuşuyor varsa bir usulsüzlük başkansan çözeceksin kimseye çamur atmadan yalan söylemeden.
  • bolulu14 Nisan 2019 . 22:51

   Arkadaşlar müslüman ya işe gelmeyen personele maaş. Ulan adamı dinden bile soğuttunuz.
  • Özgür Nabi 14 Nisan 2019 . 21:54

   Herkese ayrı kemane... Bakalım bu kemane kaç ay idare edecek. Siyaset dön baba dönelim siyaseti

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak