Gazetemiz sadece ve sadece Türkiye Basın Konseyi'ne üyedir

Bolu’da toplam 11 bin 918 yabancı uyruklu var

Bolu’da toplam 11 bin 918 yabancı uyruklu var
  13 Nisan 2019

    Bolu Valiliği tarafından Bolu’da yaşayan yabancı uyruklu kişilerle ilgili bir açıklama yapıldı. Açıklamada, Bolu’da toplam 11 bin 918 yabancı uyruklu şahsın olduğu belirtilerek, yapılan yardımlar hakkında bilgiler verildi.

        Bolu’da toplam 11 bin 918 yabancı uyruklu var       

          Bolu Valiliği tarafından Bolu’da yaşayan yabancı uyruklu kişilerle ilgili bir açıklama yapıldı. Açıklamada, Bolu’da toplam 11 bin 918 yabancı uyruklu şahsın olduğu belirtilerek, yapılan yardımlar hakkında bilgiler verildi.

          Bolu Valiliği ilimizdeki yabancı uyruklu kişilerle ilgili bir açıklama yaptı. Valilik internet sitesinden yapılan açıklamada şöyle:

  “Son zamanlarda kamuoyunda, vatandaşlarımızı rahatsız eden, aynı zamanda vatandaşlarımız ile yabancı misafirlerimizi karsı karsıya getirebilecek bir takım söylemler yer almakta veya yazılıp çizilmektedir.

  Suriyeli misafirlerimiz üzerinden hareketle ilimizde vatandaşlarımızın hakkının, hukukunun yabancı misafirlerimize verildiği yönünde sözler sarf edildiği görülmektedir. Bu söylemler ve düşünceler doğru değildir.

  Kayıtlarımıza göre; Bolu il genelinde ikamet iznine sahip 2 bin 604, uluslararası koruma veya geçici koruma kapsamında ise 9 bin 314 şahıs olmak üzere toplam 11 bin 918 yabancı uyruklu şahıs bulunmaktadır.

  11 bin 918 kişinin, 6 bin 539’u Iraklı, 2 bin 379’u Suriyeli, bin 391’i Afganistanlı, 450’si İranlı, 109’u Türkmenistanlı, bin 50’si ise Azerbaycan, Tacikistan, Gürcistan, Filistin, Rusya, Ukrayna ve diğer ülkelerdendir.

  İlimizde kalan ve ihtiyaç sahibi olan misafirlerimize yapılan en önemli yardımlar Birleşmiş Milletler Gıda Fonu tarafından finanse edilen “Sosyal Uyum Yardımı” ve Yabancılara Yönelik “Şartlı Eğitim Yardım”larıdır.

  Bu yardımlarda, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenmiş (Türk vatandaşlarına uygulanan muhtaçlık) şartlara uygun olmak kaydıyla Valiliğimizin kontrol ve koordinesinde yapılmaktadır. Bu kapsamda  Sosyal Yardımlaşma Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından verilen “Yardıma Muhtaçtır” kararı üzerine Kızılay tarafından verilen “Kızılay Kart” ile ve yine Kızılay tarafından doğrudan şahısların hesabına (Birleşmiş Milletler Gıda Fonu’ndan aktarılan ödeneklerden) yatırılmaktadır.

  Sosyal Uyum Yardımı aylık kişi başı 120 TL olup, Bolu İl genelinde halen 560 hanede, 3 bin 9 kişiye aynı şekilde Birleşmiş Milletler Gıda Fonu’ndan aktarılan ödenekten yardım yapılmaktadır.

  Ayrıca, ağır engelli (Tam bakıma muhtaç) bireyi bulunan ailelere de yine Birleşmiş Milletler Gıda Fonu’ndan finanse edilen ödenekten aylık 600 TL ek ödeme yapılmaktadır. İlimizde bu şekilde halen 33 şahıs / ailesi yardım almaktadır.

  Şartlı Eğitim Yardımı ise 35 TL ile 60 TL arasında öğrencinin okuduğu okula göre değişmektedir. Şartlı Eğitim Yardımı da Kızılay kartla ödenmektedir. Kararı Sosyal Yardımlaşma Vakfı Mütevelli Heyeti vermektedir. İhtiyaç sahibi kişilerin belirlenmesindeki kriterler Türk Vatandaşlarına uygulanan kriterlerdir.

  Sonuç olarak; İlimizde veya ülkemizde bulunan her yabancı, devletimizden yardım alıyor anlamına gelmemektedir. Devletimizin koyduğu kurallar çerçevesinde muhtaç olduğu tespit edilen yabancılara da yine devletimizin koyduğu prensipler çerçevesinde gerekli yardımlar yapılmaktadır. Ancak bu yardımların kaynakları farklı olmaktadır. Yardım uygulaması bu şartlar altında yine devam edecektir.

  Diğer yandan; 6735 sayılı Uluslararası İşgücü Kanunu gereğince ülkemizde yabancılar “Çalışma İzin Belgesi” olmadan çalışamamaktadır. Çalışma izni olmadan çalışan yabancılara da çalıştıran işverenlere de gerekli yasal müeyyideler uygulanmaktadır. Çalışma izin belgesi alabilmek  için gerekli şartlar mevzuatta belirtilmiştir. Bu belgeleri verecek olan makamlar da bellidir. Belgeyi alanlar iş bulduğu takdirde istediği yerde izin belgesi çerçevesinde çalışma hakkına  sahiptir. Yabancı işçi çalıştırma hakkı veya çalışma hakkı uluslararası hukuk çerçevesinde “mütekâbiliyet” esasına göre kullanılabilmektedir. Çalışma izin belgesi veren makamlar kanunlarımızın belirlediği şartları bilmek ve uygulamakla yükümlüdür.

  Toplumsal huzurun devamında  birlik ve beraberliğin önemini her Bolulu hemşehrimin çok iyi bildiği konusunda  hiç bir kuşku bulunmamaktadır. Ayrıca bahis konusu şahıslarla tarih boyunca zor şartlarda her zaman birbirine yardımcı olmuş, aynı coğrafyayı paylaşan milletlerin evlatları olduğumuz hususunuda göz önünde bulundurarak

  Saygıdeğer kamuoyumuza önemle takdîm olunur.”

  • Gazi19 Nisan 2019 . 10:53

   Bolu da yabancı istemiyoruz Tanju bey doğru yapıyor Bizim vatandaşımız aç ve işsiz iken suriye ırak afganlara yardım yapılmasın Herkes ülkesine gönderilsin
  • Ali veli17 Nisan 2019 . 10:57

   İhtiyar, kadınlar ve çocuklar harici derhal sınır dışı edilmeli. Benim 70 yaşındaki ninem soğukta aş için kaldırımlarda ürün satsın, kıpkızıl ıraklı, suriyeli genç cafelerde nargile tüttürsün. Dini imanı olan bunu kabul edemez.
  • Uful Ertürk15 Nisan 2019 . 10:24

   Ülkemde göçmen istemiyorum. Bolu'da göçmen istemiyorum. Suriye'de savaş olmadığına göre derhal ülkelerine gönderilsinler. Bunlara bizim paralarımızla bakanlara hakkım haram olsun.
  • Köroğlunun Torunu14 Nisan 2019 . 09:59

   Akp genel başkanı Suriyelilere 38 milyar dolar harcadık diyor. Bu para bütçeden çıkmadımı. Almanya aman bize sığınmacı gönderme sana 3 milyar euro ödeyeyim dedi bu parayı alabilmek için kaç takla attık da halen gelip gelmediği belli değil. Yardıma muhtaç her insanın başımızın üstünde yeri var ama bir caddeye çıkın bakın yardıma muhtaç sığınmacılarmı yoksa vatandaşlarmı.
  • Habib DOĞRU14 Nisan 2019 . 00:50

   Bolu'daki bu misafirlerin neredeyse yarısı Irak'lı, Suriyeli değil yani.. Ayrıca bu sayı sadece kayıtlı olanlar.! Neredeyse Bolu kent nufusunun % 10'u.. Yanii her 10 kişiden Biri mülteci.. Irak'ta savaş yok ki Mülteciisi olsun.. Suriye'de de savaşın bittiği, işid'in yenilgiye uğratıldığı açıklanalı aylar oldu.. Yoksa, bu mülteciilerin otomatik vatandaşlık alabilmesi için 5 yıllarını doldurmaları bekleniyor..??
  • numan13 Nisan 2019 . 22:18

   bolu beyinin torunları(köroğlunun torunları baş üstünde)... toplam da 50 kişiye ara sıra aş vermiş belediye buyurun daha ilk günden belediyeyi yöneten zihniyetin yansımaları...su yok su 20 saattir bolu taharet alamıyor... var şu heykele yapılan masrafı soruştur var laleye çiçeğe aktarılan milyonları soruştur 18 madde işini..belediyenin arsa olayını belediye imara bakkk..yanan evrakları sor..tabelada tc kolay iş..bolunun işi zor vesselam
  • Vatan Evladı13 Nisan 2019 . 21:57

   Biz Suriyeye sığınmış olsaydık onlar bize böyle davranırlarmıydı yoksa sınırda kurşun yağmurunamı tutarlardı İngilizlerle birlik olup dedelerimizi arkadan vuranlar kimlerdi
  • Hasan bir13 Nisan 2019 . 20:55

   Akp Suriyelileri türk kimliğini yok etmek için kullanıyor
  • Mahmut13 Nisan 2019 . 20:08

   Mülteciler kendilerine tahsis edilen kamplarda yaşarlar. Bu kadar laçkalık dünyanın hiçbir ülkesinde yoktur. Din kardeşliği falan geçin bunları , ben hiç bir cami de Suriyeli vs arapla karşılaşıyorum
  • İlhami13 Nisan 2019 . 18:27

   Gıda ürünlerinin fiyatları neden bu kadar arttı sorusunun cevabını ararken ekonominin şu kuralı gündeme gelir.Arz-Talep dengesi.Arz artarsa fiyat düşer,talep artarsa fiyat yükselir.Talep nedir, tüketici. E.... TC.vatandaşlarının yanında bir de 4 milyon Suriyeli tüketici olursa fiyatlar ne olur,tabii ki soğan yedi lira olur.Bu bir.Peki bu çok sevdiğimiz Suriyeli'leri Katar,Suudi Arabistan,İran,Bahreyn gibi komşu ve Müslüman ülkeler neden misafir etmiyorlar.Vay insa

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak