Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

Giderayak burayı da yıkmak istiyor!

Giderayak burayı da yıkmak istiyor!
  18 Mart 2019

  Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz giderayak yıkmadan gitmek istemiyor. Görev süresinin bitimine 12 gün kala İlimizin önemli tarihi yapılarından olan Katırcılar Hanı'nı da yıkmak istiyor.

  Giderayak burayı da yıkmak istiyor!Giderayak burayı da yıkmak istiyor!

         Giderayak burayı da yıkmak istiyor!        

         Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz giderayak yıkmadan gitmek istemiyor. Görev süresinin bitimine 12 gün kala İlimizin önemli tarihi yapılarından olan Katırcılar Hanı'nı da yıkmak istiyor.

         31 Mart seçimleri sürecinde hem Cumhur İttifakı adayı Fatih Metin hem de Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) adayı Tanju Özcan’ın projelerinde korunacağı ve yıkılmayacağı belirtilen Katırcılar Hanı'nın mevcut yönetim tarafından ısrarla yıkılmak istenmesi kamuoyunda büyük tepkilere neden oldu.

        İlimizin önemli kültür varlıklarından olan ve kamuoyu tarafından turizme kazandırılması istenen Katırcılar Hanı görev sürelerinin bitimine 12 gün kalan mevcut Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ve yönetimi tarafından ısrarla yıkılmak istenirken, Katırcılar Hanı'na bugün keşif yapıldı.

          KARŞI DAVA AÇILMIŞTI   

          Katırcılar Hanı'nın yıkılmaması için büyük mücadele veren Sebilci Bolu Kültür Derneği konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Dernek adına yapılan açıklamada; “Bolu ili, Merkez ilçe, Gölyüzü Mahallesi, Şehit Kani Caddesi, 22 pafta 155 ada 7-8 parselde bulunan, Ankara Kültür Varlıkları'nı Koruma Bölge Kurulu'nun 09.09.2009 tarih ve 4424 sayılı kararı ile tescilli   tarihi Katırcı Hanı, yol genişletmek amacı ile belediye tarafından  yıkılarak 7mt geriye  yeniden yapılmak istenmekteydi. Konuyla ilgili olarak belediye Valilik Cimer ve Koruma Kurulu’na resmi yazılarla başvuran Sebilci Bolu Kültür Derneği bir sonuca ulaşamamış ve Bolu’nun tescilli son hanının yıkımdan kurtarmak amacıyla 20/09/2018 tarihinde  Ankara 1 Numaralı Kültür Varlıklarını  Koruma Bölge Kurulu’na karşı dava açmıştı” ifadelerine yer verdi.

         KEŞİF YAPILDI

         Açıklamada Katırcılar Hanı'nda keşif yapıldığı belirtilerek; “Uyuşmazlığın çözümlenebilmesi için taşınmaz başında keşif ve bilirkişi incelemesi yaptırılmasını isteyen mahkeme kararına göre, bugün katırcılar hanında keşif yapılmıştır. Keşifte Hakim, beş kişiden oluşan bilirkişi heyeti, Sebilci Bolu Kültür Derneği yetkilisi, Bolu belediyesi imar müdürü, teknik elemanları ve Bolu Belediyesi avukatı, koruma kurulu müdürü, teknik elemanları ve Kültür Bakanlığı avukatı, Müze Müdürlüğü yetkilisi katılmıştır. Gerekli incelemelerden sonra heyet Ankara’ya dönmüştür. Bu noktada, bundan sonra Bolu’yu yönetmek için seçime giren bütün adaylar, Katırcılar Hanı’nı yıkmayacaklarını ve yerinde koruyacaklarını açıkladıkları halde belediyenin yakın zamanda davaya müdahil olması ve seçime 12 gün kala yapının yıkılması konusunda bu kadar ısrarcı davranması da düşündürücüdür” denildi.

         YOLU GENİŞLETMEK GEREKSİZDİR

         Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi; “Katırcılar Hanı’nın yıkılması talebinin gerekçesi olan mevcut yolun genişletilerek geliş gidiş haline getirilmesi hakında Bolu’da görüştüğümüz teknik kişiler; oldukça yoğun trafiği olan ve bazı kavşaklarda sıkışan Bolu'nun tek ringine yeni bir arter eklemek, bu noktada trafik ışığı koymak, trafik akışını aksatacak ringin mevcut yoğunluğunu arttıracak ve diğer bölgelerde sıkışmalara neden olacağını, bu nedenle yol genişlemesinin gereksiz olduğunu belirtmişlerdir."

         TURİZME KAZANDIRILMALI

          "Bununla beraber hiçbir gerekçe Bolu’nun kalan orijinal son han yapısının yıkılmasını gerektirmez. Katırcılar Hanı, Bolu’nun tarihi han mimarisinin ve Katırcı esnaf birliği ‘Mekkare‘ kültürünün son örneğidir. Türkiye’deki ve dünyadaki diğer örnekleri gibi konaklama fonksiyonunda restore edilerek. Bizden sonraki kuşaklara verilmek üzere bize emanet edilen bu yapının yıkmadan yerinde restore edilerek Bolu tarihi ve turizmine kazandırılması gerekmektedir."

         YENİ BAŞKAN VE YÖNETİMİ KARAR VERMELİDİR

         "12 Günlük yönetim süresi kalmış olan mevcut belediye yönetimi giderayak, ihtiyaçtan ziyade büyük bir inatlaşma içerisine girerek Katırcılar Hanı ile ilgili giriştiği bu eylemden bir an önce vazgeçmelidir. Büyük bir tarihi hataya düşmeden 12 gün sonra seçilecek olan yeni başkana ve yönetime Katırcılar Hanı ile ilgili verilecek nihayi karara bırakmalıdır.

           Zinhar bu yanlışı yapmamalıdır."

  • gerçek1 Nisan 2019 . 09:31

   ne işe yarayacak döküntü bina ?
  • Mustafa29 Mart 2019 . 04:58

   Kesin orda define vardır ondan yıkmak istiyolar başka ne olacak
  • sebenli20 Mart 2019 . 15:00

   Bunlar normal şeyler artık ülkece alıştık. Gücü eline alan istediği gibi at koşturuyor maşallah paşama. yık ağam yık... 2 gün öncede namı değer boluluların hilton olarak bildiği hisar erkek öğrenci yurdunu da tügva ya kıyak geçti.. Yakışır paşam biz zaten toplum olarak at gözlüğü taktık...
  • Alaeddin Keykubat18 Mart 2019 . 22:05

   Ak Parti bu adamı görevden almadığı her geçen süre resmen ayağına sıkıyor. Seçimleri kaybederlerse bu başkan kaybettirecek onlara göreceksiniz.
  • Taner EHİL18 Mart 2019 . 21:25

   Yıkmayalım, restore edip restoran yapalim..

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Cafe Koltukları Cafe Sandalyeleri Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak