Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

Tarihi değerlerimiz kuşatma altında

Tarihi değerlerimiz kuşatma altında
  9 Mart 2019

  “Bolu’nun tarihi zenginliklerine Alaaddin Yılmaz hep “taş bunlar” gözüyle baktı. Büyük Camii ve Taşhan’ı batı tarafından yeni Belediye binası ile kuşattı. Şimdi de güney tarafına 6 katlı kocaman bir bina dikmeye başladılar”

  Tarihi değerlerimiz kuşatma altında

          Tarihi değerlerimiz kuşatma altında         
          Tarihi tescilli iken 2015 yılında riskli binalar kapsamına alınarak kentsel dönüşüm planı çerçevesinde yıkılmasına karar verilen yaklaşık 150 yıllık tarihi bina, 11 Mart 2016 tarihinde yıkılmıştı. Yıkılıp yıkılmama konusunda uzun süre tartışmalar sonrasında Ankara Mimarlar Odası, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.
          Yıkılan tek katlı tarihi binayla ilgili Anıtlar Yüksek Kurulu’nun nasıl bir karar verdiği öğrenilemezken, Alaaddin Yılmaz’ın başkanlık görevinin bitmesine bir aydan az bir zaman kala, burada yapılması düşünülen 6 katlı binanın inşaatına hızlı bir şekilde başlandı. 
          Tarihi Yıldırım Bayezıd (Büyük Camii) ve Taşhan’ın yüksek katlı binaların gölgesinde kalacağını belirten vatandaşlar, “Bolu’nun tarihi zenginliklerine Alaaddin Yılmaz hep “taş bunlar” gözüyle baktı. Büyük Camii ve Taşhan’ı batı tarafından yeni Belediye binası ile kuşattı. Şimdi de güney tarafına 6 katlı kocaman bir bina dikmeye başladılar” dediler.    

          11 Mart 2016 tarihli haberimiz; 
         150 yıllık tarihi binaya kepçe darbesi

  Video1: 1:https://www.youtube.com/watch?v=p2YwnH0xWz8&feature=youtu.be
  Video 2: https://www.youtube.com/watch?v=5lp3iwolk3M&feature=youtu.be
  Video 3: https://www.youtube.com/watch?v=krx2yrjS5ec&feature=youtu.be

           Tarihi tescilli iken 2015 yılında riskli binalar kapsamına alınarak kentsel dönüşüm planı çerçevesinde yıkılmasına karar verilen yaklaşık 150 yıllık tarihi binaya bugün ilk kepçe darbesi vuruldu. Uzun bir süreden beri yıkılma konusu tartışmalara neden olmaya devam ederken ve Ankara Mimarlar Odası, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ise tarihi binanın altındaki dükkanlardan emlak bürosu olarak kullanılan iş yeri boşaltılır boşaltılmaz harekete geçti. Zabıta ve yıkım ekipleri kepçeyle birlikte boşaltılan dükkanda yıkıma başlarken, aynı binanın altında halen faaliyetine devam eden dükkan sahipleri ise güvenlik önlemi bile alınmadan yıkıma başlanmasına karşı tepki gösterdiler. Bazı esnaflar yıkım işleminin diğer dükkanlarda can ve mal güvenliğini tehdit ettiği gerekçesiyle Belediye ekiplerinden yıkımı durdurmalarını istediler. Belediye ekiplerine söz geçiremeyen esnaflar polisi arayarak yardım istemek zorunda kaldılar. Polis ekiplerinin olay yerine gelmesiyle birlikte Belediye ekipleri boşaltılan dükkanı kullanılamayacak hale getirdikten sonra yıkımı durdurdu. 

  • METİN 12 Mart 2019 . 08:34

   ben akpli de değilim ama fakat bunda bir yanlış göremiyorum olması gerekeni geçte olsa birileri yapiyor tarihe zarar felan verdiklerini görmedim
  • Bolulu11 Mart 2019 . 21:28

   İşten anlamayan ...... insanlar.orada büyük caminin silüeti bozuyor bozmuyor bakan yok.ben bu bozuk düzene oy vermem arkadaş.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak