Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

Köklerden sanat eseri yaratıyorlar

Köklerden sanat eseri yaratıyorlar
  6 Mart 2019

  Gün geliyor ağaç kesiliyor veya ölüyor. Gövdesi kereste veya odun oluyor. Köklerine ise hiç mi hiç değer veren yok. Biz bu kökleri bularak birer sanat eseri haline dönüştürüyoruz.

  Köklerden sanat eseri yaratıyorlarKöklerden sanat eseri yaratıyorlar

        Köklerden sanat eseri yaratıyorlar
        Bolu’nun en önemli fikir ve sanat adamlarından Yurdaer Kalaycı, otelcilik ve restoran işlerinden uzaklaşmış olsa da, yine çalışmadan, üretmeden duramıyor. 
        Yaşamı boyunca çalışmaktan ve üretmekten bir an bile vazgeçmediğini ve son nefesine kadar da çalışmaya ve üretmeye devam edeceğini belirten Yurdaer Kalaycı, “Aktif iş hayatını bırakmış olsam da resim ve heykel çalışmalarımı sürdürüyorum” diyor. 
        30 yıldır birlikte çalıştıkları kaşık ustası Ali Karagüllü’yü tam bir heykeltıraş olarak yetiştirdiğini söyleyen Yurdaer Kalaycı, ağaçların köklerinden inanılmaz güzel sanat eserleri yarattıklarını ifade ediyor. 
        Karagüllü ile birlikte ağaç köklerine yeniden hayat verdiklerini belirten Yurdaer Kalaycı sanat eserlerinin nasıl ortaya çıktığını şöyle anlatıyor;
          “Allah küçücük bir tohumdan koskoca bir ağaç yaratıyor. Ağacın kökleri suyu bulmak için kıvrıla kıvrıla toprağın derinliklerine ilerliyor. Gün geliyor ağaç kesiliyor veya ölüyor. Gövdesi kereste veya odun oluyor. Köklerine ise hiç mi hiç değer veren yok. Biz bu kökleri bularak birer sanat eseri haline dönüştürüyoruz. Böylelikle ağaç kökleri yeni bir kimliğe bürünerek, yeni bir hayat bulmuş oluyor. 30 yıl önce kaşık ustası olarak tanıdığım Ali Karagüllü ustamız da tam bir heykeltıraş oldu. Köklerin üzerinde ben kalemle ne yapılacağını çiziyorum. Karagülle’da bıçağının ucuyla oyarak ağaç köklerinin üzerinde küçük heykeller ortaya çıkarıyor.”  
   

  • ibrahim yaman8 Mart 2019 . 23:16

   Yaratmak Allah'a mahsustur.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Düzce Evden Eve Nakliyat Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak