Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

Niye kapattınız, söyleyiniz…? 

Niye kapattınız, söyleyiniz…? 
  22 Şubat 2019

  Geçti Bor'un pazarı-sür eşeğini Niğde'ye... Bitti artık!

        Niye kapattınız, söyleyiniz…? 
        Bugünkü Türkiye’mizde acil gıda ihtiyaçlarımızı dahi yurt dışından dövizle satın alıyorsak, bunun bir nedeni yok mudur.? Elbette ki vardır... Ve siz sayın okuyucularımdan özür dileyerek, Türk çiftçisinin, üretim yapan köylü kardeşlerimiz ve genel olarak milletim, maalesef sessiz kalmış, hiç oralı dahi olmamıştır.
         Atatürk Cumhuriyeti’nin kurmuş olduğu Bakanlıkları, Genel Müdürlükleri, özellikle ÜRETİME DÖNÜK bütün yatırımları, fabrikaları kapatırsanız, olacağı budur, leblebiyi dahi Kanada'dan getirilen nohutla yaparsınız.
         Tüp bebek ismi dahi memleketimizde yokken, Veteriner Teşkilatı TÜP BUZAĞI-TÜP KUZUSU'nu 1950’lerden beri yurdun dörtbir tarafında uyguluyor ve yerli sığır ve koyun ırklarımız kültür ırklarına dönüştürülüyordu. 
         Bugünkü Montafon-Holştain ve koyunculuktaki merinos ırklarımız Veteriner Teşkilatının yaptığı SUN'İ TOHUMLAMA çalışmaları ile olmuştur. Bolu İlimizde 1985’lere kadar toplam 12 vasıta ile günde 450 köye gidilerek parasız Veteriner hizmetleri ve tohumlama yapılırdı...  Ne oldu bugün...? Hiçbir eser yok bu faaliyetlerden. 
         Serbest çalışan Veteriner Hekimlere bırakılarak, paralı tohumlama hizmetleri güya yapılıyor... Üretici, yetiştirici bu masrafların altından-işte gördük-kalkamıyor ve üretmiyor ve toplum ET bulamıyor, bulsa da pahalı olduğu için alamıyor. Millet kırmızı ete hasret... Protein beslenmesi olmazsa-çocuklar-gençler ve toplum her konuda geri kalır... İllaki KIRMIZI ET ve yanında süt, yumurta ŞART.
         Onun için soruyorum; Niçin kapattınız Veteriner-Ziraat İşleri Genel Müdürlüklerini ve bağlı olarak vilayetlerdeki İl Müdürlüklerini... Niçin kapattınız bu üreticinin yanında olan devlet dairelerini... Cevap verin... Ve işte netice… KÖYLÜ BİTTİ- ÜRETİCİ KAYBOLDU... Ve üstüne üstlük KÖYLER MAHALLE OLDU. YAZIK OLDU.
         Geçti Bor'un pazarı-sür eşeğini Niğde'ye... Bitti artık!
         Tarlalar-çayırlar-bağ bahçeler AVM oldu. Gökdelen oldu. Yarın, AÇLIK kapıda olduğunda acaba o betonlar, o AVM'ler bu toplumu açlıktan kurtarabilecek mi...? BAŞ TACIMIZ KÖYLÜ, Üretici tarihe karıştı. Gözümüz aydın...(!)
                                                           Dumlu DEMİRCİOĞLU
   

  • Hamza Malkoç27 Şubat 2019 . 18:58

   Bolu ovası,imara açılıp yok ediliyor.Güney çevre yolu projesiyle tamamen yok edilecek.Gölcuk' e otel projesine şiddetle karşı çıkanlar,günlerce protesto edenler,Bolunun geleceğinin yok edilmesine ses çıkarmıyor,Gölcük tabiattır....Bolu ovası tabiat deyil mi?
  • memett25 Şubat 2019 . 15:34

   köylüye hemde kendi doğduğu KÖYÜNDE 3 büyükbaş hayvandan fazlasını kanunen beslemesi yasak 3 ten fazlaysa ahır yaptıracaksın hemde köy dışına ruhsat alacaksın .bunun mantıklı açıklaması nedir ? köylerden tavuklarıda toplayın gebertin neme lazım KUŞ GRİBİ falan oluruz dimi yani gelsinler şehirde market bolluğu var oralardan gdo.lu hormonlu tavuk yiyin yumurta yiyin dimi yani .bumu teşfik yav köyde beslemeyin gelin şehre orda besleyin !
  • Gocabolulu22 Şubat 2019 . 21:51

   Şaşırıyormuyuz, hayır? Her kalitede ürün üretebilirken kaliteli insan üretemiyoruz... Var olanları da yok ediyoruz...

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Düzce Evden Eve Nakliyat Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak