“Eleştiri belki güzel bir şey değildir, ama gereklidir. Ağrıyla aynı işi görür. Çünkü ağrı da vücutta bir arıza olduğunu haber verir.” Winston Churchill

AKP'den Türkçe kararı

AKP'den Türkçe kararı
  24 Aralık 2018

  Çalışma ile, yabancı olan işletme isimlerinin Türkçe isimlerle değiştirilmesi ve yabancı dillerdeki tabelaların Türkçeleştirilmesi sağlanacak.

  AKP’de ilçe belediye başkan adaylarının yüzde 90’ı belirlenirken, Cumhurbaşkanlığı Kültür-Sanat Politikaları Kurulu, seçilecek başkanların önüne bir ‘Türkçe’ dosyası koymaya hazırlanıyor.

  AKP’de ilçe belediye başkan adaylarının yüzde 90’ı belirlenirken, Cumhurbaşkanlığı Kültür-Sanat Politikaları Kurulu, seçilecek başkanların önüne bir ‘Türkçe’ dosyası koymaya hazırlanıyor. Çalışma ile, yabancı dillerdeki tabelaların Türkçeleştirilmesi sağlanacak. Konu, AKP’li belediyelerin seçim vaatlerinde de yer alacak.

  Cumhurbaşkanlığı’na bağlı politika kurulları da ikinci yüz günlük programda aktif rol alacak. Kültür Sanat Politikaları Kurulu, Türkçe’nin etkin kullanımı ve tabela kirliliğine karşı öneriler geliştirecek.

  TEŞVİK VERİLECEK

  Yeni Şafak’tan Fazlı Şahan’ın haberine göre; kurulun bu süreçte esnaf odaları dahil sivil toplum kuruluşlarının da görüşlerini alacak. Daha sonra konuyla ilgili politikalarını belirleyip öneri sunacak. Bu kampanya doğrultusunda yabancı olan işletme isimlerinin Türkçe isimlerle değiştirilmesi konusunda teşvik verilmesi de gündemde.

  TABELALAR YENİDEN

  Uzun soluklu olarak yürütülecek olan kampanya kapsamında yerel yönetimlere de önemli görev düşecek. Yerel yönetimlerin seçim sonrasında öncelikli işlerinin başında, Türkçenin etkin kullanılmasını teşvik ve görüntü kirliğine neden olan tabelaların kaldırılmasına yönelik çalışmalar yürütülecek.

  • nihat varlı2 Şubat 2019 . 22:18

   saray bekçisi ne yapar.. bahçesiz hııııııı der

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak