Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

Ali Dede yeni evinde kedileriyle mutlu

Ali Dede yeni evinde kedileriyle mutlu
  27 Kasım 2018

  Evinde çıkan yangından kurtulan 83 yaşındaki Ali Meşe, kucağında kedisiyle çeklden fotoğrafıyla hafızalara kazınmıştı.

  Mudurnu'da Ocak ayında sobayı tutuşturmak isterken çıkan yangında kurtulduktan sonra kedisini kucağında taşırken çekilen fotoğrafıyla hafızalara kazınan 83 yaşındaki Ali Meşe, Mudurnu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve yardımseverlerin katkılarıyla inşa edilen evde 3 kedisiyle yaşamını sürdürüyor.

  Ali Meşe, eşi ve engelli oğluyla ilçeye bağlı Ordular köyünde yaşadığı ahşap evin 17 Ocak'taki yangında kullanılamaz hale gelmesi sonucu Mudurnu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı öncülüğünde yardımseverlerin katkılarıyla kısa sürede inşa edilen eve taşındı.

  Ali Meşe, köyde yaşamayı çok sevdiğini ancak havalar soğuk olduğunda kent merkezindeki oğlunun yanına gitmek zorunda kaldığını söyledi. Köy özlemine dayanamayarak sık sık evine geldiğini anlatan Meşe, köyde kaldığı zamanlarda kedileriyle ilgilendiğini anlattı.

  Bolu'nun Mudurnu ilçesine bağlı Ordular köyünde yaşayan Ali Meşe, 17 Ocak'ta evindeki sobayı benzinle tutuşturmak istemiş, alevlerin birden parlaması üzerine çıkan yangın itfaiye ekiplerince söndürülmüştü.

  Meşe, ahşap evin kullanılamaz hale geldiği yangında kedisinin kurtulmasıyla teselli bulmuştu. Meşe'nin söndürme çalışmalarını kucağına aldığı kedisine sarılarak gözyaşı dökerek izlemesi, görenleri derinden etkilemişti.

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla evi yanan Ali Meşe'nin ihtiyaçlarının karşılanacağını duyurmuş, dönemin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Meşe'ye gerekli desteğin sağlanması için talimat vermiş, Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık da sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, yaşlı adamın ihtiyaçlarının karşılandığını, kedi için de mama, şampuan, taşıma çantası ve puset desteği verildiğini kaydetmişti.

  Eski Bolu Valisi Aydın Baruş ise Meşe'yi hastaneye götürerek tedavi edilmesini sağlamış, itfaiye ekiplerince kurtarılan kedi hastanede yaşlı adama teslim edilmişti.

  Meşe, bir süre önce Mudurnu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı öncülüğünde ve yardımseverlerin katkılarıyla inşa edilen, içi Valilik desteğiyle Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından döşenen eve taşınmıştı.

  Yerel ve ulusla çapta yardım kampanyaları başlatılan Meşe'nin yaşadığı süreç, Türkiye ve dünya basınında da yer bulmuştu.

  Fotoğraf AA muhabirine ödül getirdi

  Ali Meşe'nin alevlerin arasından kurtarılan kedisini kucağına alarak sevmesini fotoğraflayıp görüntüleyen Anadolu Ajansı Mudurnu muhabiri İlhami Çetin, 23. Zoom Uluslararası Haber Görüntüleri Yarışması'nda "Kızılay İyilik Ödülü"ne değer görülmüştü. Çetin, ödülünü 21 Kasım'da Ankara düzenlenen törende Türk Kızılay Genel Müdürü İbrahim Altan'ın elinden almıştı.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak