Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

Mahkeme Burj Al Babas projesini yapan şirket için iflas kararı verdi

Mahkeme Burj Al Babas projesini yapan şirket için iflas kararı verdi
  20 Kasım 2018

  Bolu'da hayata geçirilen ve son dönemde sosyal medyada tartışma konusu olan Burj Al Babas adlı projeyi hayata geçiren şirket için mahkeme iflas kararı verdi. 

  732 villa, AVM, otel ve iki kongre merkezinin yer aldığı projede, yabancı yatırımcılara 350 mülk satıldı. Ancak seçimden sonra Dubai, Bahreyn, Kuveyt gibi ülkelerden alıcılar taksit ödemelerini yapmamaya başlayınca, şirket iflas etti.

  Ekonomideki sarsıntının en fazla etkilediği sektörlerden biri olan gayrimenkulde bir kötü haber de Bolu'dan geldi. Mudurnu'da 750 bin metrekare arazi üzerinde 200 milyon dolar yatırımla hayata geçirilen Burj Al Babas adlı projenin sahibi şirket için mahkeme iflas kararı verdi. Geçen haziran ayında İstanbul 3. Asliye Ticaret Mahkemesi'ne başvurarak konkordato talebinde bulunan Sarot Group bünyesindeki Burj Al Babas Termal Turizm Pazarlama İnşaat Taahhüt Limited Şirketi'ne 3 ay süre verilmişti. 9 Kasım 2018 günü yapılan duruşmada komiser heyetinin gönderdiği raporu dikkate alan mahkeme heyeti, konkordatonun başarıya ulaşma şansı olmadığını belirterek iflas kararı verdi.

  40 milyon lira borç

  Sarot Group Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Yerdelen, konuyla ilgili Sözcü'ye yaptığı değerlendirmede, iflas kararını temyize götüreceklerini söyledi. Şirketin taşeron firmalara 40 milyon lira civarında borcu olduğunu kaydeden Yerdelen, "732 villa, AVM, otel ve iki kongre merkezinin yer aldığı projede yabancı yatırımcılara 350 mülk sattık. Ancak seçimden sonra Dubai, Bahreyn, Kuveyt gibi ülkelerden alıcılar taksit ödemelerini yapmamaya başladı. Art niyetli olsak kaçar giderdik. İflas kararını kaldırıp, yapımı başlayan 587 villanın inşaatını tamamlayacağız" diye konuştu. Son dönemde sosyal medyada projenin mimarisinin ve yoğunluğunun tartışma konusu olduğunun hatırlatılması üzerine Yerdelen şunları söyledi:

  "Kamu yararı var"

  "2011-2014 yılları arasında araziyi topladık. Ardından İçişleri Bakanlığı'na projemizi sunduk ve ‘Kamu yararı vardır' belgesi aldık. Valilik toprak incelemesini, belediye imar planını yaptı. Daha sonra yabancıların taleplerini dikkate alarak projenin mimarisini geliştirdik. Tasarım yapılırken Galata ve Kız Kulesi'nden de esinlenildi. Bilgisayar başından atıp tutmakla olmaz, gelsinler Burj Al Babas'ı yerinde incelesinler."

  Projenin internet sitesinde yer alan bilgilerine göre dövizle satışı yapılan villaların fiyatı 370 bin dolar ile 530 bin dolar arasında değişiyor. Devre mülk olarak da kullanılabilen yapıların içinde termal havuz ve sauna bulunuyor.

  "Projede her şey yasalara uygun"

  Burj Al Babas projesinin yükseldiği arazinin imarlı olduğunu kaydeden Mudurnu  Belediye Başkanı CHP'li Mehmet İnegöl, "Sosyal medyada dolaşan fotoğraflar yan taraftan ve yukarıdan çekildiği için yoğunluk görünüyor. İmar Kanunu'na aykırı hiçbir işlem yok projede" dedi. Vatandaşların şikayetleri üzerine Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün soruşturma başlattığını ve projenin yasalara uygun bulunduğunu belirten İnegöl, arazide hiç ağaç kesilmediğini söyledi. Arap ülkelerinde pazarlanan projenin "gelişmiş bir köy" olarak görülmesi gerektiğini savunan İnegöl, "İlçemizin nüfusu 25 binden 5 bine düştü. Mudurnu'da yeni yatırımlara ihtiyaç var. Su boşa akıyor ve biz de termal turizmine yönelik yatırımları destekliyoruz" diye konuştu. Projenin mimarisine başta karşı çıktığını ama yabancılara yönelik bir proje olduğu için belediye meclisinde kabul gördüğünü söyleyen İnegöl, projede bugüne kadar 732 adet yapının inşaatı için ruhsat verildiğini ifade etti.

  Kaynak: Sözcü
   

  • Celalettin3 Aralık 2018 . 22:41

   İki gün önce arkadaşlarla oradan geçtik. İlk defa görenler bu ucubelere çok güldüler. İki büçük milyon lirayı oraya verecek olanın aklından zoru olmalı. Sarot patronları yolunacak kaz arıyorlar.
  • Metin ÇELİK 22 Kasım 2018 . 14:51

   Bir Mudurnu ilçemiz için Bu Yatırım Amacına uygun mu Yoksa özellikle petrol zengini ülkelerde Yaşayan insanların cebindeki paraya mı göz dikilmekte Ya da gerçekten Kamu yararı mı var Ya da Mudurnu ilçemizin gelişimine katkı mı sağlayacak bilemem ancak örneğin KATAR Kendi vatandaşına her ay 30 000 usd vatandaşlık parası veriyor. Bu villaların kurulduğu Topraklar pahallı değil İnşaat giderleri ortada ama bu kadar para karşılığı satılması düşündürücü TL
  • polat dinçsoy21 Kasım 2018 . 11:13

   Bolu kırsalına ilk kez böylesine büyük bir turizm yatırımı yapıldı.Halk dilinde ' arap vilları' deniyor.Şu anda hangi şirket iyi durumdaki Burj el babas sıkıntı yaşamasın.Duruma sevinenler Bolu kırsalına bir çivi dahi çakmayanların peşinden gitmeye devam etsinler.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak