2021'de olursa bir şikayet, ölümden olsun…

Ramazan imsakiyesinde faiz hesabı !

Ramazan imsakiyesinde faiz hesabı !
  25 Mayıs 2017

        Ramazan imsakiyesinde faiz hesabı !      

         Bolu Esnaf Kefalet Kooperatifi’nin Ramazan Ayı için hazırlatarak dağıttığı imsakiyenin üzerinde esnafa verilen kredinin faiz hesaplarının yer alması, tam bir tezat oluşturdu. Dinimize göre faizin haram olduğu bilinirken, Ramazan Ayı’nda ve üstelik Ramazan imsakiyesinde faiz hesaplarının yer alması vatandaşların haklı eleştirilerine yol açtı.        

          Kutsal Kitabımız Kuran-ı Kerim’de faizle ilgili ayetlerden bazıları şöyle;              

          Ey iman edenler! Kat kat arttırılmış olarak faiz yemeyin. Allah'tan sakının ki kurtuluşa eresiniz. (Âl-i İmran 3/130)    

         Men edildikleri halde faizi almalarından ve haksız (yollar) ile insanların mallarını yemelerinden dolayı içlerinden inkâra sapanlara acı bir azap hazırladık. (Nisa 4/161).      

         Faiz yiyenler ancak şeytan çarpmış olanın kalkışı gibi kalkarlar. Bu onların: “Alım satım da ancak faiz gibidir." demelerinden dolayıdır. Oysa Allah alış verişi helal, faizi haram kılmıştır. Kime Rabbinden bir öğüt gelir de faize bir son verirse, artık geçmişi kendisine, işi de Allah'a aittir. Kim faize geri dönerse artık onlar ateşin halkıdır, orada sürekli kalacaklardır. Allah, faizi yok eder de, sadakaları artırır. Allah, günahkâr kafirlerin hiç birini sevmez. (Bakara 2/275-276).    

          Ey iman edenler, Allah'tan sakının ve eğer inanmışsanız faizden arta kalanı bırakın. Şayet böyle yapmazsanız, Allah'a ve Resulü’ne karşı savaş açtığınızı bilin. Eğer tövbe ederseniz artık sermayeleriniz sizindir. Böylece ne zulmetmiş olursunuz, ne zulme uğratılmış olursunuz. (Bakara 2/278-279).

  • BOLU LU1 Haziran 2017 . 16:16

   NE VAR MİLLETİ BİLGİLENDİRİYOR NE VAR 1,50 LERDEN DEĞİL 0,5 DEN BAHSEDİYOR VARLIĞINI SİZE BİLDİRİYOR NE VAR BUNDA... İMSAKİYE EZAN SAATLERİNİ BELİRTEN BİR REKLAM ARACI DEĞİL Mİ ZATEN... ? YUH TÜH NE VAR BUNDA... KESİN BU HABERİ YAPAN VATANDAŞTA BİR HUSUMETİ VARDIR BURDAN VURMAYI TERCİH ETMİŞTİR.. TEKRAR SÖYLÜYORUM İMSAKİYE REKLAM AMAÇLI BASILAN BİR REKLAM ARACI DIŞINDA HİÇ BİRŞEY DEĞİLDİR... TEBRİK EDERİM ÇOK GÜZEL OLMUŞ..
  • Murat 1 Haziran 2017 . 16:12

   Bence böyle değerlendirme yanlış veya hatalı. Bi kere O imsakiye Kurum için hazırlanmış, üyelere bilgi veriyor ve nasıl çalışılıyorsa doğrusunu yazmış(Ramazan haricide olsaydı aynı yazılacaktı) Aslında Bu Sistemi böyle oluşturanlar vebalin sahibi, birde bu noktadan değerlendirelim.
  • çetin uğur30 Mayıs 2017 . 20:53

   Herkesin işi gücü faiz yemek.Buraya kadar bu imsakiyeye kadar geldiyse bunu yapanlar utanmalı....

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak