2021'de olursa bir şikayet, ölümden olsun…

KATI ATIKLARIN GERİ DÖNÜŞÜMÜ HAKKINDA

KATI ATIKLARIN GERİ DÖNÜŞÜMÜ HAKKINDA
  18 Ocak 2017
  KATI ATIKLARIN GERİ DÖNÜŞÜMÜ HAKKINDAKATI ATIKLARIN GERİ DÖNÜŞÜMÜ HAKKINDAKATI ATIKLARIN GERİ DÖNÜŞÜMÜ HAKKINDAKATI ATIKLARIN GERİ DÖNÜŞÜMÜ HAKKINDAKATI ATIKLARIN GERİ DÖNÜŞÜMÜ HAKKINDA

  Son zamanlarda oldukça yaygınlaşmaya başlayan geri dönüşüm Bolu da da bir dönem yapılmaya çalışıldı. Ama belediye bu konuda gereken önemi malesef vermiyor. Dağıtılan mavi çöp bidonları kullanıcılar tarafından yeşil bidonlara atılması gereken normal organik ev çöpleri ile dolduruluyor. Belediye ile toplayıcı firma arasında sürekli bir eksiklik var. Firma atıkları toplama da, deneyim de ve fiziksel alt yapıda çok yetersiz. Aynı şekilde belediye de halkın atıkları ayrıştırması gerektiği konusunda çok yetersiz ve umursamaz. BELEDİYENİN BU KONUYU ÇOK DAHA CİDDİ ELE ALMASI VE YAPILANDIRMASI GEREKİR.

         Şu an dünyanın bir çok ülkesinde bu konular çokdan aşılmış durumda. YETKİLİLERİ GÖREVE DAVET EDİP DAHA DÜZENLİ VE DAHA ETKİLİ BİR GERİ DÖNÜŞÜM SİSTEMİ KURMALARINI TALEP ETMELİYİZ.

          Geri dönüşüm artık kullanılmayan malzemelerin ve çöplerin çeşitli yöntemlerle hammadde olarak tekrar kullanılabilir hale getirilmesidir. İnsan nüfusuyla birlikte giderek artan tüketimin doğal dengeyi bozmaması ve doğaya verilen zararı en aza indirmek için geri dönüşüm gereklidir. Çünkü maddelerin tekrar kullanılması enerji tasarrufu sağlar. Kullanılmış kâğıtların toplanıp tekrar kâğıda dönüştürülmesi de hava ve su kirliliğini büyük ölçüde azaltır. Ayrıca kâğıdın hammaddesi olan ağaçların daha az kesilmesi anlamına gelir. Mesela bin ton atık kâğıdın dönüştürülmesi sekiz ağacın kesilmesini engeller.

  • n. ayvaz9 Şubat 2017 . 18:19

   sen bu konuda bir alt yapı çalışması yapmamışsan,bu konuda her zaman sorun yaşanacağı aşikardır,anasınıfına başlayan çocuğa ne öğretiyorsun,yallnızca ağlamasın diye susmasını öğretirsen,bir değil bir kaç üniversite bitirse nafile, sokaktaki insana hiç birşey anlatamazsın.
  • Bolu1423 Ocak 2017 . 14:25

   Malesef belediye ve toplayıcı firma arasında büyük bir problem var. İki tarafta kendi yükümlülüklerini yerine getirmiyor. Belediyenin şehrin yapısını görmezden gelip bilboard lara reklam yapmasını anlamakta sıkıntı çekiyorum. Şehrin bütün yolları delik deşik hani altyapı bitmişti. Daha çöpü toplamaktan aciziz. İnsanlar Avrupa da Amerika da ne şehirler inşa ediyor ve yönetiyor. Bize sıra ne zaman gelecek acaba. Belediye nin temizlik işleri dairesi malesef çok zayıf lütfen bu konuda yapıcı adımlar atınız.
  • Cakir22 Ocak 2017 . 22:49

   En küçük Geri dönüşüm ambalajını dahil evimdeki Geri dönüşüm poşetine biriktirip daha sonra Mavi bidona atıyorum ama maalesef ki aynı hassasiyeti Bolu Belediyesi ve sorumlu ekipler göstermiyor. Devletimiz için, çevremiz için yaptığımız bu davranışımız suistimal ediliyor. Bu işin bir an evvel düzeltilmesi gerekiyor.
  • karışık20 Ocak 2017 . 15:40

   Dün akşam çöp konteynerlerini almaya gelen araç, hem evsel atık hem de geri dönüşümleri aynı araçla aldı. Acaba biz boşuna mı ayrıştırıyoruz. Bu araçlar konteynerlerin içindeki çöpleri araç içnde ayrı bölmelere mi koyuyorlar, bilen var mı?
  • dursun ali18 Ocak 2017 . 22:55

   2 sene önce kaç kere belediyeyi aradım. Geri dönüşüm alınmıyor neden diye. Arıyorum alan yok. Geri dönüşüm için araya araya bir gün geri dönüşümde müdür bey geldi hemen aldırıyorum dedi. Sonuç mu o günde geri dönüşüm gelmedi.1,5 senedir aramıyorum artık. Mavi bidonuda yeşil bidonın yanından içeriye aldım. Nasıl olsa almıyorlar. Yeşil bidona atıyorum artık. Ben o kadar mücadele verdim alınmadı. Belediye önce bilinçlenmeli. Halk bilinçlendi zaten

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak