Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

MENGEN'DE MADENCİLER İÇİN SESSİZ YÜRÜYÜŞ

MENGEN'DE MADENCİLER İÇİN SESSİZ YÜRÜYÜŞ
  20 Mayıs 2014
  MENGEN'DE MADENCİLER İÇİN SESSİZ YÜRÜYÜŞMENGEN'DE MADENCİLER İÇİN SESSİZ YÜRÜYÜŞMENGEN'DE MADENCİLER İÇİN SESSİZ YÜRÜYÜŞMENGEN'DE MADENCİLER İÇİN SESSİZ YÜRÜYÜŞMENGEN'DE MADENCİLER İÇİN SESSİZ YÜRÜYÜŞ

        Mengen'de Esnaf odasının organizesi ile Soma'da yaşamını yitiren madenciler için sessiz yürüyüş gerçekleştirildi.Yürüyüş dörtyol mevkiinden Atatürk Orta okulu önüne kadar devam etti. Katılımcılar ellerinde bayrak, Atatürk posteri ve pankartlarla sessiz ve yavaş yavaş yaptıkları yürüyüşle madencilerin sorunlarına dikkat çektiler. Yürüyüş sonunda yapılan tören saygı duruşu istiklal marşı ile başladı. Sırası ile Elif İNAL, Eda NUR gençlik adına birer konuşma yaptılar. Daha sonra Esnaf Odası Başkanı Burhan ERÖZ ve Belediye Başkanı Turhan BULUT konuşma yaptılar. Katılımcıların ve Mengen imamlarından Vedat EFE'nin duası ile tören tamamlandı.

         Esnaf Odası Başkanı Burhan ERÖZ: Manisa'nın Soma ilçesi Eynez mevkiindeki kömür madeninde 1992 tarihinde Zonguldak Kozlu'daki grizu faciasında kaybettiğimiz 263 madenci şehidimizden daha büyüğünü 13 mayıs da 301 işçi kardeşimizin şehit olduğu soma'da yaşıyoruz. Üzüntümüz büyük üzüntümüz tarifsiz Soma'ya düşen ateş yalnız şehitlerimizin ailelerini değil 76 milyonu yakmıştır. Gündüzümüzü kömür karasına çevirdi. Ne söylesek ne konuşsak acımızı teselli etmeğe yetmeyecektir. Artık aramızda olmayan yaşamlarında belki üzerleri çizmeleri kömür karası olsa da ama yürekleri tertemizdi. Şuan kara toprağın kara bağrında olsalar da burada bizler olsun 76 milyon insanımız onları kalplerinde yaşatacaktır. Her türlü emanetleri emanetimizdir. Sizler rahat uyuyun ruhunuz şad olsun aziz şehitlerimiz hepinizi pak tertemiz alınlarınızdan öpüyor, karşınızda 76 milyon olarak saygıyla eğiliyoruz dedi.

         Belediye Başkanı Turhan BULUT: Büyük yürüyüşte Madencilerimiz Mengen'i o ulvi ev sahipliğini asla unutmadılar.o tarihte 100 binin üzerinde madenciye sokakta yalnız bırakmadılar.Evlerini yuvalarını açtılar.Madencilerimizle Mengen'liler onlarla aynı tastan çorbayı içtiler. Madencilere evinde döşeye serdiği minderin üzerinde rahat uyutmaya çalıştılar. Mengen görevini yaptı.Mengen madencisine sahip çıktı. Ama sistemin sosyolojideki adı vahşi kapitalizm.Elimizden 301 madencimizi aldı.sabah yavrusunu öpen işine giden, akşam evine dönemeyen bir babanın dramını psikoljisini benim Cumhuriyet okulundaki öğrencim hissetti birileri duyuyormu bu ızdırabı. 301 madencinin ölümü kader değil 301 madencinin ölümü büyük bir ihmal daha fazla kar ve para kazanma hırsı ile madencinin beyne takacağı 600 liralık cihazı esirgeyen bir anlayışın bu ülkede adı ne sanayici ne yatırımcı olur onlar gözü dönmüş vahşi kapitalizmin uşakları olurlar. Yaşamımın bir kısmı Zonguldak'ta madencilerin arasında geçti. Zaman zaman maden kazalarına şahit olurduk. Madenlerimiz özel sektöre geçti ve büyük ihmaller başladı. Kaçak maden ocakları ve kayıtsız ekonomide işlevini yürütenler ellerini kollarını sallaya sallaya gezerler. Mengen maden ocağından emekli olan Mehmet in 2 evladı üniversitede okuyor yetmiyor emekli parası. O onurlu yaşamayı madencilkikten bildiği için o alınteri olmadan sofrasına rızık getirmediği için tekrar çalışıyor asgari ücret alıyor. Kilimli'de kaçak maden ocağında çalışmaya başlıyor ve 2 gün önce ocakta yaşamını yitirdi. Kazalarda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet,yaralılara şifalar diliyorum dedi. Öğrencilerin Soma'ya gitme isteklerine ise olumlu cevap verdi ve hep birlikte en yakın zamanda gitme sözü verdi.

  Hüseyin VARLIK

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Cafe Masa Sandalye Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak