Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

Göynüklü arıcılar Bal Ormanı kurmak için bir araya geldi

Göynüklü arıcılar Bal Ormanı kurmak için bir araya geldi
  30 Ocak 2013
  Göynüklü arıcılar Bal Ormanı kurmak için bir araya geldi

         Bolu İli Arı Yetiştiricileri Birliği ve Orman Bölge Müdürlüğü'nün ortaklaşa yürüttüğü Bal Ormanları Projesi Kapsamında Bolu İli Arı Yetiştiricileri Birliği'nin Göynük'lü arıcılarla yaptığı toplantı büyük ilgi gördü . Toplantıda ilk olarak söz alan Birlik Başkanı İsmail Ünalan arıcılar olarak az üretiyoruz bunun asıl nedenlerinden en önemlisi eski usullere göre arıcılık yapılması bitki örtüsünün bal veriminde büyük rol oynamasının olduğunu belirten Ünalan arıcılık bakımından dünyada sayılı ülkeler arasındayken bal verimi konusunda onlardan çok çok gerideyiz. Biz bu istatistikleri tersine çevirmek için kırsal kesimde olan vatandaşlarımızın gelir bakımından daha iyi konuma gelebilmesi için yıllardır çeşitli projelerle kurslarla halkımızın hizmetindeyiz diye belirtti.

         Göynük'ün kendileri için özel bir bölge olduğunu belirten Ünalan Göynük için ayrı bal markası aldıklarını ve isteyen arıcımızın ballarına BOLBİR-BAL GÖYNÜK etiketi yapıştırılması suretiyle satışa sunulabileceğini belirtti. İleriki dönemde Göynük'lü arıcılar için eğitim sözü veren İsmail ÜNALAN ben 3 gün süreyle gelip sizlere bizzat kurs vermek istiyorum şeklinde sözlerine devam etti. Bal ormanları projesinden de bahseden Ünalan projenin çıkış noktasının 2012 yılında Bolu İli Arı Yetiştiricileri Birliğinin hazırladığı Avrupa Birliği Projesi kapsamında gittikleri Macaristan'da gördükleri manzaranın olduğunu belirtti. Macaristan arıcılık bakımından belki bizden geride olabilir fakat bal verimi olarak bizden çok çok öndeler çünkü bizde ki çam ormanları yerine onların akasya ormanları mevcut bu bağlamda verim oldukça yüksek diyerek bizler üzerimize düşeni yerine getirmek zorundayız ve bunun için buradayız dedi.

        Toplantıda daha sonra söz alan Orman Bölge Müdürü Sırrı Köstereli ise ormanların artık arıcılara açık olduğunu ve her zaman arıcıların yanında olduklarını ve destekleyeceklerini belirtti Bal Ormanlarının yapılacağı yerlere arıcıların ulaşabilmeleri için yollar yapılacağını arıların su ihtiyacı içinse göletler oluşturulacağın müjdesini veren Köstereli arıcıların ortak bir bölge belirlemelerini istedi. Bolu Orman Bölge Müdürü Sırrı KÖSTERELİ ORKÖY kaynaklarından arıcılarında faydalanabilmeleri için her türlü desteği vereceğini ve bu konuda çalışma başlattıklarını dile getirdi Toplantıya katılan yaklaşık 40 arıcı Bal ormanlarının Göynüğün bölgesel olarak dağınık olması nedeniyle farklı bölgelerde yapılmasını istedi bu bağlamda 3 bölge için Bal ormanı sözünü Bolu Orman Bölge Müdürü Sırrı Köstereli ' den alan arıcılar toplantıya gelerek kendilerine değer veren Sırrı Köstereli ve İsmail Ünalan'a teşekkür ettiler.

  • faruk kurtaran26 Şubat 2013 . 13:43

   sayın ünalanlar ailesine: ben bingöl karlıova göynük bucağı halifan köyünden seyyid hacı halifenin torunuyum sizde hacı halife ile ilgili bilgi olduğunu suriyeli bir arkadaştan duydum hangi ünalan olduğunu bilmiyorum kimde ise lütfen bana yazarmısınız kurtaran1974@hotmail.com
  • Recai SONKÜR1 Şubat 2013 . 21:45

   Göletler durgun sular olduğu için çevreye zararlıdır, arılıkların yakınlarından arıların içmesi için taze su taşıyan minik derecikler geçirilebilir; zaten ilimiz sınırları içinde sulama- falan, filan göleti adı altında atıl, alkol alma mekanları yeterinden fazladır.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak