Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

Devlet mi, komedi mi?

Devlet mi, komedi mi?
  23 Şubat 2012
  Devlet mi, komedi mi?

       Geçen hafta Anadolu Öğretmen Lisesi'nde okuyan oğlum ve 50 nci Yıl İBİÖO'da okuyan kızım için Çanakkale Savaşları'nda bir yakınının şehit olup olmadığı konusunda bilgi istendiğini öğrendik. Bunun üzerine dedelerinin dedesi olan Gerede nüfusuna kayıtlı (aslen Mengen Pazarköy doğumlu) Tahir oğlu Ramazan'ın ismini vermek suretiyle okullarına bildirdik. Ve inanın eşim ve ben eğitim camiasında olmamıza rağmen, bunu ne için istediklerini bilmiyorduk. Kendi çabamızla öğrendiğimiz kadarı ile şehit torunlarının Çanakkale'ye geziye götürüleceğini duyduk. Bununla gururlandık. Devletin böyle bir projeyi gerçekleştirmesini sevinerek karşıladık.

       Ancak bir hafta sonra bunun da göstermelik bir proje olduğunu üzülerek öğrendik. Neden mi? Çünkü bir hafta sonra arayan bir bayan Şehit ve Gazi Şubesi'nden aradığını, oğlumun bir beyanı olduğunu ve bunu Nüfus idaresinden ispatlamam gerektiğini söyledi. İnanın şok oldum. Uzun yıllar çalıştığım devlet görevim süresince gururlandığımız Mernis Projesi'nin bir işe yaramadığını ve kurumlar arası diyalogla çözülebilecek ufacık bir konunun bile vatandaşa yüklendiğini gördüm.

        Devletin yıllardır gurur duyduğu ve sahiplendiği Çanakkale Zaferleri'nin tamamen göstermelik olduğunu, şehitlerinin şeceresini bile tutamadığını üzülerek öğrendim. Asıl üzücü olan ise, vasıfsız ve ehliyetsiz devlet çalışanları nedeni ile koskoca Türkiye Cumhuriyeti'nin bu duruma maruz kalmasıdır. Devletin tamamen boş olduğunu ve gereksiz olduğunu düşündüm. Kaldı ki benim oğlum Çanakkale doğumlu ve ben beş sene Çanakkale'de görev yaptım. Adı geçen şehidin de ismini Çanakkale Şehitler Abidesi'nin yanındaki şehitlikte oğluma gösterdim. Sadece oğlumun ve kızımın resmi bir organizasyonda dedesiyle gurur duymasını istedim. İnanın kimsenin benim çocuklarıma tarihini öğretmesine gerek yok. Bu benim asli ve birinci vazifem. Ancak bu skandalı yaşatan Bolu'daki yöneticilerin utanmalarını ve sadece aldıkları paranın hakkını vermelerini diliyorum.

        Saygılarımla Rahmi Tamer ÖZÇELİK (E) J. Bnb.

  • İsmail Taner SOYLU2 Mart 2012 . 11:06

   İnşaallah emekli komutanımızın haklı serzenişi dikkate alınır da Askerlik Şubeleri başta olmak üzere müteakiben ilgili Kamu Kurum  ve Kuruluşları ile ilgili STK'larda da her ilin Şehitleri ve Gazilerinin resimli albümleri oluşturulur. İllerinkinin birleştirilmesi ile de Türkiye geneli döküman hazırlanır, halkın bilgi kaynağı olur. Ben de bir Çanakkale Gazisi (Durmuş oğlu 1315 Mudurnu D.lu Şükrü SOYLU) torunuyum. İnşaallah tez gerçekleşir. Bekliyoruz efendim ilgili Makamlardan müjdeli haberleri.  
  • Rahmi Tamer Özçelik1 Mart 2012 . 11:36

   Sayın İlhan KIR,
   Eminim demokrasiyi özümsemiş herkes şunu bilir ki, değil asker, hiçbir kesim, hiçbir şey halk iradesinin üzerinde değildir ve devletin varoluş nedeni halktır ve halka hizmettir. Devleti asker, polis,doktor,savcı vb. ayrıştırmak, hiç bir şekilde fayda sağlamayacağı gibi polemikten öteye gitmez, gereksiz vakit kaybına neden olur.
  • ilhan KIR28 Şubat 2012 . 20:17

   Bizleri yıllardır şok eden başka devlet kurumları da oldu. Bu gün 28 Şubat.
  • Halil YILMAZ26 Şubat 2012 . 09:03

   Maalesef komutanım aynı şeyi bende yaşadım. dedemden öğrendiğime göre 1915-1920 yıllartında iki dedem savaşa katılmış ama geri dönmemişler. Araştırma yaptım bir delil bulamadım. Birileri bu ülke için canını verirlerken diğerlri onlar için bir not tutmayı bile çok görmüşler. Çok haklısınız.
  • Ayşin25 Şubat 2012 . 22:41

   Maalesef, sade vatandaşlar olarak internette kolayca ulaşabildiğimiz kişisel bilgilere, adrese dayalı nufüs sayımı yapmış, her vatandaşa bir kimlik numarası vermiş Devletimiz ulaşamıyor.İlahi komedi biz Türklerin hali.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Cafe Masa Sandalye Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak