BolununSesi, Bolu Halkı'nın vicdanının sesidir

Mengen'de Yöresel Tatlar ve Giyim Kültür Şenliği yapıldı

Mengen'de Yöresel Tatlar ve Giyim Kültür Şenliği yapıldı
  26 Ağustos 2018
  Mengen'de Yöresel Tatlar ve Giyim Kültür Şenliği yapıldıMengen'de Yöresel Tatlar ve Giyim Kültür Şenliği yapıldıMengen'de Yöresel Tatlar ve Giyim Kültür Şenliği yapıldıMengen'de Yöresel Tatlar ve Giyim Kültür Şenliği yapıldıMengen'de Yöresel Tatlar ve Giyim Kültür Şenliği yapıldıMengen'de Yöresel Tatlar ve Giyim Kültür Şenliği yapıldıMengen'de Yöresel Tatlar ve Giyim Kültür Şenliği yapıldıMengen'de Yöresel Tatlar ve Giyim Kültür Şenliği yapıldıMengen'de Yöresel Tatlar ve Giyim Kültür Şenliği yapıldıMengen'de Yöresel Tatlar ve Giyim Kültür Şenliği yapıldıMengen'de Yöresel Tatlar ve Giyim Kültür Şenliği yapıldıMengen'de Yöresel Tatlar ve Giyim Kültür Şenliği yapıldıMengen'de Yöresel Tatlar ve Giyim Kültür Şenliği yapıldıMengen'de Yöresel Tatlar ve Giyim Kültür Şenliği yapıldıMengen'de Yöresel Tatlar ve Giyim Kültür Şenliği yapıldıMengen'de Yöresel Tatlar ve Giyim Kültür Şenliği yapıldıMengen'de Yöresel Tatlar ve Giyim Kültür Şenliği yapıldıMengen'de Yöresel Tatlar ve Giyim Kültür Şenliği yapıldıMengen'de Yöresel Tatlar ve Giyim Kültür Şenliği yapıldı

  Yöresel giyim kültürünü yaşatmak, tanıtmak, unutulmaya yüz tutmaya başlayan giyimlerin sandıklardan çıkarılıp insanlara sunulması ve yeni kuşaklarla paylaşılması amacı ile Mengen'de giyim şenliği gerçekleştirildi.

  Yöresel giyim şenliği adı ile Mengen'de bir araya gelen Mengen halkı, davul zurna eşliğinde bölge oyunları ile Konak Köyüne kadar yürüdüler.

  Kadın ağırlıklı yöresel giyimli çok sayıda insan kişinin toplandığı Konak Köy Meydanı'nda yapılan konuşmaların ardından folklör gösterisi ve defile yapıldı.

  Mengen Folklör ekibi'nin gösterisinden sonra Mengenli şairler Durmuş Erol ve Ramazan Türkmen, Mengen için yazdıkları şiirleri okudu. 

  "Yöresel elbiseni giy, şenlige renk ver" sloganıyla bir araya gelen katılımcıların yaptığı defile ise büyük beğeni topladı.

  Bazıları bir asırdan eski olan yöresel giysiler, bölge kültürünün güzelliğini gözler önüne serdi.

  ŞENLİK AĞASI SEÇİLDİ

  Şenlikte erkek yöresel elbise giyenler arasında "Şenlik Ağası" yarışması düzenlendi. "Şenlik Ağası", yarışmaya katılanların izleyicilerden aldıkları alkış miktarına göre seçildi. Yarışmada en çok alkışı alan Hüseyin Varlık ve İsmail Karataş Şenlik Ağaları olarak seçildi.

  Yemek ikramı da yapılan şenlikte katılımcılara sertifika verildi.

  Şenliğin ardından yakın zamanda hayatını kaybeden ve Mengen Aşkı olarak hatırlarda kalan Erol Ünal'ın ailesi ziyaret edildi.

  Fotoğraflar: Hüseyin Varlık - Varol Varlık - Berke Ahmet Yaman - Koray Demirel - Cengizhan Uçar - Celalettin Varlık - Şahin Şentürk

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak