“Eleştiri belki güzel bir şey değildir, ama gereklidir. Ağrıyla aynı işi görür. Çünkü ağrı da vücutta bir arıza olduğunu haber verir.” Winston Churchill

Çin Devlet Kanalı CCTV Mengen'de

Çin Devlet Kanalı CCTV Mengen'de
  18 Temmuz 2018
  Çin Devlet Kanalı CCTV Mengen'deÇin Devlet Kanalı CCTV Mengen'de

        Çin Devlet Kanalı CCTV Mengen'de

            Mengeli Aşçı (İş Adamı) Birol Dinçli aracılığıyla Çin Devlet Kanalı CCTV Mengen'e geldi.

          Ülkemizin Turizm ve Kültür potansiyelini tanıtmak amacıyla 8 günlüğüne ülkemize gelen CCTV yayın ekibi, Çin'de gurur okşayan başarılara imza atan BUS GRILL restoranlar zincirinin sahibi Mengen Anadolu Aşçılık lisesi mezunu hemşerimiz  Birol DİNÇLİ'nin  öncülüğünde Mengen'e  ziyarete geldiler.Ülkemizin tarihi,kültürel ve turizm zenginliklerini İstanbul,Kapadokya, Ankara duraklarından sonra, gastronomi eğitimi alanında kayda değer başarılara imza atmış, Aşçılık mesleğinin başkenti  Mengen' de çekimlere yer vererek ; dünden bugüne Aşçılık,yöresel yemeklerimizin yapım ve sunumuyla tabiat harikası Mengen'de  çekimler yapan ekip Belediye önünde düzenlenilen törenle karşılandı. Törende Mengen Belediye Başkanı Turhan BULUT,Birol DİNÇLİ'nin anne babası Cahit,Nezahat DİNÇLİ ve Mengen halkı yer alırken yöresel folklor gösterisi sergilendi. Program Mengen Aşçılar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde devam etti.

          Belediye Başkanı Turhan BULUT : Aşçılık mesleğinin ata mesleği olduğunu hep söyleriz,Birol Dinçli'nin de dedesi çok iyi bir aşçıydı, sevgili anne ve babası buradalar,ne kadar gurur duysalar azdır. Bizi onların sevgisine ve gururuna ortak eden Birol Dinçli'ye ve Çin Devlet Kanalı CCTV'ye,çok değerli yöneticilerine ve değerli konuklarımıza hoşgeldiniz diyorum . Dünyada ki pek çok ülke Çin ile henüz tanışmamışken Türkiye'nin Çin ile münasebeti m.ö. 2000 yıllarına kadar dayanıyor. Asya'yı Batı ile buluşturan ve Türkiye üzerinden oluşan İpek yolu güzergahı bizim ilimizden de geçerek İstanbul'da son buluyor.Birol Dinçli'de İpek yolunu tercih etmiş ve Aşçılık Anadolu Lisesi'ndeki eğitiminden sonra Amerika ve Fransa'da yaşamış, çok genç yaşta turizm sektörünün içerisinde ki marka zincir otellerin, mutfağından, genel müdürlüğüne kadar yükseliyor. Çin'e gittikten sonra, Birol Dinçli yine uslu durmuyor ve o üretkenlik ruhunu bir kez daha ortaya çıkararak Çin'de kendi restoranını açıyor. Kısa sürede Türk mutfağını o kadar popüler hale getiriyor ki, Çin'de yapılan bir anket oylamasında , Birol DİNÇLİ'nin restoranı birinci seçiliyor.Bu hayat hikayesini, Türkiye'nin tarihi ve turistik alanlarını program yaparak dünyaya yayacak olan Çin'in en önemli televizyon ekiplerinden biri  CCTV kadrosuna ve Çin ile Türkiye arasında ki bu etkileşimi sağlayan Birol DİNÇLİ'ye Mengen halkı ve belediyemiz adına hoşgeldiniz diyor,teşekkür ediyorum.

         Birol DİNÇLİ: Çok duyguluyum, öncelikle herkese teşekkür ediyorum.20 yıldır yurt dışındayım.Otelcilik kariyerimde genel müdürlükten sonra kurduğum 2 tane restoran ve devamında gelen restoran zincirlerimiz sayesinde Çin Devlet Televizyonu CCTV çok başarılı olduğumu ve beni tanıtmak adına programlarında bana yer vermek istediklerini belirten bir teklif yaptılar. Ben Türkiye ve Çin arasında bir köprü kurmak ve iki ülke arasında turizm faaliyetlerinin artmasını amaçlayarak kişisel değil genel bir program olsun istedim.Proje için 3 aylık bir çalışma oldu ve bu projeyi Türk Hava Yolları,Koç Holding gibi büyük holdingler desteklediler.Dün turizm bakanı müşaviri bizim için yemek hazırlattılar ve bunu Türkiye'de yapanın ilk bizim olduğumuzu söylediler. Bu proje Çin Devlet Televizyonunda 1 saat yayın yapacak ve bu yayında Mengen-Kapadokya-İstanbul ve Türk yemekleri yer alacak. Bunun sayesinde ilerleyen zamanlarda binlerce Çin'li turist ülkemizi ziyarete gelecek ve herkes için ekmek kaynağı ortaya çıkacak.

          TV Programcısı Gloria : Buraya geldiğim için çok mutluyum, sizleri sevgi ve saygıyla kucaklıyorum.6 gündür seyahat halindeyiz ve Türk insanının Çin 'liler gibi misafirperver olması dikkatimi çekti.Birol DİNÇLİ Çin'de çok popüler. Bu programı Çin'de bir buçuk milyar insan seyredecek ve Birol Dinçli'nin başarı öyküsünü anlatacak.Çin ve Türk tarihinin ortak yanları da var. Bu yüzden sizlerinde Çin'i görmenizi istiyorum dedi.

  • Recai ŞENLİK19 Temmuz 2018 . 12:24

   Mengenli hemşehrimiz Birol DİNÇLİ yi hem Bolu hemde Türkiye yi dünya çapında bir tanıtıma vesile olduğu için tebrik eder daha nice tanıtımlara temennisiyle...Başarılar dileriz...

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  GÜNÜN SÖZÜ

  Her fert istediğini düşünmek, istediğine inanmak, kendine mahsus siyasi bir fikre sahip olmak, seçtiği bir dinin icaplarını yapmak veya yapmamak hak ve hürriyetine sahiptir. Kimsenin fikrine ve vicdanına hakim olunamaz.

  SON YORUMLAR
  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak