Bayram tebrik ilanlarınızı İNANDIĞINIZ, GÜVENDİĞİNİZ gazetelere veriniz

Yayla evleri ve Kümes ruhsatlarına "ÇÖZÜM"

Yayla evleri ve Kümes ruhsatlarına "ÇÖZÜM"
  15 Mayıs 2018
  Yayla evleri ve Kümes ruhsatlarına "ÇÖZÜM"

      Yayla evleri ve Kümes ruhsatlarına “ÇÖZÜM”

        Bolu'da bazıları hakkında yıkım kararı verilen yaklaşık 15 bin yayla evi ve 3 bin tavuk kümesinin ruhsatlandırılmasını öngören kanun TBMM'de kabul edildi. Kanunun Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanıp yürürlüğe girmesi halinde, 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılan yayla evleri ve tavuk kümeslerine Yapı Kayıt Belgesi (ruhsat) verilecek. Kanun uyarınca, söz konusu yapılar hakkında yıkım kararları ve tahsil edilmeyen para cezaları iptal edilecek.

         'Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun, TBMM'den geçti. Bolu'da ruhsatsız yayla evleri ve tavuk kümesleri sorununu çözüme kavuşturacak kanunun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanarak Resmi Gazete'de yayınlanması bekleniyor.

          YAPI KAYIT BELGESİ VERİLECEK

          Kanun uyarınca, 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılan yapıların sahiplerine, 31 Ekim 2018 tarihine kadar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve yetkilendireceği kurum-kuruluşlara başvurup kayıt bedelinin ödenmesi halinde Yapı Kayıt Belgesi verilecek. Yayla evi gibi konutlarda yapı bedeli maliyetinin yüzde 3'ü, tavuk kümesi gibi ticari alanlarda yapı bedelinin yüzde 5'i oranında kayıt bedeli tahsil edilecek.

        YIKIM VE PARA CEZALARINA İPTAL

         Yapı Kayıt Belgesi alarak ruhsatlandırılan yayla evleri, tavuk kümeslerine geçici olarak su, elektrik, doğalgaz bağlanacak.  Bu yapılarla ilgili yıkım kararları ve tahsil edilmeyen para cezaları da iptal edilecek.

         Kanuna göre, bu yapıların inşa edildiği hazineye ait taşınmazlar bakanlığa, belediyelere ait olanlar ise belediyelere tahsis edilecek. Yapı Kayıt Belgesi sahiplerinin talebi üzerine de taşınmazlar bakanlık ve belediyeler tarafından rayiç bedelleri üzerinden bu kişilere satılacak.

         ERCOŞKUN: ŞÜKÜRLER OLSUN

        AK Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, Bolu'nun iki büyük meselesini çözdükleri için mutlu olduklarını söyledi.  Ercoşkun, bu iki konuyla ilgili sıkıntıyı Başbakan Binali Yıldırım'a ilettiğini, kendisinin 'çalışma yapın' demesi üzerine ilgili bakanlık yetkilileriyle oturup söz konusu kanun çalışmasını yaptıklarını söyleyerek şöyle konuştu:

          “Cumhuriyet tarihine dayanan bir sorun aslında. Ama şükürler olsun ki seçime kısa bir süre kala böyle bir şey bize nasip oldu. Geçen hafta yaptığımız yasama faaliyetinde kanun  Meclis'ten geçti. Şu anda Cumhurbaşkanımızın önünde. Onaylamasıyla birlikte Resmi Gazete'de yayınlanacak ve yürürlüğü girecek. Bu kanun ile birlikte yayla evlerinin mülkiyet problemini, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın hazırlayacağı bir yönetmelikle çözmüş oluyoruz. Biz ana kanun taslağını hazırladık. Bundan sonra yetki Özel İdare, Orman veya Milli Emlak Müdürlüklerinde olacak.”

        'İMZA ATTIĞIM EN ÖNEMLİ KANUN'

         Yayla evleriyle ilgili tüm sorunları bu kanun ile ortadan kaldırdıklarını vurgulayan Ercoşkun, “Bunun müjdesini Bolu halkına vermek istiyorum. Benim de çok sevindiğim, keyif aldığım, bu zamana kadar imza attığımız en önemli kanunlardan birisi bu oldu. Bizim kültürümüzde yayla ev, yaylacılık var. Bizim geleceğimizde turizm varsa, yayla turizmi varsa, vatandaşımız bu yayladan yararlanacaksa bunun belli kurallar çerçevesinde olması gerekir. Biz bu düzenlemeyi yapıyoruz” dedi.

          'TAVUK KÜMESLERİ RUHSATA KAVUŞACAK'

           Ercoşkun, aynı kanun kapsamında ruhsatsız tavuk kümesleri problemini de çözdüklerini söyleyerek şöyle konuştu:

          “Beyaz et sektörünün üçte birine hitap eden bir ilde yaşıyoruz. 5 bin civarında kümesten bahsediyoruz. Eski yapılan kümeslerde yapı ruhsatı olduğu halde kullanım belgesi olmamasından kaynaklanan ciddi sıkıntılar vardı. Bunlar çeşitli mahkemelere konu oldu, cezalar yazıldı. Bu yasa çerçevesinde bu konuyu da çözdük. Geçmişte kümesini yapmış faal veya değil ama çekme mesafesine uymayan, yol ile bağlantısıyla ilgili sıkıntısı olan ve bundan dolayı ruhsat alamayan tüm kümesler burada ruhsata kavuşmuş olacaklar. Burada tek şart ortak kullanım alanlarına yapılmaması. Yani köyün ortak kullanım alanına aitse kümesin yapıldığı yer, ona bir çözüm sağlayamıyoruz. Ama bunun dışındaki her konuya çözüm sağlamış oluyor. Tavuk kümesi dışında da bazı köylerimizde o köydeki evlerle alakalı sıkıntılar var. Bunların tamamını da burada çözüme kavuşturuyoruz. Geçmişten gelen çok büyük sorun olan imarla alakalı bu konuyu kanunla birlikte çözüme kavuşturuyoruz.”

         TANJU ÖZCAN'A TEPKİ

          Ercoşkun, yayla evleriyle ilgili geçmiş dönemde çıkardıkları kanunun CHP tarafından Anayasa Mahkemesi'ne başvurularak iptal edildiğini de hatırlatarak, “İptal gerekçesi şekli bazı eksikliklerle ilgiliydi. Ben CHP'nin bu dilekçesinde, yayla evleri meselesini kilitleyen, çözümsüzlüğe uğratan konuda Tanju Özcan Bey'in imzasının bulunduğunu da ifade etmiştim. Bunun belgesini de gösteriyorum” diye konuştu.

  • ismail hakkıgören20 Mayıs 2018 . 11:24

   ADİL  OLUP  OLMADIĞINI  GÖRECEĞİZ, yandaşlara  yayla evinin  etrafını bahçe  yaptıranlar, kanun  çıkaracağız  ek  inşaata  devam  diye  yandaşa fısıldayanlar  bakalım  sonuca  bahçeye de tapu  verilecekmi, bir  evden  vebelirli metrekareden  fazlası, devletin  malı HALKIN  MALI  NASIL  DAĞITILACAK  GÖRECEĞİZ  ADİL  Mİ  ADALETSİZ   Mİ.
  • seben1418 Mayıs 2018 . 23:15

   YAPI KAYIT BELGESİ Nİ %3  BEDELLE ALANLARA İSTENİRSE RAYİŞ BEDEL ÜZERİNDEN SATIŞ YAPILABİLECEK.ALIM YAPMAYANLARIN EVLERİ DEVLETTE KALACAK   ...BENİM ANLADIĞIM BU..YILLARCA SÜREN BU YAYLA SORUNUNA EN ADİL ÇÖZÜM DİYE DÜŞÜNÜYORUM..YORUMLAR ACIMASIZ..
      LÜTFEN ANLIYARAK OKUYUP SİYASİ DÜŞÜNCEDEN ARİ YORUM YAPMANIZ DİLEĞİYLE...      
  • seben1418 Mayıs 2018 . 23:09

   sizce mevcut durum da çözüm nasıl olmalıydı?eleştiriler basit.öneri yok.öneri yazın da faydanız olsun.şuana kadar en adil çözüm bu..BEDEL ÖDENEREK YAPILAN SATIŞ DEGERİN DE OLMALI..
     BİDE HEP DİLE GETİRİLEN YAYLALAR HAYVANCILIK İÇİN LAFI BU ÇAĞDA İLKELCE BİR DURUM ..  
  • YAMANER18 Mayıs 2018 . 01:06

   Yayla Evleri konusu Bolunun ve Türkiyenin kötü yönetilen konularından biridir. Her gelen oy ugruna yada siyasi baskıyla yayla evleri diye doğanın katledilmesine seyirci kalıyor. 1990 sonrasında yayla evlerinin kullanım amacı sapmıştır. Eskiden hayvancılık için kullanılan altı beton üstü ahşap yayla evleri yerine ruhsatsız , izinsiz , plansız, doğayla uyumu olmayan 2,3 katlı sadece içmek-mangal yapmak yada bir kaç gün doğada beleşe takılmak için köyle veya hayvancılıkla zerre ilgisi olmayanların yaptıkları betonlar ortaya çıkmıştır. Güzel yaylalarımız beton yığınına dönmüştür. Bir de marifet gibi çözdük demişler. Çözüm böyle olmaz.. Milletin hakkını bir kaç köylüye yada zengine yedirmeye kimsenin hakkı yok. Ercoskunun'da yok.  
  • Kamil17 Mayıs 2018 . 11:19

   Birde "şükürler olsun" demiş. İktidara oy verip destekleyenler zaten hep yayla evi yapanlar
  • Kudret16 Mayıs 2018 . 10:27

   Ya vekil bey; bi düşün yakamızdan. her gün zam zam zam.... Döviz fırladı uçuyor... Akaryakıta her gün zam... Vergilerden canımız çıkıyor... Mutfak enflasyonu tavan yaptı. Artık sizleri duymak ve görmek istemiyorum. Yalan konuşuyorsunuz... Oy için kapımızı çalmayın. Bıktık sizden bıktık...
  • Yandaş kanun16 Mayıs 2018 . 09:13

   O zaman bu ülkedeki her vatandaşa istediği yere ev yapma hakkı verilsin. Beğendiğimiz bir tepeye veya yaylaya ev yapalım biz de. Buna izin var mı? Yoksa sadece yandaşa mı bu kanun?
  • Sema16 Mayıs 2018 . 08:25

   Artık yaylalar resmiyete kavuşunca rant iyice burda tavan yapar.. Ben de tapusuz yere bu millet iki üç kat beton evi neden yapıyor ölü yatırım yıksalar para boşa gider diyordum.ama seçimde oy için her şey mubah deniyor.
  • hakkı hakyemez15 Mayıs 2018 . 21:37

   YA  BU  NE  ANLAYIŞ,  nasıl  bir  anlayış,  nasıl  bir  kafa, hayvancılık  yapanlar  bu  ülke  için  neyi  fazladan  yaptılar,  Askerliğimi  fazla,  vergiyi  mi  fazla veriyolar  da yaylalarda  fazlasını hepsini  istiyorlar, anlatabilen  varmı, hayvancılık  yapanlar bu  ülkenin  her yerinde  olacaklar,  üstelik  bu  milletten  yaylaları  kendilerine  bırakılmasını  sırıta  sırıta  isteyeceksin, alırsınız  , T,C,  fazladan ne  verdiniz neyaptınız  anlatın da hayvancılk  yapanlara  yaylaları bırakalım.
  • Turan GÜÇLÜ15 Mayıs 2018 . 21:04

   Başınıza taş düşse CHP'den ve Tanju ÖZCAN'dan bileceksin... Keşke Bolu'yu mecliste Tanju ÖZCAN kadar temsil edebilsen..
  • Vali Göreve15 Mayıs 2018 . 21:03

   Kümesleri bilmem ama yayla evleri bildiğin GASP'tır. Kamuya ait hazine arazilerinin üstüne ev yapmak bir de çit çevirmek nedir arkadaş? Yayla mantığı nedir? Hayvanların yazın sıcaktan etkilenmemesi için daha yukarılara çıkarmak için yapılan geçici barınma yerleridir. Adam yaz kış rakısını yudumlamak kaçamaklar yapmak için 500 metrekare yeri gasp etmiş, ortasına bir de ev yapmış. Al sana yaylacılık. Vali uyuyor mu? At yaylasındaki rezaleti görmüyor mu? BU NE AYMAZLIK...!
  • Ebubekir Sıddık15 Mayıs 2018 . 20:58

   İktidarınız sayesinde benzin 6 TL, mazot 5,6 TL, dolar 4,45 TL, euro 5,3 TL oldu... İşsizlik tavan yaptı. Enflasyon fırladı. Mutfakta yangın var... Sen de çıkmışsın yayla ve kümeslerden bahsediyorsun. Bu düzenleme kaç kişiyi ilgilendiriyor efendi? Ama dolar artışı, akaryakıt zammı hepimizi etkiliyor. Memleketin her şeyini bozdunuz. Allahtan dilerim seçim sandığında dibe vurursunuz.....
  • Yasin15 Mayıs 2018 . 20:52

   Kardeşim memleketin her şeyini sata sata tükettiniz... Cumhuriyetle birlikte kurulan bütün KİT'leri sattınız... Dereleri sattınız... Şeker fabrikalarını sattınız... Üretim adına bir şey yapmadınız... Yol, köprü ve havaalanı yaparak yandaşlarınızı zengin ettiniz. Halkı gerdiniz ve böldünüz... Şimdi yayla evleri ve kümes sorununa çözüm getirsen ne olacak? Git bak bakalım fakirin kümesi var mı? Yayla evi var mı? Boş konuşuyorsun vekil.. Sen ve senin gibilerin mecliste artık yeriniz olmayacak...
  • Mustafa DEĞER 15 Mayıs 2018 . 19:27

   Benim yaylada yerlerim var kadimden gelen fakat ev yapamadım ne olacak? Bende seçimden sonra yaptığımda yıkacakmısınız?
   Böyle haksızlık olmaz önce yaylaları bir sınıflandırın, yerleri olanlara da tapulama yada kayıt belgesi verilmesi gerekmez mi?
   Ruhsatsız kaçak kümeslerden adamlar zaten  valeyi vurdu.
   Hadi hayırlısı bakalım....
  • Boşver15 Mayıs 2018 . 17:05

   ellimetrekare 100 yıllık yayla evini onardık, İçinde ahırı, samanı dururken,hala 30 yıllık pisliği içinde, inandıramadık evden çok ceza ödedik. bir 10.000TL ceza ödemişizdir. Rahmetli Babama kaç yaşında hapis cezası verildi. Aynı dönemde sıfır yapan yayla köyle alakası olamayanlar villaarını dikti dokunan olmadı. Şimdi başka rant kalmayınca kanun kabul edildi. Bu siyaset nasıl birşey ya.
  • haksızlık15 Mayıs 2018 . 13:36

   Her yaptığınız haksız,hukuksuzluk,rant,rüşvet,torpil gibi insani,ahlaki,islami olmayan işler gibi gururla imza attığım en önemli kanun diyorsunuz.İmkanı olan,siyasette adamı olan gitti güzelim yaylalara villaları kondurdu,hazine arazisini,millet malını gasp etti.Şimdi cüzi bir parayla ev sahibi,mal sahibi olacak.Sizde bundan gurur duyacaksınız,meydanlara çıkıp iyi bir iş yaptığınızı söyleyeceksiniz.Kusura bakmayınız ama,gaspa,hırsızlığa imza atacaksınız,bunu meşru kılacaksınız bunuda savunacaksınız.80 milyonun hakkı,hukuku var.Buradan benim gibi düşünenlere sesleniyorum.Seçimlerde bu durumu değerlendirin ve gidin Sayın Vekile ve partisine oy verin.ÖDÜLLENDİRİN BU BAŞARIYI..Saygılarımla...
  • adalet15 Mayıs 2018 . 13:06

   Bakın bakalım hiçbir garibanın yaylada evi varmı.
  • Avcı15 Mayıs 2018 . 12:49

   İyi halt ettiniz!
   Kanunen yasak olan, kanunlara aykırı olan uygulamalara sırf seçim yatırımı diye af getirin, HARAM ZIKKIM OLSUN, kanunlara uyan vatandaşlar KERİZ dimi?
  • Vitrivius15 Mayıs 2018 . 12:08

   Adam köyde oturmaz, hayvanı yok ama gider en güzel yere yayla evi yapar. Hem de villa tipi, üç katlı bile var aralarında. En pahalısından ve en lüksünden malzemeler. Üstüne üstlük bir de evlerin etrafını çitlerle çevirip devasa alanları gasp etmişler. Bu alanlarda her bir Türk vatandaşının hakkı vardır. Nerede oluyor bunlar derseniz gidin bakın AT YAYLASI'na. Lüks villalar yapılmış, dev araziler birileri tarafından çitlerle çevrilmiş ama hayvancılık yapan yok. Akşamdan akşama veya hafta sonları sayfiye yeri olarak kullanılmak için yapılmış onlarca ev. Biz niye gidip yapmıyoruz normal vatandaş olarak acaba? Kanunlara uymayanlar ödüllendiriliyor mu? Hakkımı helal etmiyorum bir vatandaş olarak. Tanju Özcan da en doğrusunu yapmış, aferin ona..

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Tonet Sandalye Cafe Koltukları Cafe Masa Sandalye Cafe Sandalye Bolu Dezenfeksiyon