Olsun be aldırma Yaradan yardır... Sanma ki zalimin ettiği kârdır... Mazlumun ahı indirir şâhı... ELBETTE HERŞEYİN BİR VAKTİ VARDIR... (Yunus Emre)

Belediye'den haksız hukuksuz karar 

Belediye'den haksız hukuksuz karar 
  10 Ocak 2018
  Belediye'den haksız hukuksuz karar Belediye'den haksız hukuksuz karar Belediye'den haksız hukuksuz karar 

          Belediye'den haksız hukuksuz karar 
          Mengen'de yan dükkan komşusunun dükkanın önüne yaptığı sundurma nedeniyle, ana caddeden dükkanı görünmez hale gelen Hüseyin Varlık, Mengen Belediyesi'ne dilekçe vererek yasal yoldan hakkını aradı. Sundurma yapan dükkan sahibine ceza verilmesini ve diğer dükkanların görüntüsünü tamamen kapattığı için sundurmanın yıktırılmasını beklerken haksız görüldü. Varlık neredeyse şikayetçi olduğu için kendisine ceza yazılmadığına şükretti. 
          Huzur yerine muzur buldu      
          Mengen'de uzun yıllardan beri fotoğrafçılık yapan Hüseyin Varlık, bir süre önce iş yerini Gökçesu Caddesi'ni Huzur Sokak'tan gören bir dükkana taşıdı. Ancak çok geçmeden Huzur Sokak'ta huzur yerine muzur buldu. Yanına açılan bir lokanta dükkanı sahibi, dükkanın önüne uzun bir sundurma yaparak, Foto Varlık'ın dükkanını ana caddeden doğru bakınca adeta görünmez hale getirdi. 
         

          Vatandaş Belediye'ye güvendi ve yasal yoldan hak aradı        

             Komşu dükkan sahibi ile kötü olmamak için Mengen Belediyesi'nin hakkaniyetli ve doğru bir karar vereceğine de inanarak dilekçeyle Belediye Başkanlığı'na başvurdu. Dilekçesinde mağduriyetini dile getirerek; “40 Yıla yakın sürdürdüğüm mesleğimde fotoğraf makinemi mümkün olduğu kadar güzellikler için, Mengen Sevdamız için kullanıyorum. Bugün kadar hiç bir kimse ile sorun yaşamadım. 2000 Yılından bu yana sanatımızı sürdürdüğümüz Mengen fotoğrafları ile ilçemizin tanıtımını yaptığımız Huzur Sokak'ta var olan işyerimizin yan tarafı yapılan bir iskele, sundurma ile kapatıldı. Kimseye haksızlık yapmadım, sadece mağdur olduğumu söylüyorum. Görünümün eski hale gelmesini istiyorum. Komşum ve yanımızda yemek işine devam edecek olan kardeşimizin Gökçesu Caddesi'ne bakan ve caddeden bakılan görünümümü kapatmaması gerekir.” Şeklinde bir dilekçe verdi. 
       

          Belediye'nin kararı, vatandaşı sükut-u hayale uğrattı      

         Mengen Belediyesi'nin kendisini mağdur eden bu sundurmayı yıktırmasını beklerken, sükut-u hayale uğradı. Belediye mağdur edilen Hüseyin Varlık'ın dilekçesine cevap olarak; “Ana binaya bitişik hafif malzemeden, yanları kapatılmamak kaydıyla üç tarafı açık sundurma yapılmasına izin verilmiş olup, kaldırılması ile ilgili talebiniz uygun görülmemiştir” denildi. 

         Şimdi mengen Belediye Başkanı'na soruyoruz;
  *Fotoğrafta da görüldüğü gibi yapılan sundurma alanı tapuda esas binaya kayıtlı mıdır? Yoksa dükkanın önünü kapatarak kamu alanı haksız işgal mi yapılmaktadır?  
  *Bu şekilde bir sundurmanın yandaki dükkanı mağdur ettiği açıktır. Bir binanın altına kahvehane veya lokanta ruhsatı alınırken, binadaki komşuların imzalı rızaları gerekmektedir. Bu şekilde bir sundurma için diğer komşuların izni gerekmez miydi? 
  *Belediyeler mağdur edilenlerin mağduriyetinin giderilmesi için vardır. Mengen Belediyesi burada mağdurun mağduriyetinin giderilmesi yönünde bir karar vermesi gerekirken, mağdur edenin lehine karar vererek Belediye'ye olan güvenin sarsılmasına meydan vermemiş midir?  

  • vatandaş11 Ocak 2018 . 16:59

   Bir mimar olarak söylüyorum eğer yıkmak yerine düzgün olanı yapmak için arayış varsa Bolunun yarısını Mengenin 4 te 1 ini komple yıkmamız lazım. Eğer her iki binanın mal sahibi bu çıkıntıya olur verdiyse,çıkıntı yapılacak yer şahısın kendi tapulu alanı içerisinde ise, yapı yı yapacak şahıs olur aldıysa,kullanılan malzeme hafif,betonarme olmayacak etrafı kapanmayacak yolun dibine kadar gelmeyecekse Müdahale edilmesi kolay kolay gerekmez yapı nizami sayılabilir.Ayrıca foto da görülen fotoğrafcının dükkanı girişi beton duvarla bahçe olarak çevrilmiş,yola kadar gelinmiş ,dükkanın girişi çıkıntı yapılarak 4 tarafı kapalı camekan haline getirilmiş .Şikayet ettiği komşusundan daha uygunsuz bir haldedir.Sundurma yapan komşusu da şikayette bulunabilir
  • adem 1411 Ocak 2018 . 15:18

   sundurma, bilahere sonra  veranda olmasin ;)
  • emar11 Ocak 2018 . 14:03

   Eğer sundurma tapu dışında ve yola tecavüzlüyse, sundurmadan 2 metre daha ileride olan bahçe ve duvarı nereye tecavüzlü..
  • Ahde Vefa11 Ocak 2018 . 10:13

   Ben Bolu da ikamet etmekte olan bir Mengen liyim, konunun belediyecilik kanunundaki durumunu bilemem amma velakin Hüseyin Varlık ve Sinan Gökdemir in Mengen in ismini duyurmak anlamındaki çalışmalarını Mengen Belediyesinin gözardı etmemesi gerekirdi,  Hüseyin Bey ve Sinan Beylerden Allah razı olsun..
  • İlhami 11 Ocak 2018 . 06:51

   Komşunun komşuya verdiği zarar hususunda genel kural şudur,zarar tahammül sınırını aşıyorsa mahkemeye müracaatla sundurma yıktırılabilir. Yani komşuluk ilişkilerinde hukuk suskun değildir.
  • Bolulu10 Ocak 2018 . 23:52

   Foto kerdes hic kusura bakma ama burdan resimlere bakilunca binanin onunde ve senin dukkaninin onunde yeterince bos yer gozukmekte sundurmaya itiraz edecegine tabelani disariya cikar diger konuya gelalim sundurma kaldirildi degelim ve dukkaninizin onunde betonlarla cevirilmis  bulunan yeri  hic bir talepte bulunmadan belediyeye hibe edecekmisiniz merak konusu
  • Dursun YILMAZ10 Ocak 2018 . 23:37

   Başkanın kulağına visual pollution varmış deyiverin.Başkan kızacak diye korkmayın.Başkanınız anlar.Ayrıca bunun bir sundurma olmadığını açıklayın.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak