Bayram tebrik ilanlarınızı İNANDIĞINIZ, GÜVENDİĞİNİZ gazetelere veriniz

İyi insanların "kıymetini" bilmek lazım...

İyi insanların "kıymetini" bilmek lazım...
  18 Eylül 2017
  İyi insanların "kıymetini" bilmek lazım...

  İyi insanların “kıymetini” bilmek lazım…
   
  “Mustafa Namdar” deyince sizin aklınıza ne gelir bilmem ama 1982 yılından bu yana geçen 35 yıl boyunca hayran olduğum, rol modeli olarak benimsediğim 10 insandan birisi Sayın Mustafa Namdar'dır.
  82 yılında meslek lisesinde öğrenciydim. Teknik resim dersini bu kadar güzel anlatan başka bir öğretmenin dünyada var olduğuna pek inanmıyorum.
  Babacan, otoriter, bilge, saygılı, beyefendi duruşunu hiç değiştirmeyen Namdar Hoca “Cumhuriyetin” yetiştirdiği nadide insanlardandır.
  İlerleyen yaşına rağmen kahve köşelerinde pineklemek yerine fikir üretmeye devam etmektedir. Her bir yazısı 300 sayfalık kitaba bedel bilgiler içerir.
  Batı ülkelerinde olsa en çok satan ulusal bir gazetede baş yazar yapılır. Yazıyla, fikirler işi olmayan bu topraklarda Namdarların değeri hiçbir zaman anlaşılamaz.
   
  ***
   
  Boluspor…
  Geçtiğimiz ağustos ayında “Boluspor bize ne fayda sağladı” konulu bir yazı yayınlamıştım. “Vatan, millet, bayrak, ekonomi, eğitim, kültür, kalkınma, uygarlaşma, ilerleme, üretim, eğitim, bilim, sağlık, görenek…” kavramlarını idrak edememiş, dünyanın hala Orta Çağ'da olduğunu sanan onlarca insanımızdan tahammül sınırlarının ötesinde hakaretlere maruz kaldım. Bolu'nun kanaat önderi sıfatıyla söz sarfeden bazı insanların tehditvari söylemleri doğrusu bu ülkeye olan ümidimi köreltti. “Yağmur yağıyor” deyince “Bana ördek dedin” diyen ne çok insanımız varmış meğerse… Bir takım insanlar fikirleri hakaret ile yok edebileceklerini sanıyorlar.
  Bu konuda daha derin analizler yapabilirim. Ancak okuduğunu idrak etme noktasında sıkıntısı olan insanların saldırılarından usandığım için burada duruyorum.
  Sporun aslında ne işe yaradığını az biraz okuyanlar çözmüş durumdadırlar.
  Bu konuda son cümlem şudur: Boluspor ilimize 5 Kuruş katkı yaparken 50 Kuruş yutmaktadır…   
   
  ***
   
  Bolu deyince…
  Geniş kitleler kültürel turları pek benimsemiş değildir. Tatil deyince çoğunluğun aklına deniz kenarı geliyor.
  Bolu deyince bir çok insan patates, alıç sirkesi, Abant, Yedi Göller diyor orada kalıyor.
  81 vilayet ve 200 kadar iri ilçeyi göz önüne alarak bir sıralama yapılmış olsa temizlik, huzur, doğa, ulaşım, ferahlık, medenilik, kültür, turizm, tarih, eğitim, bilim, mutfak gibi ölçütler göz önüne alınarak sıralama yapılmış olsa ilimiz ilk 10'a mutlaka girer. Bu güzide şehrin kıymetli değerleri son 50 yılda biraz hoyratça aşındırıldı. Altın değerinde tarlalar çirkin, sağlıksız apartmanlarla dolduruldu. Yaylalara beton yapıların dikilmesine dur denilmedi. Dereler kurutuldu. Köroğlu Dağları neredeyse çöl haline dönüştürüldü. 70'li yıllarda bu dağlarda ağaçların arasından ilerlemek bile mümkün değildi. Şu anda çam ağacı görmek bile mucize gibi oldu.
  Belediyemiz çok yüksek katlı yapılara mutlaka izin vermelidir. İstanbul'da 50 katlı binalar bile yapılabiliyor. Bolu'nun tarlalarını bitiren politikaya son verilmelidir.       
   
  Ali Özdemir
  Eğitimci-Yazar
  www.aliozdemir.net
  0505 220 83 85

  • Mustafa DEĞER24 Eylül 2017 . 20:38

   Sayın Mustafa NAMDAR hocamızı, öğrencisi olduğum E.M.L.'nden 1975-76 öğretim yılından buyana tanırım. Sosyal kişiliği ve Bolu sevdalılığı hep ön planda olan mümtaz bir şahsiyet. Kendilerine uzun ve sağlıklı ömürler diler, sonsuz saygılarımı sunarım.
   Kıymetli hocamızla ilgili yazınıza katılmamak mümkün değil, bu vesile ile sizlere de ayrıca teşekkür ederiz.
  • BOLULU21 Eylül 2017 . 16:18

   Boluspor size kalmadı Ali bey. Boluspor Bolunun reklamını en iyi yapan yerdir.Boluda insanların tek eğlencesidir.
  • O.ÖZDEMİR21 Eylül 2017 . 13:56

   Bolu için tespitleriniz güzelde ilave temek isteğim bir konu var oda havanın temizliği ,sabahları pencereyi açtığınızda kümeslerden geldiği söylenen o kokuya da kaldırmak için yetkililer ne gibi çalışma yapıyorlar.
  • Yağmur Yağıyor...19 Eylül 2017 . 16:01

   Hocam valla güldürdün bizleri... Yağmur yağıyor, bana ördek dedin... Evet, maalesef toplumumuzda çoğu kişi verilen mesajları algılamakta güçlük çekiyor, veya işlerine geldiği gibi anlıyorlar... Görüşlerinize saygı duyuyoruz, başarılarınızın devamını dileriz...
  • Kızım sen anla19 Eylül 2017 . 11:28

   Namdar iyi bir insan ve iyi bir öğretmendir. O da köşe yazar hala. Çok nadir de olsa eleştiri  almış mıdır bazı yazıları hakkında? Almıştır... Ancak oturup kendini eleştiren yorumcularla uğraşmaz. Beni anlamıyorlar diye ağlamaz, sızlanmaz. Ders vereyim diye uğraşmaz, sadece anlatır ama sonra oturur adam gibi de dinler. Herşeyden önce neyi nasıl söyleyeceğini çok iyi bilir. Kimseyi kırmaz, sinirlendirmez, ne olursa olsun tatlı dille anlatır. Sonra el sıkışır, öpüşür, sarılır öyle ayrılır o ortamdan. Kimse de tehdit etmez onu. Neden? Çünkü saygı duyar.
  • Dursun YILMAZ19 Eylül 2017 . 10:26

     Türkiye'de Futbol Takımları ve Futbol maçları hakkında,Din konuların da,Dizi oyuncuları hakkında,Mankenler hakkında,İçeriği olmayan TV programları hakkın da ve boş emek sarf ederek Milyarlarca Lira para kazananlar hakkında olumlu ve doğru eleştiriler yapanlar ortaya çıktığında bazılarının,kimilerinin sinir katsayılarının tavan yapmasını hiç anlayamıyorum.Biri çıkıp top peşinde koşmak ahmaklıktır diyor ise konu hakkında analitik düşünceyi devreye sokmak gerekir.Biri çıkıp da niçin yabancı Futbolcu yerine Yabancı Fen bilimleri ve yabancı Dil uzmanı Bilim insanlarını üniversitelerimizde görevlendirelim de geriden gelenler daha bilinçli ve bilgili olsunlar Dünya'ya daha kolay entegre olsunlar diyemiyoruz?Uyu uyu yat yat yat uyu felsefesi.Uyan
  • ERKAN KIR19 Eylül 2017 . 09:42

   Mustafa Namdar hocam ile ilgili Tespitleriniz konusunda sizleri tebrik ederim. Bu tür insanların yaşarken değerinin bilinmesi gerekiyor. Sizlerinde onun yolunda giden iyi bir eğitimci olduğunuzu biliyorum. Saygılar ve sevgiler diliyorum
  • Boluspor19 Eylül 2017 . 08:43

   Boluspor a, 5 Kuruş katkısı olmayanın Boluspor hakkında 50 satır yazı yazmasınıda ben anlamıyorum.
  • YAMANER19 Eylül 2017 . 00:42

   Ali Hocam, Gazete sayfasında eleştirİsel bir yazı yazdığınızda tabiki iyi kötü karşı eleştiri olacak.Hiç eleştiri olmasın diyorsanız düşüncelerinizi sadece ailenize anlatmanız lazım ki onların bile hemfikir olmadıkları şeyler ortaya çıkacaktır. Ayrıca ben yazdığınız yazı ve sonrasındaki yorumları okududuğumda kendimle beraber size karşı tehdit yada hakaret görmedim. AYRICA SON SOZUNUZ OLAN BOLUSPOR BOLUYA5 VERIP 50 ALIYOR KONUSUNA HIC KATILMIYORUM. SANIRIM SPORLA VEYA ONUN OLŞUTURDUĞU EKONOMISI HAKKINDA BILGINIZ AZ. BOLUSPOR FUTBOL TAKIMI 1 LIGDE OYNADIĞI İÇİN NAKLEN YAYIN, IDDAA, SPOR TOTO, SAHA ICI REKLAM, FORMA REKLAMI, SEYIRCI, OYUNCU SATIŞI GIBI KENDINE GORE SABIT GELIR KAYNAGINA SAHIPTIR. BOLUDAN 50 ALIP 5 VERMESI SOZ KONUSU DEĞİLDIR.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak Tonet Sandalye Cafe Koltukları Cafe Masa Sandalye Cafe Sandalye