Gazetemiz sadece ve sadece Türkiye Basın Konseyi'ne üyedir

Yurdaer Mutfak Sanat Merkezi'nde neler oluyor?

Yurdaer Mutfak Sanat Merkezi'nde neler oluyor?
  19 Nisan 2017
  Yurdaer Mutfak Sanat Merkezi'nde neler oluyor?

        Yurdaer Otel Mutfak Sanat Merkezi'nde neler oluyor?

         Uzun yıllar Bolu turizmine katkı sağladığı gibi, lezzet ustalarının Türkiye'de bir marka olarak tanımladığı Yurdaer Otel Mutfak Sanat Merkezi'ndeki son 4 yılda yaşanan hızlı değişim, Bolu kamuoyu tarafından da merakla takip ediliyordu.
         Yurdaer Otel Mutfak Sanat Merkezi, 2013 yılı başında Baba Yurdaer Kalaycı tarafından oğlu İnan Kalaycı'ya devredildikten sonra, önce ismi Emniyet Motel olarak değişti. Yurdaer isminin silinmesinden sonra İnan Kalaycı bütün konsepti değiştirdi. Bu hızlı değişim, yılların emeği ile marka haline gelmiş olan Yurdaer Otel Mutfak Sanat Merkezi'nde çöküşü de birlikte getirdi.
        Kamuoyunun da yakından takip ettiği bu otel kompleksinde yaşananları Yurdaer Kalaycı gazetemize şöyle aktardı;
        “D-100Karayolu üstünde bir bölümü BP akaryakıt istasyonu, diğer bölümü otel lokanta olan bir tesis vardı.
         Otel lokantanın adı “Yurdaer Otel Mutfak Sanat Merkezi” idi. Mülkiyeti Yurdaer Kalaycı ve eşine ait olan bu tesisi Yurdaer ve eşinin ortak olduğu “Etur” ltd. Şti. kiracı olarak işletiyordu.
       2013'ün başından itibaren Yurdaer Kalaycı ve Eşi “EturLtd Şti.” ni oğulları İnan Kalaycı'ya devredip Bodrum'a yerleşti.
        İlk zamanlar Bolu'daki tüm yetkililer İnan Kalaycı'yı “Bolu'nun turizm geleceğini kurtaracak” bir kişi olarak gördü. Tabiatın Kalbi Bolu Derneği kuruldu. Ve İnan Kalaycı bu derneğe Başkan yapıldı.
      İnan Kalaycı Bolu turizmi adına neler yapmadı neler…
       Myosvi Turizm Şirketi'ni kurdu ve Bolu'yu tanıtmaya başladı;
       Yamaç turizmi.
       Kayak turizmi.
        Hedik turizmi.

       Göl turizmi.

       Dağ turizmi v.s.
       Bir yığın insan davet edildi Bolu'ya, profesyonel video çekimleri yaptırdı, hepsini de kendi finanse etti. Bu tanıtım çekimleri Dubailere kadar gönderildi.
        Türsap toplantılarına, Emit fuarlarına Bolu adına katıldı. Sponsorluklar yaptı.
       Bu arada “babamın adamları” dediği, restoran ve otelde çalışan tecrübeli elemanları işten çıkardı. Genel müdürler, genel müdür sekreterleri, özel kalem müdürleri, yönetici asistanları ile kadroyu alabildiğine şişirdi.
       Otelin bahçesine Amerikan vari turizm aktiviteleri ilave edildi.
        Bu arada kira sözleşmesinde Emniyet Motel, Haşim Lokantası isimlerinin kullanılmasının “sözleşmenin fesih sebebi olduğu” yazılı olduğu halde, hem Haşim Lokantası, hem de Emniyet Motel isimlerini kullandı.
        Yurdaer Kalaycı olarak “belki şirketi borçlu konumundan kurtarabilirim” deyip borç olarak Etur Ltd. Şti.'ne para desteği de yaptım.
        Bu arada pek çok banka E-TUR Ltd.Şti'ne bilanço dahi istemeden bol bol kredi verdi.
        Verilen paralar akıllı yatırımlara dönüştürülmedi.
        Bolu esnafı da bankaların yaptığını yaptı.
        Zira İnan'ın soyadı “Kalaycı” idi.
       Eninde sonunda bu paralar misli misli tahsil edilirdi.
        Ama iş umdukları gibi olmadı.
       Şirket borçlarını bile ödeyemez hale geldi.
       Hacizler başladı.
       BP'ye olan borçlar da ödenemediği için BP mal vermeyi kesti, akaryakıt istasyonu kapandı.
       İnan da tek taraflı olarak BP ile olan anlaşmayı fesih etti.
       Ve çareyi “RemOil” bayisine benzin istasyonunu kiralamakta buldu.
        Oysa kira sözleşmesinde devir yetkisi de yoktu.
        Ve “RemOil”linde “g.s.m” (gayri sıhhi müessese çalıştırma ruhsatı”) iznini, mal sahibinin yazılı izni olmadan kullanması mümkün olmadığı için RemOil'den alınan yakıt Etur Ltd.Şti. adına geldi. Etur adına kesilen faturalar ile satıldı.
       Ancak Remoil de şirketi başkasına devretti.
       Tam bu sırada İnan Oteli de fiilen kiraladı. Kiralanan şahıslar da yıllarca emek verdiğim ve Türkiye'de marka haline getirdiğim Yurdaer Otel Mutfak Sanat Merkezi'ni, bar- pavyon haline döndürdüler. Prensiplerimden hiçbir zaman ödün vermeden yarattığım “Yurdaer” markasının, akşamları dansözlerin göbek atmaya başladığı bir mekana dönüştüğünü görerek kahrolduğumu herkes bilsin ve görsün istiyorum. Yurdaer Kalaycı olarak bu aymazlıklara tahammül etmem imkansızdı.
       Ama Eşim meseleye bir “Anne” olarak bakıyor, dedikoduları duymamak için evden dışarı çıkmıyor ve ister istemez oğlunu savunmaya çalışıyor.
       15/06/2016 tarihinde İnan annesine bir belge imzalatmıştı. Anne bu belgenin içeriğini sormamıştı. Belge bir ibraname imiş.
       Daha sonra Eşimle birlikte başka çaremiz kalmadığından, kiraları ödemediği gerekçesi ile “Etur Ltd. Şti.'ne” tahliye davası açtık.
        Dava duruşmasında o ibraname ortaya çıktı. İbranamede 2016 yılı sonuna kadar olan kiraların karşılığı olarak Havva Kalaycı'nın kendi adına asaleten eşi adına vekaleten 420.000 TL. elden aldığı yazılı idi.
       Oysa Etur'un kasasında ve bankasında hiç para yoktu ve bu ödemenin geçerli olması için elden değil, bankadan ödenmesi gerekiyordu.
        Eşime bu durumu sorduğunda evladım olduğu için belgeyi okumadan imzaladım, içeriğini bilmiyorum ve 420.000 TL değil 1 lira bile almadım dedi.
       Velhasıl durum budur.
       Ve bu durumu Yurdaer Kalaycı olarak Benim ve Eşimin kabulü mümkün değildir.
        Bu konuyu önemine binaen Türkiye'de marka olmuş, Bolu'ya mal olmuş, Yurdaer Otel Mutfak Sanat Merkezi'ni 2013 senesine kadar tertemiz bir şekilde getiren kişi olarak, bugünlerini görmek istemezdim. “Yurdaer Otel'de ne oluyor” diye merak edenlere 4 sene zarfında yaşananları paylaşarak kamuoyunu bilgilendirmek istedim.
                                                                   Yurdaer Kalaycı

  • Selahattin Tuncay8 Kasım 2017 . 17:22

   Her Ankara veya Bolu seyahatinde ailece mutlaka uğrayıp lezzetli yemeklerinden tatmayı iple çektiğimiz bir işletme idi. Böyle değerleri yaratmak o kadar da kolay değildir. Son gittiğimde kapısındaki mühürü görünce içim cız etti.
  • Mert Sabit Akınal11 Eylül 2017 . 14:45

   İnan Kalaycı'nın 12 ay kesintisiz sigortalı çalıştığı bir iş gösteremezsiniz. Aibü'de İşletme Bölümü'nü bitir(e)meden, baba parasıyla Abd'ye gidip, ne olduğu belli olmayan (coğrafya..vb) bir bölüm okumuş, orada evlenmiş ve bir iş güç edinmeden ülkeye dönmüştür. Ticaret, esnaflık, iş bilmez. Büyük bir hayalperesttir. Etrafındakileri de bu rüyalara inandırır. Yurdaer Kalaycı kurda kuzu teslim etmiştir. Sonuç beni hiç şaşırtmadı.
  • İsmail YILDIRIM21 Nisan 2017 . 10:48

   Yurdaer bey zeki bir insan, oğlunu en iyi şekilde yetiştirmek için büyük çabalar sarf ettiğini yakından olmasa bile görme fırsatım oldu. Yurdaer beyin en büyük çabası Yurdaer otelin büyük bir mutfak sanat merkezi olarak yaşamasıydı, oğlu bu mirası maalesef yaşatamamış, bence Yurdaer bey buna kızarak bu yazıyı kaleme almıştır, tabi ki bu yazıyı kaleme alıncaya kadar defalarca oğluna kendisi veya çevresi tarafından nasihatlarda bulunmuştur. Para konusuna gelince, Yurdaer beyin paraya ihtiyacı yok ki orayı satıp borçları ödesin, bu konu para meselesi değil, insanların ilk önce bunu anlaması lazım. Saygılarımla.
  • gerek yok20 Nisan 2017 . 18:25

   kol kırılır yel içinde kalır. ata oğlunu her dertten kurtarmalı ne olursa olsun. ana yüreğine yazık. Allah'a inanan kişisiniz. sizin oğlunuza ders vermeniz gerekirdi. Bir yerde sorun varki oda sizin yolunuzdan gitmemiş. Hiç mi suçunuz yok yurdaer bey tek suçlu oğlunuz mu? Karşınıza alın konuşun, ders verin satın malı mülkü ödeyin borçları baba oğul bir olun birlikte olun. bu mal bu dünyada kalır
  • Cem Bayram20 Nisan 2017 . 17:15

   Malesef Yurdaer beyle şahsen tanışma şansım olmadı ama İnan beyi yakın tanıyorum. Gerek oteli gerekse Bolu turizmi için nasıl çaba harcadığını deneyimlerini memleketimize aktarmak için ne cefalar çektiğini çok iyi biliyorum. Babanin tek oğluna dükkanı kiralik vermiş vermemiş bu bizi hatta kimseyi ilgilendirmemeli. İnan bey hiç bişey dahi yapamamış olsa bile heryere yazdigimiz "tabiatın kalbi Bolu" sloganini yaratmasi yeter..
  • Realist Bolulu20 Nisan 2017 . 16:09

   Böyle bir tesisin pavyona çevirilmesi bazı kesimlerin hoşuna gitmiş anlaşılan yurdaer bey orada boluyu ve bolu mutfağını tanıtıyordu gerçekten yazık olmuş
  • Ne gerek var20 Nisan 2017 . 09:46

   Ne gerek vardı Yurdaer bey aile sırlarınızı burada ifşa etmeye. Kol kırılır yen içinde bilmezmisiniz. Siz içinizi boşalttınız diyelim, bu mesajlar size iyi mi gelecek. Havva hanım ne yapacak. Birazdan İnan da bir yazı yazacak. Bir üzüntü daha. Değermiydi ? Malın mülkün daha kaç yıl sahibi oarak kalacağınızı sanıyorsunuz? Torunlarınız sizi nasıl anacak bundan böyle? Yazık.
  • Dursun YILMAZ20 Nisan 2017 . 09:08

   Kimi şeylerin değeri kimi şeylerin ederi vardır. Bütün mesele bu iki şeyin ne olduğunu doğru dürüst ayırt edebilmektir.
  • Mustafa20 Nisan 2017 . 08:53

   Bolulu, siz kesinlikle Bolu'lu değilsiniz. Bolu'nun kalkınması, gelişmesi için çabalayan kişilere hiç olmazsa manen destek olmamız gerekirken söylediğiniz sözler hiç yakışık değil. Bolu'lular biz böyle devam edersek gelir Çankırıdan (Ali Ercoşkun), Yozgattan (Fatih Metin) memleketimizden vekil çıkar, etrafında yasal bir işin dahi olsa yaptıracam diye 4 dönersin. Boluya değer katan başta İzzet Baysal büyüğümüz olmak üzere hepsine şükranlarımızı sunar, sorunlu olanlar en kısa sürede sorunlarının son bulması dileği ile.
  • Öz Bolu lu20 Nisan 2017 . 02:14

   Bolulu merak etmiyorsan neden yorum yapıyorsun ? Adam demek ki açıklama yapmaya ihtiyaç duymuş. Herkes işine baksın.
  • Dünya20 Nisan 2017 . 00:19

   Mal sahibi mülk sahibi hani bunun ilk sahibi.
  • onur derik20 Nisan 2017 . 00:08

   bolulu rumuzlu arkadaşa katılıyorum, sermayenin ne yediği, kime ne yedirdiği zerre kadar umrumuzda değil. asgari ücretle aile geçindirenlerin olduğu, işsizliğin tavan yaptığı bir ülkede elalem parayı nerede yemiş bizi ilgilendirmez. sonuçta burası bir işletme kar da eder zarar da, adına sanat merkezi diyince bir yer sanat merkezi olmaz, burası kar amaçlı kurulmuş bir işletme alt tarafı. fazla kafaya takmayın, tıka basa yediğiniz içtiğiniz günlere sayın...
  • Bolulu19 Nisan 2017 . 22:45

   Okadar merak ediyordukki bu amcanin ailevi ve ekonomik durumlarini sormayin gitsin.
   Yahu amca okadar emek verdim,okadar para bastim,okadar yatirimi teslim ettim simdi isler böyle diyecegine Kanaatimce sapkani önüne koy ve evladinin gelisim asamasindaki veremedigin degerleri sorgula. Sunada inanki senin ve ailenin maddi manevi isleri gram merak ettigimiz bi konu degil.mal sahibi mülk sahibi,nerde bunun ilk sahibi? Evlatlariniza  yatlar katlar arsalar birakicam diye hirslanacaginiza lùtfen manevi boyutta verebileceginiz degerlere odaklanin.en iyi yatirim insana yapilanidir.
  • nejdet uçak19 Nisan 2017 . 22:06

   YURDAER   bey" inanın sizinle kısa bir dönem çalışan biri olarak MUTFAK SANAT  merkezine değer verdiğinizi gördüm. çok üzüldüm. SİZ VE EŞİNİZE SAĞLIKLAR DİLERİM. İNŞALLAH ESKİ GÜNLERİNİZE DÖNERSİNİZ. SAYGILAR
  • Prof. Dr. Oktay Beskardes19 Nisan 2017 . 21:53

   Çok çok üzüldüm
   Ne yapılabilir hiç bilemiyorum.  Birtek ailenin yeniden birleşmesi derde deva olabilir.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak