Gazetemiz sadece ve sadece Türkiye Basın Konseyi'ne üyedir

Bir araya gelerek kış tedbirlerini görüştüler

Bir araya gelerek kış tedbirlerini görüştüler
  13 Aralık 2016
  Bir araya gelerek kış tedbirlerini görüştüler

          2016-2017 Boludağı Kış Tedbirleri Koordinasyon Toplantısı Boludağı Polisevi'nde yapıldı. Bolu Valisi Aydın Baruş ve Düzce Valisi Zülkif Dağlı başkanlığında yapılan toplantıda, iki ilin kış boyunca koordineli bir şekilde çalışması ve otoyol Boludağı geçişi, Boludağı Tüneli ile D-100 Karayolu Boludağı geçişinin kapanmaması için alınacak tedbirler görüşüldü.

         Boludağı Polis Evinde düzenlenen toplantıya Bolu Valisi Aydın Baruş, Düzce Valisi Zülkif Dağlı ile Bolu ve Düzce Vali Yardımcıları, İl Jandarma Komutanları, İl Emniyet Müdürleri, Karayolları ile diğer  kurumların yetkilileri katıldı.

        Toplantının açılışında Bolu Emniyet Müdürlüğü Bolu Trafik Denetleme Şube Müdürü Aydın Aksoy, daha önceki senelerde yapılan çalışmalar, alınan tedbirler, kurumlara düşen görevler ve öneriler ile ilgili sunum eşliğinde bilgiler verdi.

        Sunumun ardından bir konuşma yapan Bolu Valisi Aydın Baruş, konuşmasına 10 Aralık 2016 tarihinde İstanbul'da PKK terör örgütünce düzenlenen hain terör saldırısında yitirdiğimiz şehitlerimize, vatandaşlarımıza rahmet dileyerek sözlerine başladı. “Devletimizin gücü, kolluk kuvvetlerimizin eşsiz fedakârlığı, milletimizin vatan sevgisi, birlik ve beraberliği sayesinde bu menfur saldırıları gerçekleştirenler en kısa zamanda hak ettikleri cezayı alacaktır. Buna tüm millet olarak yürekten inanıyoruz” dedi.

         “GEREKİRSE 24 SAAT ÇALIŞACAĞIZ”

         Türkiye'nin en önemli geçiş güzergahları arasında yer alan Bolu Dağı geçişi için kış şartlarında alınacak tedbirlerin görüşülmesi ve karara bağlanması ile ilgili toplandıklarını dile getirerek, "Bilindiği gibi, Bolu ve Düzce Türkiye'nin karayolu ulaşım ağının en önemli akslarından birini oluşturan Ankara-İstanbul otoyolu ve D-100 karayolu üzerinde yer almakta. Bolu Dağı Tünelimiz yıllık araç geçiş sayılarına bakıldığında günlük ortalama 30 bin aracın geçtiği yine D-100 karayolumuzda o kadar olmasa bile yoğun bir trafiğin olduğu, özelikle ağır araç trafiğine maruz kalan bir yoldur. Dolayısıyla kış mevsiminde bu bölgenin yoğun kar yağışı alması, özelikle gece buzlanması nedeniyle yollar üzerinde ve tünelde alınacak tedbirler ülkemiz ulaşımının sağlıklı olarak sağlanması bakımından son derece önem arz ediyor. Biz Bolu ve Düzce olarak illerimizdeki diğer yollarımızda alınacak tedbirler konusunda daha önce yaptığımız toplantılarda zaten gerekli tedbirlerin alınması yönünde kararlar aldık. Ancak bugünkü toplantımızın esası D-100 karayolu ve Ankara-İstanbul otoyolu üzerindeki Bolu Dağı geçişinin, Bolu Dağı Tüneli geçişinin 24 saat trafiğe açık tutulması ve bu yolları kullanan vatandaşlarımızın özelikle yoğun kar yağışının yaşandığı ve buzlanmanın meydana geldiği zamanlarda herhangi bir mağduriyete uğramadan gitmek istedikleri yere sağlıklı bir şekilde gitmelerini sağlamak. Bu nedenle de iki il olarak tüm kurumlarla birlikte bu işbirliğini sağlamak için her yıl düzenli olarak bu toplantıları yapıyoruz. Bugün de bu toplantıda biraz önce değinilen hususlar çerçevesinde Bolu ve Düzce illerimizin tüm kurumları el birliği ile ve gerektiğinde 24 saat çalışarak bu iki karayolumuzu ulaşıma açık tutacaklardır. Bu yönde ben arkadaşlarımızın eşsiz bir fedakarlık anlayışı ile çalışacaklarına inanıyorum. Özelikle trafik ekiplerimiz, karayolları görevlilerimiz yollarımızın kış mevsiminde trafiğe açık tutulması ve kriz hallerinde de hep birlikte bu geçişlere müdahale edilerek yollarımızın vatandaşımızın can emniyetini tehdit etmeyecek hale getirilmesi bakımından önemli çalışmalar gerçekleştirecektir. 

        “TIR SÜRÜCÜLERİMİZİN ÇOK DİKKATLİ OLMASI LAZIM”

         Kış şartlarında karayolu ulaşımını kullanırken özelikle sürücülerimizin çok dikkatli olması lazım. Kış lastiklerinin taktırılması özellikle ağır tonajlı araçlar olan tırlarda ve kamyonlarda son derece önemli. Çünkü, kış şartlarında biz hem karla mücadele ediyoruz diğer taraftan da tırla mücadele ediyoruz. Tırların kayarak karayollarını kapatması neticesinde ulaşımın sağlanamaması hem ekonomik kayıplar tehlikeli trafik kazalarına yol açılması nedeniyle kamyon ve tır sürücülerinin bu hususa dikkat etmesi lazım. Sürücülerimizin yanlarında acil durumlarda kullanmak üzere zincir, takoz ve çekme halatı bulundurması son derece önemli. Bir de acil durumlarda yolların trafiğe kapatılması durumunda belirli bir süre beklemek zorunda kalacak sürücülerin yanlarında su ve yiyecekleri bulundurmaları önemli”

         “İKİ İLİN KOORDİNASYONU ÇOK ÖNEMLİ”

          Koordinasyonun önemine vurgu yapan Düzce Valisi Zülkif Dağlı ise konuşmasında, “Burada kış döneminde olabilecek olumsuzluklara iki il olarak beraber karşı gelme, karşısında durma ve önleme bağlamında çok önemli bir toplantı yapıyoruz. Biz önemli bir aks üzerindeyiz. Günlük ortalama 40 bin civarında otoyoldan geçen aracımız var. 15 bine yakında D-100 karayoluna geçen aracımızın bayramlarda ve diğer zamanlarda bu biraz daha artıyor. Önemli bir aksta ve Türkiye'nin gözbebeği olan Ankara ve İstanbul gibi 25 milyon nüfusun ortasındaki önemli bir kavşak noktasında olduğundan dolayı buranın kısa bir zaman dilimi için bile trafiğe kapalı olması anında olumsuz sonuçlara neden oluyor. Bu anlamda  bu toplantı önemli. 2 il arasında bu işbirliği ve anlayışta gelişmiş. Doğru ve zamanında bilgilendirme önemli. Yolların kapalı olduğu durumlarda özellikle sosyal medyada yayılabilecek yanlış bilgilendirmelerin de önüne geçmemiz gerekiyor. Bilgilendirmenin doğru ve zamanında yapılması halinde sorun olmaz. Araçlarımızın gerek Bolu gerekse Kaynaşlı tarafında beklemeye alınması önem arz ediyor. Özellikle D-100 karayolumuzda sağ taraftaki birinci şeridimizin kapalı olması durumundan ikinci şeride hiçbir şekilde araçlarımızın girmemesi en büyük önem arz eden konulardan bir tanesi bu. Aksi takdirde bizim kurtarmaya gidecek olan araçlarımız buraya yola ikinci şeride girmesi mümkün olmuyor. Yolun kapalı olması aslında fiziki şartlardan çok özellikle şoförlerimizin biraz acele etmesi biraz ferdi davranması bir an önce yola çıkıp gideyim manasında veya ilerisi açıktır şeklindeki düşünmelerinde oluyor. Sol şerit kapalı olduğundan dolayı veya bu araçlar nedeniyle hemen kapanacağından dolayı kurtarma araçlarımız sol şeritten gidemediği için asıl D-100 deki kapanmaların sebebi bu oluyor. Bunu önlemek için Kaynaşlı ve Bolu istikametinde doğru bilgilendirme ile kesinlikle bu araçlara geçit verilmemesi çok önemli. Araçlarımız orada depo edilerek bekleyecek. Bu meyanda kimse acele etmeyecek. Sol şerit önemli. Ben bunu çok büyük afaki durumlara sebebiyet vermeden aşacağımıza inanıyorum”  ifadelerinde bulundu. 

        Düzce Valisi Dağlı konuşmasının sonunda “Bolu Valimizin de belirttiği gibi geçen hafta menfur bir saldırı neticesinde kardeşlerimiz şahadet mertebesine erişti. Onlara ve 15 Temmuz şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum” dedi.

         Toplantının devamında ise Boludağı Tüneli ile D-100 karayolu Boludağı geçişi için alınacak tedbirler görüşüldü. Toplantıda alınan kararlar İl Emniyet Müdürlüğü'nce gereği yapılmak üzere ilgili kurumlara iletilecek.

   

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

  Sağlık İlaç Gıda Takviyesi Siyah Sarımsak